REKLAMA
REKLAMA

„Media publiczne zabrać politykom, oddać obywatelom” (VIDEO)

„Media publiczne zabrać politykom, oddać obywatelom” (VIDEO)

PODKARPACIE. – Chcemy pokazać, jak powinny wyglądać publiczne media. Aby oddać je obywatelom, a zabrać politykom – mówił podczas konferencji prasowej Bartosz Romowicz, lider partii Polska 2050 na Podkarpaciu, nakreślając plany partii dotyczące mediów publicznych. Więcej informacji w materiale filmowym.

Publiczne i otwarte konkursy na szefów mediów publicznych, likwidacja Rady Mediów Narodowych, zastąpienie abonamentu radiowo-telewizyjnego funduszem mediów publicznych oraz stworzenie 16 silnych, niezależnych od Warszawy multimedialnych spółek regionalnych. To niektóre z rozwiązań dokumentu “Nowe media publiczne” Polski 2050 Szymona Hołowni.

– Chcemy oddać media obywatelom, a zabrać politykom. Mówiąc o mediach publicznych myślimy nie tylko o telewizji publicznej, o Polskim Radiu, ale również o mediach, które są prowadzone i finansowane ze spółki Skarbu Państwa, takiej jak OrlenBartosz Romowicz, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni regionu podkarpackiego, kandydat na kandydata w wyborach do Sejmu, burmistrz Ustrzyk Dolnych.

– Mówiąc o mediach publicznych, podkreślam słowo publicznych. To znaczy takich, które są dla wszystkich obywateli, które służą rzetelnej informacji, które pozwalają obywatelowi czuć się dobrze w kraju, bo wie, że jest uczciwie informowany o tym co się dzieje, co zdarzyło się w życiu politycznym, czy w życiu społecznym. Takie media powinny też pełnić rolę edukacyjno-szkoleniową – Elżbieta Burkiewicz, kandydatka na kandydatkę w wyborach do Sejmu, przedsiębiorczyni.

– W dobie internetu, platform streamingowych, podcastów, zmultiplikowanych źródeł informacji mamy ponad sześćdziesięcioletnie struktury mediów: radio i telewizję publiczną. Powoduje to, że mamy do czynienia z poważnym wykluczeniem informacyjnym, jeśli chodzi o media publiczne. Największą grupą wykluczonych są młodzi ludzie, głównie pokolenie Z (ludzie urodzeni w latach 1995 do 2012) – dodał Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Miasta Rzeszowa do spraw innowacji i rozwoju, kandydat na kandydata w wyborach do Sejmu.

Chcemy aby nowe media publiczne były: PRZYJAZNE DLA OBYWATELI, NOWOCZESNE, PROFESJONALNE i ODPOLITYCZNIONE. Oto jak należy je naprawić:

  • Zlikwidujemy abonament radiowo-telewizyjny. W zamian za to zapewnimy finansowanie mediów publicznych ze specjalnego funduszu tworzonego z odpisów podatkowych gigantów cyfrowych.
  • Zlikwidujemy Radę Mediów Narodowych i wprowadzimy pluralistyczną reprezentację w KRRiT, każdy klub parlamentarny będzie miał tam jednego przedstawiciela.
  • Wzmocnimy media lokalne. Stworzymy 16 silnych, niezależnych od Warszawy multimedialnych spółek regionalnych, prowadzących portale regionalne oraz regionalne programy radiowe i telewizyjne
  • Wprowadzimy publiczne i otwarte konkursy na szefów mediów publicznych organizowane przez KRRiT wraz z radami nadzorczymi spółek.

Fotograf – Adam Bardziński
Autor treści – Biuro prasowe Polska 2050 Podkarpackie

24-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)