Jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego wybrać?
W dobie dynamicznych zmian cenowych na rynku energetycznym coraz więcej osób rozważa inwestycję w gaz płynny. Inwestycja ta wymaga przemyślenia i ustalenia odpowiedzi na kilka pytań.
Po pierwsze – jaki zbiornik na gaz wybrać na potrzeby domu jednorodzinnego?
Dostawcy gazu oferują różne rozwiązania w kwestii instalacji gazowej dla budynków wolnostojących. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstw z własną siedzibą.
Sprawdź, jaki rodzaj i pojemność zbiornika będą spełniały Twoje oczekiwania i wybierz optymalny zbiornik na gaz płynny.
Gaz płynny – zbiornik podziemny czy naziemny?
Zbiornik na gaz płynny jest niezbędnym elementem instalacji opartej na gazie płynnym. Inwestor decydujący się na tę formę ogrzewania powinien na początku ustalić lokalizację pod zbiornik i zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik naziemny, czy może warto rozważyć instalację zbiornika pod ziemią.
Zanim wybierzesz typ zbiornika, poznaj najważniejsze cechy, właściwe zarówno zbiornikom podziemnym, jak i naziemnym.
Dlaczego warto zdecydować się na podziemny zbiornik na gaz płynny?
Zacznijmy od wariantu, w którym gaz płynny magazynowany jest na Twojej posesji pod ziemią. Warto zauważyć, że z technicznego punktu widzenia to, gdzie zlokalizowany jest zbiornik na gaz, nie odgrywa znaczącej roli dla zasilania instalacji gazowej, a w efekcie dla ogrzewania domu. Również dostawy gazu realizowane są w ten sposób dla obu typów zbiorników.
Zbiornik podziemny zyskuje, kiedy za kryterium przyjmiemy dyktowane przez prawo budowlane minimalne odległości instalowanego zbiornika od budynków, ogrodzeń czy drogi. Są one mniejsze niż te wymagane dla posadowienia zbiornika naziemnego.
Co jeszcze wyróżnia przydomowy zbiornik podziemny? Dla wielu inwestorów ważnym czynnikiem decydującym o wyborze jest estetyka krajobrazu. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych posesji, gdzie na obszarze niewielkiej działki trzeba pomieścić nieruchomość i pomieszczenia użytkowe. Wówczas wybór zbiornika gazu płynnego na instalowanego pod ziemią wymiernie wpływa na funkcjonalność całej posesji.
Decyzja o magazynowaniu gazu płynnego pod ziemią pomaga więc optymalnie wykorzystać przestrzeń, a także umożliwia jej zagospodarowanie według własnego uznania. Chociaż zbiorniki z gazem płynnym nie szpecą znacząco krajobrazu, niektórzy jego użytkownicy podejmują próby przysłonięcia go np. krzewami.
Warto przemyśleć to już na etapie planowania inwestycji, także ze względu na koszty. Jeśli zatem zależy Ci na optymalnym wykorzystaniu granicy działki budowlanej, umieszczenie zbiornika na gaz płynny pod ziemią może być najlepszym rozwiązaniem.
Gaz płynny – naziemne umiejscowienie zbiornika
Użytkowanie gazu płynnego wymaga zbiornika określonej wielkości, w którym będzie można zmagazynować ilości paliwa wystarczające na dłuższy czas.
Zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i siedzib przedsiębiorstw, trzeba pamiętać o przepisach budowlanych i technicznych uwarunkowaniach użytkowania zbiorników, w tym o ich okresowych przeglądach. Zbiornik naziemny jest łatwo dostępny, jego przeglądy, konserwacja i ewentualny serwis są więc mniej skomplikowane.
Oczywiście dla wielu klientów, którzy zastanawiają się, jaki zbiornik na gaz do domu jednorodzinnego wybrać, kluczową rolę odgrywają koszty. A te w przypadku zbiorników naziemnych są niższe niż kiedy instalację gazową montuje się pod ziemią. Sama realizacja takiego przedsięwzięcia przebiega też szybciej, gdyż nie wymaga przeprowadzania zagłębień terenu czy prac z ciężkim sprzętem na działce. Jest to ważny argument dla osób, które na zbiornik LPG decydują się później niż na etapie budowy nieruchomości. Na urządzonej już działce znacznie łatwiej postawić zbiornik naziemny.
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że montaż zbiornika nie musi oznaczać jego ostatecznego umiejscowienia. Chociaż każdy ma prawo do dysponowania nieruchomością zgodnie ze swoimi przekonaniami, czasami właściciel zmuszony jest np. do przeniesienia zbiornika na gaz. Jeśli ten jest wkopany w ziemię, takie przedsięwzięcie jest znacznie trudniejsze. Należy przecież pamiętać, że standardowa pojemność zbiornika LPG niezbędna do ogrzewania domu jednorodzinnego to około 2700 litrów.
Gaz płynny – gdzie kupić?
Znasz już wady i zalety dostawy gazu do Twojego domu z poszczególnych rodzajów zbiorników. Czas zastanowić się, gdzie kupić zbiornik na gaz płynny? Jakość zbiornika na gaz płynny powinna odpowiadać najwyższym standardom bezpieczeństwa. Dlatego zanim dokonasz zakupu sprawdź, gdzie znajdziesz wysokiej jakości własny zbiornik na gaz ziemny. Gaz dla Ciebie to kompleksowa oferta zarówno zamawiania gazu, jak i sprzedaży zbiorników. Fachowcy zapewnią Ci nie tylko szeroki wybór produktów czy nieograniczony kontakt w sprawie dostaw gazu, ale też służą specjalistyczną wiedzą, która pozwoli Ci podjąć najlepszą decyzję.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane
Udostępnij ten artykuł znajomym:
UdostępnijNapisz komentarz przez Facebook
Tagi: gaz płynny