REKLAMA
REKLAMA

SANEPID: Społeczna kampania profilaktyki grypy

SANOK, REGION / PODKARPACIE. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku zachęca do skorzystania ze szczepień ochronnych przeciwko grypie. Jak do tej pory jest to najskuteczniejsza i najtańsza metoda zapobiegania tej chorobie.

Co roku w Polsce grypa i przeziębienie dotyka milionów Polaków. W łagodnej formie grypa może być pomylona z przeziębieniem, ponieważ objawy obu infekcji bywają podobne. Jednak grypa jest o wiele bardziej niebezpieczna. Może powodować ciężkie powikłania ze strony układu oddechowego, układu krążenia, i układu nerwowego, doprowadzając niejednokrotnie do śmierci. Wirus szerzy się głównie drogą kropelkową (kaszel, kichanie), atakuje i niszczy błonę śluzową układu oddechowego oraz przenika do krwi, co powoduje dolegliwości w całym organizmie.

W jaki sposób zakażamy się grypą?

Podczas bezpośredniego kontaktu osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa atakuje nagle. Pierwsze objawy, które pojawiają się w ciągu 48 godzin od zakażenia to:

  • wysoka gorączka (ponad 38 ºC.)
  • dreszcze
  • silne bóle mięśni, stawów (poczucie ogólnego rozbicia)
  • intensywny ból głowy, któremu często towarzyszy ból oczu, światłowstręt
  • zajęcie układu oddechowego objawiające się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Dolegliwości związane z przeziębieniem rozwijają się stopniowo. Cechą charakterystyczną przeziębienia jest zazwyczaj:

  • stan podgorączkowy (temperatura ciała nie przekraczająca 38 ºC.)
  • średnie objawy zmęczenia, osłabienia
  • ból oczu
  • męczący, mokry kaszel
  • katar
  • ból gardła
  • ból głowy występują rzadko.

Co należy zrobić, aby uchronić się przed zachorowaniem na grypę?

Najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia ochronne. Zgodnie z zaleceniami WHO zaszczepić się powinni wszyscy chętni, a zwłaszcza: osoby z grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek oraz członkowie ich rodzin, dzieci od 6 do 18. roku życia, osoby opiekujące się dziećmi poniżej 6 miesiąca życia, osoby obarczone innymi chorobami upośledzającymi odporność.

Osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się zaszczepić, kiedy tylko szczepionka będzie dostępna w aptece – należy jednak pamiętać, że o szczepieniu decyduje lekarz.

Ponadto w profilaktyce ważne jest także zachowywanie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kichania/kasłania chusteczką higieniczną bądź grzbietową częścią dłoni, częste wietrzenie pomieszczenia w którym przebywamy, unikanie kontaktu z osobami chorymi, unikanie skupisk ludzkich, w wolnym czasie przebywanie na świeżym powietrzu.

Państwowy Powiatowy Inspektor
Sanitarny w Sanoku
lek. med. Stanisław Kwolek

FluMania_plakat_A2-

28-09-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)