REKLAMA
REKLAMA

SANOK. 130. rocznica urodzin Józefa Agatona Morawskiego. Uroczystości na Zamku

SANOK / PODKARPACIE. Muzeum Historyczne w Sanoku zaprasza na uroczystość uhonorowania pamięci w 130. rocznicę urodzin JÓZEFA AGATONA MORAWSKIEGO (1893-1969) – polityka, samorządowca, społecznika oraz orędownika włączenia miasta Sanoka do Centralnego Okręgu Przemysłowego.

26 maja 2023 (piątek), godz. 11:00

Sala Gobelinowa w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku

Józef Agaton Morawski (1893-1969) to syn ziemi sanockiej, obywatel ziemski, samorządowiec i poseł do Sejmu oraz Honorowy Obywatel Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.

Dzięki podjętym przez niego działaniom powstały w Sanoku trzy duże zakłady pracy zarządzane przez tego samego człowieka – dr. Oskara Schmidta: fabryka gumy, fabryka akumulatorów oraz fabryka obrabiarek (broni), które w bardzo krótkim czasie zmieniły na lepsze rynek pracy, a tym samym stworzyły nowe warunki socjalne dla wielu mieszkańców Sanoka i okolicy.

Swoimi działaniami przyczynił się do włączenia Sanoka do Centralnego Okręgu Przemysłowego, co w przyszłości miało polepszyć byt dziesiątkom tysięcy mieszkańców ziemi sanockiej.

źródło: materiały nadesłane

16-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Kot bełkot2023-05-16 12:18:38
0 0
Właśnie, kiedyś człowiek był ważny człowiekowi a nie jakieś rewitalizacje kszaków i wyrównywanie dna Sanu czy też budowanie centrów udawania leczenia.
Odpowiedz
I co wy chcecie świętować? COP to była zagłada dla Polski!2023-05-17 01:54:42
0 0
..... pod wpływem idei socjalistycznych śp. Eugeniusz Kwiatkowski postanowił stworzyć dwie Wielkie Budowle Socjalizmu: Gdynię i Centralny Okręg Przemysłowy". "Zrujnowało to Polskę dogłębnie" tylko COP "kosztował tyle, co całoroczny budżet państwa (!!) – plus połowę Funduszu Obrony Narodowej". "Resztę kraju obłożono potwornymi podatkami 'bo taka była konieczność wojskowa'” "A z tą koniecznością militarna to było tak, że w COP-ie z braku czasu na potrzeby wojska nie zrobiono NIC – natomiast potem przez całą wojnę COP pracował dla Wehrmachtu i SS" - zauważa.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)