FESTIWAL. Dziś koncert ART’N’VOICES. Muzyka a capella. Laureaci Fryderyka! (VIDEO)
BRZOZÓW / PODKARPACIE. W środę w Bazylice Mniejszej w Brzozowie zorganizowany zostanie koncert zespołu ART’N’VOICES, oktetu specjalizuje się w wykonywaniu muzyki a cappella. W swoim repertuarze posiada muzykę różnych epok począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej, których znaczna część została napisana specjalnie dla zespołu. Koncert odbędzie się w ramach trwającego w dniach 19-26 maja IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku.
Art’n’Voices – Midnight Song
Laureaci Fryderyka 2021 w kategorii Najlepszy Album: Muzyka Współczesna. Zespół powstał w 2010 roku. W jego skład wchodzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a także osoby od lat związane ze sceną chóralną Trójmiasta i Wejherowa. Oficjalną siedzibą zespołu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Oktet specjalizuje się w wykonywaniu muzyki a cappella. W swoim repertuarze posiada muzykę różnych epok począwszy od renesansu, jednak przeważają w nim kompozycje muzyki współczesnej, których znaczna część została napisana specjalnie dla Zespołu.
Art’n’Voices był wielokrotnie nagradzany w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W swoim dorobku posiada aż dziesięć nagród Grand Prix m.in. 11. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat (Sopot 2015), Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere (Gdańsk 2014) czy IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra (Cieszyn 2018). Zespół odniósł sukces w dwóch prestiżowych konkursach należących do Europejskiego Grand Prix Chóralistyki: Polifonico Guido di Arezzo we Włoszech (2017) i Tolosako Abesbatza Lehiaketa w Hiszpanii (2019), na którym zdobył dwie I nagrody.
Dotychczas Art’n’Voices wziął udział w siedmiu nagraniach siedmiu płyt: trzech autorskich i czterech gościnnych. Wśród autorskich albumów znalazły się debiutancki: Droga krzyżowa. Z Chrystusem na Kalwarii Wejherowskiej (2013), na którym znalazły się kompozycje autorstwa liderki zespołu – Anny Rocławskiej-Musiałczyk; druga płyta – Art’n’Voices Live in Provence (2019) – będący nagraniem jednego z koncertów podczas tournée w ramach wysokiej rangi Festival des Chœurs Lauréats we Francji, na który zapraszane są najlepsze chóry i zespoły wokalne z całego świata. Trzecią najświeższą płytą Zespołu jest Midnight Stories Contemporary Music of Polish Composers wydaną przez DUX z muzyką współczesnych polskich kompozytorów młodego pokolenia, której wspólnym mianownikiem jest tematyka nocy, mary i snu. Płyta zdobyła nagrodę Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. W 2021 Art’n’Voices pojawił się gościnnie na dwóch płytach: Da Vinci (Tomasz Chyła Quintet) oraz na płycie z utworami Mariana Hemara wraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot (DUX) Marian Hemar – Od Nowa.
Premiera płyty Mariana Hemara odbyła się w Telewizji Polskiej 11.04.2021. Art’n’Voices z powodzeniem koncertuje w całym kraju i Europie, występując na wielu festiwalach. Odbył kilka zagranicznych tras koncertowych w Europie m.in. w Prowansji, Kraju Basków czy Sardynii, zyskując uznanie środowiska muzycznego i publiczności. Współpracuje z wybitnymi artystami i orkiestrami scen polskich m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomasz Chyła Quintet, Polską Filharmonią Bałtycką czy Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Zespół jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu ArteFonie, który odbywa się co roku we wrześniu w Wejherowie.
W skład zespołu wchodzą: Małgorzata Priebe, Maria Krueger-Milej, Anna Rocławska-Musiałczyk, Marta Jundziłł, Mateusz Warkusz, Szymon Duraj, Tomasz Chyła, Rafał Brzeziński.
foto: RT Produkcja, Fb – ART’N’VOICES
BROSZURA INFORMACYJNA – pdf.
Portal eSanok.pl jest oficjalnym patronem medialnym IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
– Pomysł na zorganizowanie festiwalu w naszym mieście powstał z potrzeby ożywienia muzyki organowej. Poprzez koncerty w różnych konfiguracjach, chcemy zainteresować odbiorców muzyką organowa, gdyż jest to jeszcze muzyka mało znana – niszowa, w szczególności na naszym terenie. Na tutejszych terenach organy kojarzą się wyłącznie z muzyką religijną – z kościołem – wyjaśnia Łukasz Kot, dyrektor organizacyjny festiwalu.
Koncerty organowe odbywają się właśnie w kościołach, ponieważ w nich mamy dostęp do instrumentów. Organy to instrument bardzo specyficzny, poza kościołami możemy znaleźć je w budynkach filharmonii, czy w wielkich salach koncertowych.
– Wykorzystując potencjał instrumentów organowych w naszym mieście, chcemy pokazać, że organy to nie tylko muzyka religijna, ale mogą one zabrzmieć w połączeniu z innymi instrumentami. Poza solowym brzmieniem organów podczas tegorocznych koncertów będziemy mogli usłyszeć ciekawe połączenia organów z innymi instrumentami: puzonem, skrzypcami, fletem, a także ze śpiewem.
Koncerty odbywać się będą codziennie o godz. 19:00 (z wyjątkiem koncertu inauguracyjnego – 19:30) przez 7 kolejnych dni, od 19 do 26 maja.
BROSZURA INFORMACYJNA – pdf.
źródło: Red., materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz