REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Gniazda szerszeni przy popularnej ścieżce rowerowej (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy wiadomość od mieszkanki Sanoka, która zauważyła gniazda szerszeni zlokalizowane przy budkach dla ptaków obok popularnej ścieżki rowerowej na Sosenkach. – Naliczyłam cztery budki, w których znajdują się gniazda szerszeni. Obawiam się, że mogą one użądlić przechodniów – mówi nam Czytelniczka eSanok.pl.

Mowa konkretnie o fragmencie ścieżki rowerowej przy Komendzie Powiatowej Policji w Sanoku. To popularny trakt rowerowy i pieszy, z którego w lecie korzysta wielu mieszkańców.

Podczas ostatniego spaceru naliczyłam cztery budki dla ptaków, w których zagnieździły się szerszenie. Uważam, że powinno się je zlikwidować, ponieważ te groźne owady mogą wkrótce kogoś użądlić – zaznacza internautka.

Szerszeń europejski, nazywany również szerszeniem groźnym lub po prostu szerszeniem, to gatunek owada z rodziny osowatych, z grupy żądłówek, największy z osowatych występujących w Europie Środkowej, pospolity na terenie całej Polski, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Jest gatunkiem typowym rodzaju Vespa. Żywi się owocami, owadami (także tymi uznawanymi przez człowieka za szkodniki) i sokami drzew. Jego użądlenie może być niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych.

zdjęcia (2) nadesłane

W tym roku, zwłaszcza w sierpniu, wielu mieszkańców zwraca uwagę na ich zdaniem zwiększoną liczbę szerszeni oraz os.

To naturalne zjawisko, wynikające z cyklu rozrodczego owadów. Wiosną, a także na początku lata osy składają jaja i ich pilnują. Dlatego ich aktywność jest ograniczona. W sierpniu, gdy kończy się lato, a natura coraz bardziej sygnalizuje nadejście jesieni, osy wylatują z gniazd i szukają pożywienia, a ich głównym celem są węglowodany. To z tego powodu, gdy na zewnątrz zostawimy coś słodkiego, niemal natychmiast pojawia się tam mnóstwo os. Szczególnym powodzeniem cieszą się owoce, resztki jedzenia i właśnie słodycze.

Specjaliści sygnalizują też, że za zwiększoną liczebność i aktywność os, mogą odpowiadać zmiany klimatu.

W publikacji serwisu Onet Zielony, prof. Stanisław Czachorowski (ekolog, hydrobiolog i entomolog) zaznaczył:

Wzrost średnich temperatur, łagodniejsze zimy oraz wydłużenie sezonu wegetacyjnego stwarzają dogodne warunki do życia i rozmnażania się tych owadów. Zmiany te wpływają na skrócenie okresu hibernacji os i przyspieszenie ich cyklu życiowego, co prowadzi do większej liczby kolonii. Dni są coraz cieplejsze, rosną średnie roczne temperatury, a co za tym idzie i os wkrótce może być jeszcze więcej. W styczniu tego roku zauważano osy, których gniazdo funkcjonowało, a to nienormalne, ponieważ ich cykl rozrodczy powinien skończyć się jesienią. Obecna sytuacja to ogromne wyzwanie dla świata nauki, ale również dla władz miasta.

źródło: Red., Onet Zielony, Wikimedia Commons

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szokująca relacja z bieszczadzkich domków. Pluskwy, pogryzienia, dezynfekcja (ZDJĘCIA)

źródło: media społecznościowe


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

29-08-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

I co???2024-08-29 11:51:17
1 1
JAK SIĘ BOI TO NIECH TAM NIE CHODZI...a scieżka odkąd robią most w krzaki to już nie jest uczęszczana...
Odpowiedz
!2024-08-29 12:33:54
0 2
Zamknij pizdę ,widocznie tam nigdy cię nie było ,w weekendy sporo ludzi tamtędy się przechadza.
!2024-08-29 15:55:26
0 0
Może poczekamy aż kogoś poważnie użądlą wtedy będzie interwencja bo zgodnie z przysłowiem - mądry Polak po szkodzie, należy je jak najszybciej usunąć i nie słuchać takich troskliwych obrońców zwierząt - weź sobie jeden z drugim taką budką z szerszeniami do domu a one ci się odwdzięczą zobaczysz jak to smakuje.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)