REKLAMA
REKLAMA

Co to jest audiobook – książka mówiona dla każdego

Chcesz mieć kontakt z literaturą, ale nie masz czasu czytać? Książki czytane są doskonałą propozycją właśnie dla ciebie. Co to jest audiobook i dlaczego warto go wybrać? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Nowoczesne technologie poprawiają nasze życie w wielu aspektach. Dzięki nim nawet czytanie książek stało się znacznie prostsze, a to za sprawą powstania audiobooków. Co to jest audiobook, komu jest polecany, a także, jak można go uruchomić? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

Co to jest audiobook i ebook — definicja

Nie da się ukryć, że tradycyjne książki mają spore wady, które utrudniają wielu osobom kontakt z literaturą. Na szczęście istnieją różne formy obcowania z książką. Przykładowo ebooki, ale też audiobooki cieszą się coraz większą popularnością. Co to jest audiobook i ebook?

Audiobook to książka, której możesz słuchać, a nie czytać. Audiobook to nagranie dźwiękowe tradycyjnej książki, które odtwarza się, jak wszystkie inne pliki dźwiękowe. W przypadku ebooka mowa o tradycyjnej czytanej książce, lecz w formie pliku komputerowego. Zarówno audiobooki, jak i książka, która występuje w formie ebooka znacznie poprawiły czytanie książek.

Zalety i wady audiobooków i ebooków

Skoro wiemy już, czym jest audiobook, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jego zalety. Co to jest audiobook i dlaczego warto po niego sięgnąć? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że audiobooki to świetna alternatywa dla klasycznej książki dla osób, które nie mają czasu czytać. Często miewają one problem, aby znaleźć czas na przeczytanie choćby krótkiego fragmentu książki. Książka mówiona w formie audio może być odtwarzana niemal wszędzie. Przykładowo bardzo często jest słuchana w drodze do pracy czy szkoły. Audiobooków możesz słuchać także w domu podczas gotowania lub sprzątania.

Co ciekawe, książka do słuchania często pozwala lepiej wczuć się w klimat danej powieści. Wszystko dzięki udziałowi profesjonalnego lektora, który wczuwa się w rolę i doskonale oddaje emocje postaci. W dobrych audiobookach występuje nawet podział na role i każda postać jest czytana przez lektora dopasowanego do płci, ale nawet wieku danej postaci.

Książka przeznaczona do słuchania jest rewelacyjną alternatywą dla osób mających problem ze wzrokiem. Wiedzieć bowiem trzeba, że osoby niedowidzące, które kochają czytelnictwo, nadal mogą mieć kontakt z literaturą dzięki audiobookom.

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że audiobook uzupełniony o dodatkowe opisy i efekty dźwiękowe powinien zainteresować zwłaszcza dzieci. To właśnie dlatego tak popularne są audiobooki dla dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet szkolnym. Tym bardziej że darmowe audiobooki to najczęściej lektury szkolne.

Najpopularniejsze rodzaje audiobooków

Jeśli zainteresowała cię książka czytana i chcesz dowiedzieć się, co to jest audiobook, koniecznie musisz sprawdzić, jakie są rodzaje książek mówionych. A wiedzieć trzeba, że rynek audiobooków jest bardzo bogaty i znaleźć można na nim wiele propozycji. Co trzeba się dowiedzieć na ten temat i sprawdzić przed wybraniem konkretnego rozwiązania?

Oferta audiobooków obejmuje wiele rozwiązań, lecz najpopularniejsze są po prostu książki czytane przez lektora. Inną ciekawą propozycją jest słuchowisko, czyli audiobook z dodatkowymi efektami dźwiękowymi. Na koniec wspomnieć jeszcze należy o serial audio. Jest to najbardziej zaawansowana forma audiobooka, w której poszczególni aktorzy podzieleni są na role, występują bogate efekty dźwiękowe, a całość podzielona jest na odcinki.

Na czym można odtwarzać audiobooki?

Wiemy już, co to jest audiobook, a także jakie są jego rodzaje. Z całą pewnością wiele osób zastanawia się teraz, na czym słuchać audiobooków i czy trzeba mieć jakiś specjalny sprzęt, aby słuchać książki tego rodzaju.

Dzięki temu, że płatne oraz bezpłatne audiobooki występują w formacie mp3, wystarczające będzie dowolne urządzenie, które obsługuje pliki dźwiękowe. Oznacza to, że nie trzeba kupować specjalnego sprzętu, gdyż wykorzystać można m.in odtwarzacz mp3, tablet, smartfon, a często także czytnik ebooków, gdyż coraz częściej i on ma funkcję odczytu pliku mp3. Dzięki temu, że treść książki można zachować na dowolnym nośniku danych, możemy skorzystać nawet z komputera, gdyż audiobooki przechowywać można na płytach cd, a cyfrowy plik można uruchomić na niemal każdym sprzęcie.

Czy można słuchać audiobooków za darmo?

Co to jest audiobook? Jest to plik audio, który może być uruchomiony w wygodny i prosty sposób na praktycznie każdym urządzeniu. Gdzie można kupić audiobooki lub skorzystać z darmowych plików audio?

Zdecydowanie najlepsze audiobooki dostępne są na portalu audioteka. Można nie tylko je kupować, lecz również słuchać za darmo podczas okresu próbnego. Jeśli chcesz mieć dostęp do ogromnej oferty najróżniejszych nagrań audio, po prostu zaloguj się na swoje konto i włącz wybraną przez siebie książkę.

Zakończenie

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do najróżniejszych form odbioru treści. Bardzo popularny jest ostatnimi czasy podcast, którego można słuchać, ale bez wątpienia dominujący jest audiobook. Powyższe informacje z całą pewnością przybliżą audiobooki osobom, które jeszcze ich nie znają. Dzięki zaprezentowanym zaletom i możliwościom łatwo można wywnioskować, że jest to rewelacyjny pomysł na prezent dla niemal każdego.

 

Materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany

06-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook