REKLAMA
REKLAMA

Wypadek masowy i 4 osoby ranne. Tak ćwiczyli strażacy ochotnicy (ZDJĘCIA)

ODRZECHOWA / PODKARPACIE. W minioną sobotę, tj. 21 października br. miały miejsce: Ćwiczenia Gminne Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej Gminy Zarszyn „Odrzechowa 2023”. Manewry zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zarszynie przy współpracy z Wójt Gminy Zarszyn- Magdaleny Gajewskiej i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku.

Tematem organizowanych ćwiczeń było doskonalenie umiejętności Strażaków OSP z Gminy Zarszyn. Przygotowanie miejsca manewrów rozpoczęło się o godz. 8.00, a ćwiczenia praktyczne z użyciem sił i środków z: JRG Sanok, OSP z Gminy Zarszyn odbyły się w godzinach 8:45-12:30 zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Celem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczych, taktyk i technik prowadzenia akcji ratowniczych w związku z wystąpieniem pożarów oraz innych miejscowych zagrożeń.

Manewry służyły sprawdzeniu możliwości techniczno-taktycznych sprzętu ratowniczego i pojazdów gaśniczych oraz sprawdzeniu działania systemu łączności (środków alarmowania) i obiegu informacji w warunkach utrudnionej komunikacji. Zgodnie z wykazem środków i sił zawartych w dokumentacji ćwiczeń, udział w nich wzięło 11 jednostek, 63 osoby i 12 pojazdów.

Jednostki działały w trzech epizodach. Jako pierwsze: OSP Posada Zarszyńska, Bażanówka, Pielnia, Jaćmierz, Posada Jaćmierska, Zarszyn zostały zadysponowane do ewakuacji dwóch osób poszkodowanych na piętrze budynku gospodarczego. Drugi epizod dotyczył masowego wypadku komunikacyjnego, w którym poszkodowanych było 4 osoby, realizowały jednostki posiadające narzędzia hydrauliczne: OSP Nowosielce, Długie, Besko, Odrzechowa. Trzeci epizod dotyczył pożaru wielopowierzchniowego, gdzie poszkodowane były 3 osoby i angażował wszystkie jednostki biorące udział w ćwiczeniach. Gościnnie w manewrach udział wzięła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Beska.

Jednym z celów przeprowadzanych ćwiczeń było doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami OSP. Manewry to nauka przez doświadczanie, to sposób nabywania umiejętności i wiedzy polegający na aktywnym działaniu w obliczu niewiadomej- zadania, celu. We współdziałaniu zespołu to proces wymiany wiedzy i wzajemnego uczenia się, a także generowania rozwiązań, podejmowanie decyzji i skuteczne wcielanie ich w życie.

Często to nie siła a doświadczenie decyduje o powodzeniu akcji ratowniczej, tym bardziej ma to znaczenie w obliczu zagrożenia zdrowia, życia, bezpieczeństwa mieszkańców.

źródło: UG Zarszyn

28-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)