MIĘDZYBRODZIE: Jedność wokół Nowonarodzonego
MIĘDZYBRODZIE/TREPCZA/SANOK. Budowanie jedności uczniów Chrystusa, której patronem jest św. Jan Paweł II to zadanie niezwykle piękne, ale i trudne. Wymaga nie tylko zaangażowania w obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan /od 18 do 25 stycznia każdego roku/ lecz również pielęgnowania i wychodzenia naprzeciw różnym, innym inicjatywom w tej dziedzinie.
Od ubiegłego roku Pasterka w Międzybrodziu wpisuje się jako powrót do źródeł wiary poprzez wspólny pokłon kapłanów Wschodu i Zachodu oraz przeniesienie i złożenie figurki w żłobie misternie wykonanej szopki pod gwiazdami. Wszystko to odbywa się przy wspólnym śpiewie kolęd i pastorałek., których bogactwa inne narody mogą nam jedynie pozazdrościć.
Śpiewane w kościołach i cerkwiach tworzą niezwykłą atmosferę okresu Bożego Narodzeniem. Innym akcentem jednoczącym pod względem muzycznym jest udział w organizowanym jesienią w Sanoku przeglądzie pieśni prawosławnej czy ekumenicznej pielgrzymce na historyczną Fajkę w Trepczy. Najstarsze ślady średniowiecznej świątyni sięgają czasów, gdy Kościół Chrystusowy oddychał zgodnie obydwoma płucami.
Ekumeniczny koloryt czasu Wielkiego Postu tworzą plenerowe Drogi Krzyżowe, gdy święty znak zbawienia spoczywa i niesiony jest do poszczególnych stacji na ramionach duchownych różnych wyznań. W majowe wieczory przy gruntownie odrestaurowanej kapliczce św. Jana Nepomucena ciszę doliny Sanu przerywa tęskny śpiew pieśni maryjnych katolickiego zachodu i wschodniego akatystu. Płomień ogniska, które ogrzewa zgromadzonych przy nim uczestników staje się symbolem Ducha, który zstępuje, by odmienić oblicze ziemi.
materiały nadesłane/pr/
23-01-2020
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Udostępnij
Napisz komentarz przez Facebook