REKLAMA
REKLAMA

Małgorzata Jarosińska-Jedynak ministrem w rządzie PiS. Niejednokrotnie odwiedzała Sanok (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE / POLSKA. Prezydent RP Andrzej Duda zaprzysiężył rząd Mateusza Morawieckiego. – Dopełniamy zwyczaju powołując rząd, który jest formowany przez kandydata wyłonionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział prezydent. W nowym rządzie PiS jednym z ministrów została Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Rzeszowa, która w ostatnich miesiącach i latach niejednokrotnie odwiedzała Sanok. Pokieruje resortem funduszy i polityki regionalnej.

W poniedziałkowe popołudnie w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. Choć większość w Sejmie RP ma dotychczasowa opozycja, prezydent Andrzej Duda postanowił dać szansę na rządzenie zwycięskiej partii PiS zaznaczając, że jest to dopełnienie politycznego zwyczaju.

Dopełniamy zwyczaju powołując rząd, który jest formowany przez kandydata wyłonionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział Andrzej Duda.

Dziś obejmujecie Państwo niezwykle odpowiedzialne polityczne funkcje prowadzenia polskich spraw. Ogromnie budujące jest to, jak wiele kobiet jest w składzie nowego rządu. To także bardzo młody gabinet. To czas wielkich wyzwań i powinny one być podjęte przez ludzi energicznych, mających umiejętności i doświadczenie. Potrzebujemy nowych impulsów; wiemy, jakie są ambicje naszego społeczeństwa. Trzeba im sprostać, a jednocześnie w sposób zrównoważony rozwijać kraj – dodał prezydent.

W składzie nowego rządu znalazła się Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Rzeszowa. Została ministrem funduszy i polityki regionalnej. Od 29 października 2020 r. do 27 listopada 2023 r. Małgorzata Jarosińska-Jedynak pełniła stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W ostatnich miesiącach i latach niejednokrotnie odwiedzała Sanok. Odpowiadała na zaproszenia na poszczególne wydarzenia, brała też udział w konferencjach, podczas których ogłaszane były istotne dla mieszkańców Sanoka projekty.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wraz z burmistrzem Sanoka Tomaszem Matuszewskim podczas jednej z wizyt w Sanoku (09.2021). Foto: archiwum eSanok.pl

W wyborach parlamentarnych w październiku br. startowała na posła z ramienia PiS w okręgu nr 22 (przemysko-krośnieńskim), mandatu jednak nie uzyskała otrzymując łącznie 2545 głosów.

Jak informuje ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak od początku swojej kariery związana jest z samorządem. Od przeszło kilkunastu lat zajmuje się funduszami unijnymi, rozwojem regionalnym i kwestiami przedsiębiorczości. Pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, gdzie przeszła wszystkie szczeble – od inspektora do dyrektora Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas wizyty w Brzozowie (09.2023). Foto: archiwum Brzozów24.pl

Pełny skład nowego rządu:

Premier — Mateusz Morawiecki
Minister obrony narodowej — Mariusz Błaszczak
Minister sprawiedliwości — Marcin Warchoł
Minister spraw zagranicznych — Szymon Szynkowski vel Sęk
Minister spraw wewnętrznych i administracji — Paweł Szefernaker
Minister kultury i dziedzictwa narodowego — Dominika Chorosińska
Minister finansów — Andrzej Kosztowniak
Minister aktywów państwowych — Marzena Małek
Minister sportu i turystyki — Danuta Dmowska-Andrzejuk
Minister zdrowia — Ewa Krajewska
Minister infrastruktury — Alvin Piotr Gajadhur
Minister rozwoju i technologii — Marlena Maląg
Minister rolnictwa i rozwoju wsi — Anna Gembicka
Minister klimatu i środowiska — Anna Łukaszewska-Trzeciakowska
Minister funduszy i polityki regionalnej — Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Minister rodziny i polityki społecznej — Dorota Bojemska
Minister edukacji i nauki — Krzysztof Szczucki
Minister — szef KPRM — Izabela Antos
Członek Rady Ministrów — Jacek Ozdoba

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas jednej z wizyt w Sanoku (09.2021). Foto: archiwum eSanok.pl

Teraz, zgodnie z przepisami, nowy premier ma 14 dni na wygłoszenie exposé i uzyskanie wotum zaufania. Jeżeli Sejm nie poprze nowego rządu, kandydat na premiera zostanie wskazany po raz kolejny, ale tym razem już przez izbę niższą parlamentu. Nowy szef rządu sformułuje rząd, a prezydent zostanie zaprzysiężony przez prezydenta. Przypomnijmy, że kandydatem koalicji zawiązanej po wyborach (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 Szymona Hołowni, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Nowej Lewicy) jest Donald Tusk.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas jednej z wizyt w Sanoku (09.2021). Foto: archiwum eSanok.pl

źródło: Red, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Business Insider, Kancelaria Prezydenta RP – Facebook

28-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)