Jak wygląda budowa i praca na posterunku obserwacyjnym, jaki sprzęt znajduje się na wyposażeniu pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej, istota procedur taktycznych na wypadek kontaktu z przeciwnikiem – w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dobiegło końca szkolenie doskonalące w zakresie prowadzenie długotrwałego rozpoznania z wykorzystaniem posterunków obserwacyjnych. Razem z terytorialsami z Podkarpackiej Trójki szkolili się także żołnierze z pozostałych Brygad OT oraz z 18 Pułku Saperów.
W minionych dniach, od 5 do 10 października 2024 roku terytorialsi z 3PBOT wraz żołnierzami z 1PBOT, 4W-MBOT, 5MBOT, 8K-BOT, 13ŚBOT oraz 18 Pułk Saperów szkolili się w okolicy Łomnej oraz w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Szkolenie zostało przeprowadzone w wymagającym górskim terenie, gdzie zarówno w dzień jak i w nocy przez sześć dni żołnierze zmagali się z zimnem, deszczem, ciemnością a także małą ilością snu. Najtrudniejsze było ostatnie zadanie rozpoznawcze, gdzie żołnierze podczas 24-godzinnej misji działali w sieci posterunków obserwacyjnych. Podzielili się na sekcje i każda sekcja miała za zadanie wystawić posterunek obserwacyjny. Te posterunki należy tak zaplanować, żeby w miarę możliwości ich sektory się pokrywały albo umożliwiały dozorowanie jakiegoś rejonu. Zadanie polegało na skrytym przemieszczeniu, założeniu posterunków obserwacyjnych, obserwacji i powrotu do bazy po wykonaniu zadania – relacjonuje mjr Oskar, Szef Sekcji Szkoleniowej 3 Podkarpackiej Brygady OT.
W obliczu dynamicznie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa, zdolność prowadzenia długotrwałego rozpoznania staje się kluczowym elementem efektywnej strategii operacyjnej. Dlatego organizujemy szkolenia doskonalące, które koncentrują się na technikach i metodach prowadzenia rozpoznania za pomocą posterunków obserwacyjnych. Celem szkolenia było nie tylko rozwinięcie umiejętności praktycznych uczestników, ale również zapoznanie ich z funkcjonowaniem elementów systemu rozpoznania w Brygadach Obrony Terytorialnej.
– W działaniach rozpoznawczych liczy się doświadczenie, wyćwiczone po kilkaset razy umiejętności i odporność na trudne warunki. Niezbędna jest też kreatywność i zuchwałość – podkreśla żołnierz z 3 PBOT uczestniczący w szkoleniu.
Tekst: ppor. Magdalena Mac, dowódca plutonu dowodzenia i zabezpieczenia cz.p.o. oficer prasowy 3PBOT
Zdjęcia: DWOT
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz