REKLAMA
REKLAMA

Bieszczadzcy goprowcy czekają na ochotników. Egzaminy już w styczniu!

SANOK, BIESZCZADY / PODKARPACIE. Już w styczniu wszyscy ci, którzy marzą o służbie w Bieszczadzkiej Grupie GOPR, będą mogli sprawdzić się podczas egzaminu i wstąpić w szeregi ratowników górskich.

W dniach 11-13 stycznia 2019 roku w schronisku na Połoninie Wetlińskiej zaplanowano egzamin wstępny do Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Podstawowe wymagania to ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, dobra kondycja fizyczna, znajomość topografii Bieszczad i części wschodniej Beskidu Niskiego oraz umiejętność jazdy na nartach.

Poszukujemy osób, których zainteresowania związane są z szeroko pojętą działalnością górską, np. czynnie uprawiających turystykę górską, wysokogórską, narciarstwo skiturowe, wspinaczkę skalną, taternictwo, aktywność w ramach GOPR byłaby dopełnieniem ich zainteresowań – czytamy na stronie.

Po pozytywnie zdanym egzaminie, przyszły ratownik przyjmowany jest na staż kandydacki, który trwa co najmniej dwa lata. Staż obejmuje cykl szkoleń, w trakcie których ratownik-kandydat poznaje między innymi zasady ewakuacji poszkodowanych z trudnego terenu, poszukiwania osób zaginionych, użycia quadów i skuterów śnieżnych, technik linowych oraz zasad współpracy ze śmigłowcem.

Działalność w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest społeczna. Dlatego też za pełnienie dyżurów oraz udział w akcjach ratunkowych nie są wypłacane wynagrodzenia. Każdy ratownik zobowiązany jest do realizacji dyżurów, których ilość określa statut i regulaminy wewnętrzne.

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach. Z uwagi na posiadane kwalifikacje ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim. Uczestniczą w poszukiwaniach zaginionych, udzielają pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych, w tym niejednokrotnie w akcjach ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowca i technik linowych.

Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników.

 

źródło: GOPR Bieszczady

06-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)