REKLAMA
REKLAMA

DZISIAJ: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzimy ustanowiony w 2011 roku przez Sejm, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego celem jest upamiętnienie żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

W 2010 roku Prezydent Lech Kaczyński złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego, które będzie obchodzone w dniu 1 marca każdego roku. Po śmierci Prezydenta projekt został podtrzymany, by ostatecznie 3 lutego 201 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uzasadnienie projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.

Data ustanowienia święta nie jest przypadkowa, bowiem 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasz Ciepliński i jego współtowarzysze. 

W Sanoku, dziś o godzinie 18.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku zostanie odprawiona Msza święta w intencji żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Następnie, na sanockim Rynku, pod tablicą upamiętniającą zamordowanych żołnierzy oddziału Antoniego Żubryda zostaną złożone wiązanki kwiatów.

fot. archiwum

01-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Leszek Żebrowski - Wyklęci TV2023-03-01 10:42:02
0 0
YouTube
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)