BIESZCZADY. 26 sierpnia na Przełęczy Wyżnej spotkało się liczne grono ratowników, przewodników, władze i społeczność lokalna, turyści. Okazja była wyjątkowa: odsłonięcie pomnika poświęconego „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”.
Idea postawienia pomnika na terenie Bieszczadów ma ponad 10-letnia historię: od projektu naszego Kolegi Jacka Kucaby, poprzez niewiążącą myśl ówczesnego Dyrektora Parku Jana Komornickiego stworzenia symbolicznego cmentarza ofiar gór, po realizacje projektu, także naszego Kolegi, Romana Dawidziaka.
Dedykacja „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” jest hołdem dla trudu i poświęcenia ratowników, bez których tych tragedii mogło być więcej. Dla bliskich ofiar będzie to też szczególne miejsce wspomnienia i zapalenia znicza, dla wszystkich turystów zaś miejscem na chwilę zadumy, że gór nie można lekceważyć.
Pomnik ma 4 metry wysokości, jest widziany z parkingu na Przełęczy, a wkrótce po demontażu parkowej kasy biletowej, będzie prezentował się znacznie okazalej. Jest odgrodzony od ścieżki słupkami i łańcuchem może być podziwiany z 2 ławeczek wkomponowanych z widokiem na lutkowe schronisko. Odsłonięcia pomnika dokonali włodarze Powiatu Bieszczadzkiego: Starosta Krzysztof Gąsior, Burmistrz Miasta Ustrzyki Dolne Henryk Sułuja, Wójt Gminy Czarna Marcin Rogacki i Wójt Gminy Lutowiska Krzysztof Mróz – bo to społeczność lokalna była jego fundatorem jako dar w roku jubileuszu 50-lecia Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Wyżej wymienionym towarzyszył Pan Włodzimierz Podyma, były Wójt z Lutowisk, dzięki któremu ta lokalizacja była możliwa i Prezes Grupy Kol. Andrzej Czech.
foto: W. Czado
O poświęcenie poprosiliśmy księdza Piotra Bartnika, naszego przyjaciela, przewodnika górskiego, który przygotował stosowną liturgię, słowo Boże i kropidło. Czytania Pisma Św. podjął się Kol. Wilhelm Orsetti. Wśród gości uroczystości należy z dumą wymienić V-ce Marszałka Sejmu Pana Marka Kuchcińskiego oraz najwyższe władze GOPR z Prezesem Janem Łuszczewskim i Naczelnikiem Jackiem Dębickim, Burmistrza Zagórza Ernesta Nowaka, Przewodniczącego Powiatu Leskiego Pawła Sikorę oraz władze Parku Narodowego, Nadleśnictw, przedstawicieli Straży Granicznej, środowiska turystyczne i licznie zgromadzoną społeczność lokalną.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz