Trwają wiosenne porządki. Sprzątane są zarówno domy, mieszkania jak i ogrody, pola. Niestety ludzie bardzo często porządkując swoje posesje wypalają trawy, śmieci. Policja przypomina, że jest to nie tylko niebezpieczne, ale i niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
Podczas wiosennych porządków ludzie czasami zapominają o tym, że z ogniem nie ma żartów. Suche trawy, gałęzie bardzo szybko się palą. Gdy ogień się rozprzestrzeni trudno nad nim zapanować. Wówczas stwarza duże niebezpieczeństwo dla osób i mienia, zwłaszcza gdy przeniesie się na pobliskie zabudowania. Natomiast gdy wypalanie traw ma miejsce przy drodze to dym stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ogranicza on widoczność zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Może być przyczyną niebezpiecznych i tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Przypominamy przepisy prawne, które zabraniają wypalania traw:
KODEKS WYKROCZEŃ, art. 82 § 4
Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany (mandat karny w wysokości – od 20zł do 500zł, sąd grzywna do 5000zł)
KODEKS KARNY, art. 163 § 1 „ kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10″, natomiast według art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
USTAWA O OCHRONIE PRZYRODY – art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
USTAWA O LASACH, art. 30 ust. 3 pkt 3 ustawy z 28 września 1991 roku: „W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.”
KPP Sanok
ZOBACZ TAKŻE:
SANOK: Płoną trawy na Jerozolimie (ZDJĘCIA)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz