REKLAMA
REKLAMA

Tak było podczas „Weekendu z Kulturą” w Sanoku (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 14-16 czerwca 2024 r. odbył się Weekend z Kulturą – trzydniowy cykl wydarzeń kulturalnych skierowanych do różnych grup odbiorców. Wszystkie imprezy zaplanowano w przestrzeni miejskiej i miały charakter otwarty.


Weekend rozpoczęliśmy w Galerii o Smaku Kawy „Interpiano” spotkaniem z Maciejem Siembiedą – dziennikarzem, reportażystą i pisarzem, autorem tekstów publikowanych w czasopismach, czterech zbiorów reportaży i wielu książek, laureatem nagród. Po latach pracy jako reporter śledztw historycznych postanowił zmienić charakter twórczości i napisał pierwszą powieść z cyklu „Jakub Kania”. Jak sam mówi zmiana charakteru pracy była sporym wyzwaniem ze względu na różnice w sposobie pisania reportażowego i literackiego. W swoich powieściach stara się wykorzystywać fakty historyczne, potwierdzone często długimi badaniami dokumentów oraz rozmowami ze świadkami wydarzeń. Warstwa fikcji literackiej ma jedynie zawiązywać i spajać fabułę.  

W Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego odbył się premierowy spektakl „Bajki dla dorosłych” w wykonaniu aktorów Teatru BWA z gościnnym udziałem Macieja Harny. Późnym wieczorem Rynek sanocki wypełniły dźwięki muzyki, taniec i ogień. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpił warszawski Teatr AKT z widowiskiem plenerowym „Ja Gore”, którego główną inspiracją jest rytuał ognia towarzyszący ludzkości od zarania dziejów.

„Schody w nocy vol. 2” to tytuł wernisażu malarskiego sanockich artystów w Otwartej Pracowni 37,1 – ostatniej piątkowej propozycji dla zainteresowanych sztuką współczesną.

Młodzieżowy Dom Kultury wzorem ubiegłorocznej edycji przygotował dwa muzyczne dni: piątek z „Biesiadą muzyczną” i sobotę z „Potańcówką na Placu Św. Michała”. To propozycje niezmiennie cieszące się popularnością wśród mieszkańców.

W sobotę obok Ławeczki Szwejka zebrali się uczestnicy Warsztatów Miejskiego Szkicowania Urban Sketchers Sanok, co wzbudziło szerokie zainteresowanie wśród turystów i spacerowiczów. W warsztatach wzięły udział osoby w różnym wieku. Zaprosiliśmy również na dwie wystawy malarstwa: w Galerii o Smaku Kawy „Interpiano” wernisaż sanockich artystów „Płaszczyzny dialogu” zakończony koncertem „Państwowa Szkoła Muzyczna solo i w duecie” oraz otwarcie wystawy Klubu Plastyka w Kawiarni Relaxsowa.

Na zakończenie sobotniego wieczoru w Sali Gobelinowej sanockiego zamku widzowie wzięli udział w „Wieczorze komedii improwizowanej”. Maraton komediowej improwizacji poprowadzili aktorzy lubelskiego Impro Teatru Bezczelnego.

W niedzielę na dziedzińcu Muzeum Historycznego zaplanowano blok warsztatów artystycznych dla dzieci i opiekunów. Swoje stanowiska przygotowały:

– Muzeum Budownictwa Ludowego – warsztaty kaligrafii, wycinanek żydowskich, robienia kwiatów z bibuły,
– osiedlowe domy kultury „Puchatek” i „Gagatek” – zabawy plastyczne i wystawa fotografii,
– Państwowa Szkoła Muzyczna – zabawy muzyczne,
– Młodzieżowy Dom Kultury – gry i zabawy dla dzieci i dorosłych,
– Miejska Biblioteka Publiczna – mobilna biblioteka, gry, zabawy, tatuaże,
– Mediateka – zagadki logiczne, klocki konstrukcyjne, Robot Zębatek i okulary VR
– Muzeum Historyczne – warsztaty pisania ikon, broń dawna i inscenizacje historyczne.

Równocześnie na scenie odbywały się występy taneczne zespołów dziecięcych, młodzieżowych i pań z Klubu Seniora.

Po południu w Klubie Górnika wystąpiły zespoły kameralne Państwowej Szkoły Muzycznej a w BWA Galerii Sanockiej odbyła się premiera spektaklu „Monolog zewnętrzny” w wykonaniu aktorki Teatru BWA.

Wieczorem zagrał Zespół muzyczny „Tempo” działający przy Sanockim Domu Kultury. Muzycznym Finałem tegorocznego Weekendu z Kulturą był koncert zespołu Black Dog.

Sponsor główny Weekendu z Kulturą: PGNiG GRUPA ORLEN

materiały nadesłane

foto: Urząd Miasta Sanoka

19-06-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)