34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat! A MURY RUNĄ!”
Jacek Kaczmarski – Mury
W latach 80. XX wieku zdobyła wielką popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym. Piosenka stała się hymnem Solidarności i symbolem walki z reżimem. Piosenka była śpiewana podczas strajków w stoczni, zyskała ogromną popularność wśród internowanych w stanie wojennym. Refren piosenki został sygnałem dźwiękowym Radia „Solidarność”.
Dzisiaj obchodzimy 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji PiS organizuje V Marsz Wolności i Solidarności.
Marsz rozpocznie się na pl. Trzech Krzyży w Warszawie przy pomniku Wincentego Witosa o godz. 13.
O godzinie 13 rozpocznie się Apel Pamięci, a także będziemy mogli usłyszeć wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Marsz zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
– Przyjdźmy na ten marsz, powiedzmy Polsce, że ci którzy chcą oszukać Polaków, nie znajdą poparcia, a ci, którzy chcą dobra Rzeczpospolitej, to poparcie znajdą i zwyciężą – mówił Jarosław Kaczyński podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej
– Marsz jest wyjątkowy, dlatego że mamy do czynienia z takim festiwalem hipokryzji, oskarżeń. Jest odpowiedzią na potrzebę wyborców, którzy czują się wręcz maltretowani przekazem medialnym, narracją, że rzekomo demokracja jest zagrożona, że zagrożony jest ład konstytucyjny w naszym państwie, tylko z tego powodu, że na 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie będzie 15 ze wskazania PO – powiedział wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Dodał, że marsz ma także przypominać „prawdziwych, często bezimiennych bohaterów Solidarności”.
– Marsz nie jest organizowany w imieniu rządu, rząd nie zaprasza na ten marsz. Nie jest to formuła marszu rządowego, nie mam wiadomości, żeby wybierali się na niego poszczególni ministrowie – mówił Brudziński.
Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Mieszkańcom ograniczono podstawowe prawa obywatelskie. W jego wyniku śmierć poniosło ok. 100 osób, aresztowano lub internowano łącznie ponad 10 tys. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a 22 lipca 1983 r. – odwołany.
IPN apeluje o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach domów, urzędów i instytucji świec będących symbolem pamięci o wydarzeniach stanu wojennego. Kampania społeczna Instytutu nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków wykonali w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan.
Akcję objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.
Ogłoszenie Stanu Wojennego – Wojciech Jaruzelski 13.12.1981
Źródło : FRONDA.pl
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz