REKLAMA
REKLAMA

Para Prezydencka na uroczystościach w Markowej. Obejrzeli ,,Przerwane Dzieciństwo” (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wziął udział w wyjątkowym widowisku – spektaklu zatytułowanym „Przerwane dzieciństwo”. Koncert został przygotowany z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Wsparcie finansowe oprócz Samorządu Województwa Podkarpackiego przeznaczyło na ten cel Biuro Programu „Niepodległa”, które było współorganizatorem przedsięwzięcia.

Trwający dwie godziny spektakl to opowieść o tragedii Rodziny Ulmów widzianej z perspektywy dzieci. To właśnie dzieci stały się osią narracyjną koncertu, który został przygotowany, jako widowisko multimedialne, łączące ze sobą wideo, animacje, przestrzenne dźwięki, muzykę wykonywaną przez solistów i orkiestrę. Publiczność, która do ostatniego miejsca wypełniła filharmonię, nagrodziła spektakl długotrwałymi oklaskami na stojąco.

„Przerwane dzieciństwo” to wyjątkowe widowisko, przygotowane z najwyższą dbałością o sferę artystyczną, łączące wiele gatunków muzycznych, różnorodne także ze względu na wykorzystanie dzieł polskich i żydowskich twórców. Jednak tym, co najbardziej je wyróżnia to fakt, iż przybliża dramat Samarytan z Markowej widziany oczami dzieci. To nadaje tej historii zupełnie innego wymiaru i perspektywy. Jestem pełen uznania i dumy, że Filharmonia Podkarpacka zaprezentowała to dzieło – mówi marszałek Władysław Ortyl.

W sobotni wieczór, poprzedzający beatyfikację Rodziny Ulmów, scena Filharmonii Podkarpackiej stała się podwórzem rodziny Ulmów, gdzie bawiły się dzieci Józefa i Wiktorii, na które w nocy wychodziły dzieci i rodziny żydowskie.

Wydarzenie ma charakter religijny i świecki. W sferze sacrum nawiązuje zarówno do Starego Testamentu, jak i do współczesnej tradycji Kościoła Katolickiego. Obejmuje obszar twórczości polskiej, jak i z kręgu muzyki żydowskiej, a kolejne jego części odsłaniają następujące po sobie lata wojny, ukazując symboliczne wydarzenia z życia mieszkańców Markowej – tłumaczy Krzysztof Czeczot, scenarzysta i reżyser widowiska.

Muzyczne dzieło zaprezentowali reprezentanci dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Wystąpili artyści znani nie tylko w Polsce. Alon Harari (Izrael) to wyróżniający się w świecie artystycznym kontratenor. Noam Zur (Izrael) to wybitny dyrygent, występujący na scenach wielu krajów, cieszący się uznaniem wśród współpracowników i odbiorców. Mirosław Jacek Błaszczyk – doświadczony dyrygent, były dyrektor Filharmonii w Katowicach, profesor sztuk muzycznych, który ma na swoim koncie nie tylko setki koncertów, ale szereg prawykonań, nagrań i realizacji telewizyjnych. Marek Bałata to polski wokalista jazzowy, który od wielu lat zachwyca publiczność. Barbara Kaszuba należy do młodych, polskich kompozytorek, której utwory wykonywane są na polskich i europejskich scenach koncertowych. Chór Filharmonii Narodowej prowadzony obecnie przez Bartosza Michałowskiego jest najlepszym tego typu zespołem w Polsce. Również Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej może poszczycić się wieloma sukcesami koncertowymi, m.in. w wiedeńskim Musikverein.

W czasie koncertu nastąpiło prawykonanie utworu muzycznego, napisanego specjalnie na uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów. Gary Guthman, mieszkający obecnie w Polsce kompozytor amerykańskiego pochodzenia, jeszcze w marcu 2023 r. przyjął zamówienie filharmonii na skomponowanie tego typu utworu.

Wśród aktorów znaleźli się: Małgorzata Kożuchowska oraz Hanna Domagała, Matylda Łonicka, Marianna Kłos, Kajetan Kucharski, Maksymilian Zieliński, Antonina Żbikowska, Maya Itschaki, Stefan Kubiak, Stanisław Pacyna, Tadeusz Pacyna, Jakub Pacyna, Izabella Pacyna, Gabriela Pacyna, Milena Matusik, Antoni Prawelski, Robert Chodur.

Koncert został tak przygotowany, aby przeplatały się w nim dzieła powstałe m.in. na bazie biblijnych tekstów psalmów. Zabrzmiały utwory polskiego twórcy – Mikołaja Gomółki i kompozytora amerykańskiego – Leonarda Bernsteina oraz wątki zaczerpnięte z muzyki żydowskiej. Usłyszeliśmy także na skrzypce solo o ogromnej sile przekazu, który swoją ekspresją nawiązywał do dramatów, jakie miały miejsce w czasie drugiej wojny światowej. Wybrzmiała też wielka pieśń hymniczna Kościoła Katolickiego Te Deum w bardzo indywidualnej interpretacji Marka Bałaty, a Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego zostało wykonane w wersji instrumentalnej – mówi prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej.

Koncert został przygotowany z inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Wsparcie finansowe oprócz Samorządu Województwa Podkarpackiego przeznaczyło na ten cel Biuro Programu „Niepodległa”, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.

Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem objęła Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, a za scenariusz i reżyserię odpowiadał: Krzysztof Czeczot. W programie znalazły się następujące utwory:

Mikołaj Gomółka, tekst: Jan Kochanowski – Psalm Pana ja wzywać będę dokądem żywy

Barbara Kaszuba – Wspomnienie o Januszu Korczaku na skrzypce solo

Wojciech Kilar – Exodus na chór mieszany i orkiestrę

Marek Bałata – Psalm 23

Leonard Bernstein – Chichester Psalms

Mikołaj Gomółka, tekst: Jan Kochanowski – Psalm Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody

Krzysztof Penderecki – Agnus Dei z Polskiego Requiem

Gary Guthman – Uwertura na orkiestrę symfoniczną – Qui Ingreditur Sine Macula (Kto wchodzi bez skazy ) – utwór napisany na Uroczystość Beatyfikacji Rodziny Ulmów

Marek Bałata – Te Deum

Wojciech Kilar – Victoria na chór mieszany i orkiestrę

źródło: UMWP 

10-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)