Niezwykły dar dla muzeum. Kopia Madonny z Altötting już na wystawie (ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. Do zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku trafił niezwykły dar ze Stanów Zjednoczonych. Kopię figury Matki Bożej z Altötting ofiarowali Margaret i Albert Slugoccy z Florydy. Od kilku dni można ją podziwiać na wystawie sztuki sakralnej w sanockim zamku.
Figura jest kopią wizerunku Madonny z Altötting, miasteczka niedaleko Monachium.
– Albert Slugocki kilkukrotnie będąc w Sanoku, zakochał się w naszym muzeum, a szczególnie w wystawach sztuki sakralnej i cerkiewnej. Przed laty ofiarował nam swoją kolekcje krucyfiksów z różnych krajów Europy – mówi Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. – W jednym z antykwariatów natknął się na przepiękną kopię figury „Czarnej Madonny” z Altötting i postanowił, że powinna na zawsze pozostać w Sanoku – dodaje dyrektor.
Jak zaznacza Wiesław Banach, rzeźba jest najprawdopodobniej XVII bądź XVIII wieczną kopią słynącej cudami figury Matki Bożej z Altötting z końca XIII stulecia. W krajach niemieckich jest czczona jako „Nasza Kochana Pani” („Unsere Liebe Frau”) albo „Czarna Madonna”.
Oryginał figury znajduje się w zabytkowej kaplicy w Altötting. Z czasem miasteczko wyrosło na główne niemieckie sanktuarium Maryjne. Co ciekawe leży ono blisko Marktl nad Innem, gdzie urodził się Ojciec Święty Benedykt XVI.
– Kopia figury jest wspaniale rzeźbiona. Nawiązuje do wczesnej fazy gotyku. Od kilku dni można ja podziwiać na wystawie sztuki sakralnej w muzeum – kwituje Wiesław Banach.
Konserwacją zabytku zajęła się Barbara Bandurka.
14-10-2016
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Udostępnij
Napisz komentarz przez Facebook
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz