REKLAMA
REKLAMA

ROBERT PŁAZIAK: Musimy naprawić błędy poprzedniej kadencji (RAPORT)

SANOK / PODKARPACIE. Szerokim echem odbiła się nasza wczorajsza publikacja dotycząca założeń do planu oszczędnościowego przygotowanych przez służby burmistrza i przekazanych do konsultacji radnym. Zapisy zawarte w dokumencie, choć na ten moment pozostające jedynie w sferze pomysłów, mogą budzić niepokój wśród mieszkańców, głównie ze względu na podwyżki podatków i opłat oraz likwidacje niektórych usług pomocowych czy rezygnację z inwestycji. Wczoraj odbyło się kolejne już spotkanie burmistrza Tomasza Matuszewskiego z radnymi Rady Miasta Sanoka, którego jednym z głównych celów było przekonanie rajców do poparcia idei zaciągnięcia przez miasto kredytu w formie obligacji komunalnych. Na tę okazję radny Robert Płaziak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, przygotował specjalny raport odnoszący się do propozycji burmistrza w zakresie wprowadzenia planu oszczędnościowego i zwiększenia wpływów do budżetu. Publikujemy ten dokument.

Robert Płaziak jest radnym Rady Miasta Sanoka, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. To właśnie ta komisja skrupulatnie badała wykonanie budżetu przez burmistrza w 2023 roku i ostatecznie przygotowała wniosek o nieudzielenie burmistrzowi absolutorium, co niedługo później stało się faktem.

Robert Płaziak jest absolwentem kilku uczelni: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Ekonomicznej w Krakowie, UMCS w Lublinie, WSAiB w Gdyni, Uniwersytetu SWPS w Warszawie, WSP w Rzeszowie oraz Politechniki Rzeszowskiej. Jest doktorem w zakresie ekonomii i finansów, od wielu lat audytorem, byłym dyrektorem szpitala w Lesku.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przygotował raport dla Komisji Finansowo-Gospodarczej zawierający jego spostrzeżenia i ocenę zaprezentowanego przez burmistrza Tomasza Matuszewskiego dokumentu z założeniami do planu oszczędnościowego. Plan ten opisywaliśmy tutaj:

SANOK. Zarys planu naprawiającego finanse miasta. Wyższe podatki i opłaty

grafika poglądowa, foto burmistrz: UM Sanok

W raporcie Roberta Płaziaka czytamy między innymi:

Wartość merytoryczną dokumentów przekazanych przez burmistrza oceniam negatywnie. Przedstawiony Plan oszczędnościowy jest wyłącznie założeniem dla takiego dokumentu. Uzasadnienie dla emisji obligacji oraz ich opis po raz kolejny nie spełnia wymogów dla takiego dokumentu.

Brakuje tu prawidłowego uzasadnienia dla powstania ww. dokumentu a to:

  • Informacji o obecnej sytuacji Gminy Miasta Sanoka która w szczególności definiuje łączny dług który został określony na poziomie 148 mln zł na dzień w którym podjęta zostanie decyzja o kolejnym zadłużeniu.
  • Informacji o braku środków na regulowanie bieżących zobowiązań Gminy Miasta Sanoka z uwagi na częściowe wykorzystanie środków bieżących do regulowania zobowiązań inwestycyjnych.
  • Informacji o konieczności regulowania zobowiązań wynikających z ryzykownych w wręcz błędnych decyzji inwestycyjnych (Cegielniana, Kościuszki), jak należy zauważyć jest to ponad 10% wartości emisji obligacji.
  • Informacji o bardzo niepewnym i ryzykownym planowaniu WPF , gdzie wskaźniki bieżącej obsługi długu oparte są o ciągły proces inwestycyjny. Który na ten moment jest pewny do 2025, ale może ulec zahamowaniu.
  • Informacji o pompowaniu budżetu Miasta Sanoka potencjalnymi inwestycjami i sprzedażą majątku.
  • Brak odniesienia do instytucji zależnych od Gminy Miasta Sanoka, a to SPGK, MOSIR, SPGM, Biblioteka, SDK, Urzędu Miasta Sanoka.

W raporcie analizowane są kolejne części szkicu planu oszczędnościowego. Ocena i komentarze odnoszą się do perspektywy projektu uchwały na emisję obligacji komunalnych. Poniżej prezentujemy kilka stron z raportu, gdzie radny Płaziak odnosi się do najbardziej newralgicznych aspektów związanych z codziennym życiem mieszkańców.

PEŁNY RAPORT – KLIKNIJ TUTAJ

Przypomnijmy, że wczoraj (poniedziałek 8.07) odbyło się kolejne spotkanie burmistrza z radnymi. Z kolei dzisiaj o 16:00 rusza posiedzenie Komisji Finansowo-Gospodarczej, podczas której radni opiniować będą trzecie podejście do uchwalenia emisji obligacji na kwotę 20 mln złotych. Na czwartek zaplanowano nadzwyczajną sesję.

Jeszcze dzisiaj, do burmistrza Tomasza Matuszewskiego prześlemy zaproszenie na wywiad, w którym moglibyśmy poruszyć kwestie sytuacji finansowej miasta.

Do tematu będziemy wracać.

grafika poglądowa, foto radny: archiwum prywatne

09-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Nooz kurna plaziak!2024-07-09 16:40:27
2 0
Nie jesteś na uczelni, a to nie jest projekt studenta. Siądź z burmistrzem i zróbcie ten dokument jak należy a nie robisz odpytke "siadaj dwója przyjdź na poprawkę"
Odpowiedz
w tytule jest błąd2024-07-09 19:18:55
1 0
JEST: Musimy naprawić błędy poprzedniej kadencji. POWINNO BYĆ: Musimy naprawić błędy poprzednich kadencji.
OHOHO..2024-07-09 16:41:10
0 0
NASTĘPNY DO KORYTA...żałosne.
Odpowiedz
Marek2024-07-09 17:35:27
0 0
Panie Robercie. W Was nadzieja. Życzę siły i wytrwałości w sprzątaniu w tej...
Odpowiedz
ruchome dno basenu2024-07-09 19:17:45
0 0
Pan Płaziak wycenił dług jako pierwszy brawo. Kto da więcej?
Odpowiedz
jak ktoś coś musi2024-07-10 12:01:15
0 0
to niech się leczy. Nikt nic nie musi - a może. Najbardziej rzuca się w oczy ten dług. Jedni są za rozwojem miasta - podnoszą o 143% opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych. Jeden z radnych byłej i obecnej kadencji który głosował ZA - sam podrzuca śmiecie do osiedlowych śmietników, mimo że nie mieszka już w bloku. Ludzie litości...
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)