REKLAMA
REKLAMA

DAWID LEWANDOWSKI: Potrzebujemy nowego spojrzenia na finanse miasta

SANOK / PODKARPACIE. Od kilku tygodni radni miejscy zastanawiają się, jak poprawić kondycję finansową Sanoka. Z jednej strony, nie zgadzali się na emisję kolejnych obligacji i dalszemu zadłużaniu miasta. Z drugiej strony, kroki muszą zostać podjęte. Podczas sesji absolutoryjnej burmistrz Tomasz Matuszewski, po tym jak temat emisji obligacji ponownie upadł, zaproponował dodatkowe spotkanie z radnymi.

Spotkanie miało miejsce 1 lipca. O komentarz do tego spotkania poprosiliśmy wybranych radnych Rady Miasta Sanoka. Poniżej prezentujemy stanowisko Dawida Lewandowskiego. Kolejne spotkanie z radnymi zaplanowane jest na 8 lipca. O komentarz poprosiliśmy również burmistrza Tomasza Matuszewskiego. Według sugestii, stosowne zapytanie wystosowaliśmy drogą mailową. 

Na zdjęciu Dawid Lewandowski. Foto: arch. prywatne.

DAWID LEWANDOWSKI: Przed nami jako Sanokiem bardzo trudny czas pod kątem kondycji ekonomicznej miasta, dobrze, że Burmistrz zaczął ten problem dostrzegać i o nim rozmawiać, a nie bagatelizować jak robił to do tej pory. Potrzebujemy nowego spojrzenia na finanse miasta, bo na paliwie emisji obligacji – czytaj emisji kolejnych długów – daleko nie zajedziemy, a pudrowanie tego problemu i skupianie się tylko na „tu i teraz” w niczym nam nie pomoże. Musimy zacząć patrzeć na Sanok i jego kondycję finansową dalekowzrocznie, widzieć go w perspektywie kilku, kilkunastu lat, a nie tylko jak przetrwać do końca roku bieżącego. Odpowiadając wprost, czy przekonują mnie obecne próby ratowania sytuacji nazwane „planem stabilizacji finansowej” odpowiem, że nie, ponieważ szukamy oszczędności tam gdzie nie powinniśmy, np. rezygnując z dowozu uczniów na konkursy i zawody sportowe, czy z wypłat stypendiów naukowych, a nie analizujemy, czy w obecnej sytuacji budżetu zgoła lepszym rozwiązaniem jest zaniechanie budowy mostu za ponad 100 mln zł, licząc się z zapłaceniem kar umownych dla wykonawcy, porozumieć się z Powiatem ws. obecnej przeprawy mostowej na Białej Górze, niż dalej brnąć w kolejne emisje obligacji na ten cel. Podobnie należałoby postąpić z projektem wodorowym, który jest kosztochłonny, a nie ma on oszacowanego rachunku zysku i potencjalnych strat z tego tytułu. Dopiero po rzetelnej analizie tych dwóch największych i najcięższych zadań dla budżetu, możemy myśleć jak ustabilizować sytuację bieżącą oraz przyszłą.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK. Nie będzie kolejnego kredytu. Radni powiedzieli stop! (VIDEO)

Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski bez wotum zaufania i absolutorium

05-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Zupełnie nie rozumiem po co było budować ten drugi most obok Sosenek 2024-07-05 15:08:45
0 1
o ile milionów on zwiększy zadłużenie miasta ?
Odpowiedz
Most skróci drogę z MH do MBL o całe aż 800 m - tłumy parkować będą na rynku galicyjskim, na terenach zielonych wokół lotniska sanitarnego, po obu stronach jezdni na obowiązujących zakazach - sanocznie muszą ten najazd turystów grzecznie znosić - wsz2024-07-05 21:38:48
0 0
Nie rozumiesz boś głupi. Mądry zrozumie, a głupiemu szkoda tłumaczyć - mówi stare ludowe porzekadło. Pytasz o ile? Most planowany jest - tak przynajmniej mówią - za 104, 105, 110, a ostatnio za 106,5 mln zł. Ile wzrośnie zadłużenie? Specjaliści inżynierowie z petrobudowy musieliby przeliczyć - w czerwcu minęło dopiero 3 lata od wizyty pinokia premiera w Sanoku nad Sanem
Zaniechać most 2024-07-05 15:27:40
1 0
Świetny pomysł... Ponad pół roku kontraktu gdzie pewnie z 1/4 środków została wydana na materiały i dotychczasową robociznę + kary umowne od wykonawcy + bankowo zwrot całej dotacji czyli nie tylko nie będzie mostu ale i pogłębimy problem zadłużenia bo kary i dotychczasowy status prac trzeba bd zapłacić z własnych kieszeni. Czy ten radny dostał wypis z Jarosławia ? Ludzie... Nie wybierajcie ludzi którzy mają tak kretyńskie pomysły..
Odpowiedz
Wyjście jest tylko jedno i zawsze działa2024-07-05 15:38:10
0 0
OBNIŻAĆ PODATKI ILE WLEZIE!!! To zawsze działa, firmy się rozwijają, budżetówka zanika - I TAK POWINNO BYĆ.
Odpowiedz
Ale w pierwszej kolejności2024-07-05 15:41:23
0 0
każdy "obywatel" powinien być skierowany na PRZYMUSOWE szkolenie z ekonomii gdzie zostaną do tych tępych łbów wbite podstawy takie jak "Rząd nie ma własnych pieniędzy, wszystko co ma pochodzi z twojej kieszeni" "Dodruk pieniądza tylko pogarsza sytuację" "Dofinansowanie czegokolwiek jest zawsze rabunkiem" " Żeby komuś coś dać pierwsze trzeba innemu zabrać (+nawiązka na premie dla urzędników)" itd itd itd
Bogusław Kmieć - radny.2024-07-06 14:28:56
0 0
Przedstawiony "Plan oszczędnościowy" nie rozwiązuje problemu, a może służyć co najwyżej do dalszej pracy dla Burmistrza. Problem w tym, że Miasto zostało kadrowo nieprzygotowane do rozwiązania problemu. Brak Sekretarza, działającego Skarbnika, uszczuplone służby finansowe. Wg. informacji Burmistrza brak nawet chętnych, którzy znają Miasto. Bez wcześniejszego rozwiązania tego problemu przez Burmistrza, poważny program naprawczy nie ma szans powstać. To co otrzymaliśmy na razie, to zbiór chaotycznych pomysłów, lepszych, gorszych, bez ich skalowania i podsumowania. Nie daje radnym materiału do podejmowania decyzji o dalszym zadłużaniu Sanoka, czyli emisji obligacji. Np. analiza które inwestycje możemy natychmiast wstrzymać i jakie będą konsekwencje finansowe. Które programy społeczne można ograniczyć, a których nie wolno z różnych przyczyn ruszyć. Reorganizacja jednostek budżetowych tam gdzie to da oszczędności. Reorganizacja szkolnictwa w związku ze zmieniającą się demografią. Efektywność dopłat do komunikacji miejskiej (prawie 8mln dopłat z budżetu miasta) i td i tp.. Opracowanie planu należy do Burmistrza i jego służb, bo to jego zakres obowiązków. On ma narzędzia. Samo podnoszenie podatków miejskich i opłat, oraz chaotyczne oszczędności dalszego zadłużania nie rozwiąże, a może jeszcze pogłębić. Po to jest Rada wybrana przez sanoczan, aby patrzeć dalej, wymagać od władzy wykonawczej.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)