REKLAMA
REKLAMA

Spotkanie noworoczne w Towarzystwie Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej

SANOK / PODKARPACIE. W sobotę 4 lutego na tradycyjnym spotkaniu noworocznym spotkali się członkowie Towarzystwa oraz sympatycy i przedstawiciele instytucje wspierających jego działalność. W gronie uczestników obecni byli między innymi: poseł na sejm RP Piotr Uruski, Starosta Sanocki Stanisław Chęć, włodarze samorządów Zagórza Ernest Nowak i Gminy Sanok Anna Hałas, przedstawiciele rady miasta Sanoka i powiatu sanockiego, liczni przedstawiciele sanockiej służby zdrowia, biznesu, oświaty, samorządowcy z sąsiednich miast i gmin, oraz wieloletni członkowie i współpracownicy.

Prezes Zarządu Towarzystwa Robert Najsarek witając gości nawiązał do historii Towarzystwa, przypominając o zbliżającym się 120-leciu utworzenia jednego z najstarszych stowarzyszeń w Sanoku i na Podkarpaciu. W planach obchodów rocznicowych przypadających w 2024r. przewidziane jest wydanie kolejnego tomu Rocznika Sanockiego, konferencje oraz wystawa poświęcona działalności Towarzystwa.

Poseł Piotr Uruski nawiązał do ważnych dla Sanoka inwestycjach infrastrukturalnych zarówno tych zrealizowanych, jak obwodnica Sanoka i łącznik do niej, oraz perspektywicznych – dotyczących drugiego etapu budowy obwodnicy oraz łącznika drogi krajowej z trasą ekspresową S 19 – inwestycji, w powodzenie których jest bardzo zaangażowany.

Szef powiatu sanockiego, Starosta Stanisław Chęć podkreślił wieloletnią dobrą i efektywną współpracę w samorządzie powiatowym z radnymi Towarzystwa, zadeklarował współpracę w organizacji obchodów rocznicowych Towarzystwa oraz podzielił się ciekawymi przedsięwzięciami i planami realizowanymi przez powiat.

Samorządowcy zwrócili uwagę na potrzebę zgodnej współpracy i wzajemnego poszanowania woli swoich społeczności, której w nieodległej przeszłości zabrakło niektórym przy rozwiązywaniu ważnych kwestii społecznych i gospodarczych. W tym kontekście krytycznie zostały ocenione „siłowe” próby dokonania rewizji granic administracyjnych miasta i gmin naszego powiatu, rozerwania wieloletnich więzi gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Zgodnie uznano, że dla maksymalnego wykorzystania szans rozwojowych w związku nową perspektywą unijną, niezwykle ważne są działania w porozumieniu pomiędzy wszystkimi samorządami.

Przedstawiciele sanockiej służby zdrowia dzieląc się swoimi opiniami o trudnym dla wszystkich czasie covidowym, zwrócili uwagę o potrzebach kadrowych i sprzętowych szpitala, oraz o konieczności skrócenia terminów oczekiwania pacjentów na badania specjalistyczne.

Uczestnicy spotkania w kuluarowych rozmowach wypowiadali się o sytuacji gospodarczej w Sanoku i regionie, o niepokojach spowodowanych skutkami inflacji i rosnących kosztach pracy, wysokich podwyżkach opłat za usługi komunalne w mieście uderzających zawsze najmocniej w budżety domowe osób najuboższych, oraz inne bieżące sprawy gospodarcze, społeczne i kulturalne. Kontynuację tych tematów Prezes Robert Najsarek zapowiedział na najbliższym Walnym Zebraniu członków Towarzystwa.

W trakcie spotkania padły również sugestie dotyczące włączenia w obchody rocznicowe, znanych sanoczan – członków kół Towarzystwa w Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu. Szczególnie cenne byłoby poznanie ich opinii i uwag, jak postrzegany jest Sanok i powiat sanocki z perspektywy dużych ośrodków i ich własnych doświadczeń.

 

materiały nadesłane

09-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)