REKLAMA
REKLAMA

Intensywne szkolenie w zakresie technik linowych w ratownictwie medycznym (FOTO)

PODKARPACIE. Początek września 2023 r. podkarpaccy Terytorialsi rozpoczęli intensywnym szkoleniem z rozwoju kompetencji w zakresie technik linowych w ratownictwie medycznym. Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej stawiają na naukę praktycznych umiejętności przydatnych zarówno w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, jak i potrzebnych w sytuacjach ratowania życia drugiemu człowiekowi.

Kilkunastu żołnierzy z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w minionych dniach wzięło udział w szkoleniu z technik linowych w ratownictwie specjalistycznym. Techniki linowe można zastosować podczas pokonywania przeszkód terenowych czy też transportu np. w działaniach nieregularnych. Mogą też okazać się niezbędne wtedy, gdy trzeba asekurować lub ewakuować poszkodowanych. Zajęcia zorganizowano w OSG Rajskie, na Kamieniu Leskim oraz na zaporze Solińskiej.

Szkolenie składało się z realizacji kilku scenariuszy obejmujących m.in. zasady bezpieczeństwa w działaniach ratowniczych z użyciem sprzętu wspinaczkowego. Terytorialsi doskonalili także umiejętności wykorzystania technik linowych w działaniach ratowniczych i ewakuacyjnych w terenie górskim podczas zjazdu do poszkodowanego.

Kolejny scenariusz obejmował praktyczne zastosowanie umiejętności w zakresie udzielania pomocy poszkodowanemu w terenie wysokogórskim a także sposoby budowania stanowisk oraz zasady prowadzenia asekuracji. Wykorzystywano także techniki budowania systemów ratowniczych potrzebnych podczas udzielania pomocy i ewakuacji poszkodowanego z miejsc trudno dostępnych.

– Rejon naszego działania jest górzysty, zmusza nas więc do tego aby wykorzystywać go jak najefektywniej. Żołnierze udzielali pomocy poszkodowanemu, który znajdował się na dole tamy. Terytorialsi zmierzyli się tutaj z lękiem przed wysokością by pokonać własne bariery i udzielić mu pomocy. Podczas szkolenia korzystamy z wiedzy instruktorów, którzy pokazali nam, jakie techniki linowe i sposoby działań zastosować aby np. asekurować wspinających się kolegów – powiedział jeden z uczestników szkolenia.

Wspinaczka, stosowanie technik linowych i ratownictwo górskie są bardzo ważnymi elementami podczas szkoleń żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT. Szkolenie przeprowadzone przez doświadczonych instruktorów miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy 3 PBOT w zakresie działań ratowniczych w warunkach górskich z wykorzystaniem technik linowych do dotarcia, zabezpieczenia i ewakuacji poszkodowanego.

– Szkolenie to z pewnością nauczyło nas pokory i uświadomiło, że bez możliwości dotarcia do poszkodowanego, nasze wyszkolenie ratownicze pozostanie niewykorzystane. Przed nami sporo nauki i wiele godzin praktyki, ale cieszy mnie zaangażowanie żołnierzy oraz ogrom pasji w tym co robią – podsumował żołnierz z 32 batalionu lekkiej piechoty z Niska, uczestnik szkolenia.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest ona realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Zdjęcia: DWOT

15-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)