REKLAMA
REKLAMA

Ochotników nie brakuje (FOTO)

Bramy koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczone zostały w ubiegłą sobotę. Kandydaci rozpoczęli szkolenie w SRO 33. Batalionu Lekkiej Piechotyw Dębicy, pod okiem kadry instruktorskiej składającej się z żołnierzy kompanii szkolnej z Rzeszowa.

Z samego rana w środę, ochotnicy szkolenia podstawowego i wyrównawczego wykonali pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm z karabinka Grot. Na początku zakres wiedzy i umiejętności koncentrował się na teorii. Rekruci musieli nauczyć się między innymi rozkładania, czyszczenia i składania broni. Warunki na polu walki mogą być różne, dlatego żołnierz musi umieć szybko rozłożyć broń, dokładnie ją wyczyścić i złożyć. Następnie odbyła się część praktyczna i przystąpili do strzelania.

Ich pierwsze szkolenie ogniowe obserwował płk Michał Małyska – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po szkoleniu powiedział: – Podczas szkolenia podstawowego żołnierze-ochotnicy, pod okiem doświadczonych instruktorów, nabywają i utrwalają wiedzę niezbędną do właściwego, a przede wszystkim bezpiecznego wykonania strzelania z broni strzeleckiej. Praca na broni, obsługa jej manipulatorów, trening postaw strzeleckich i wreszcie sam strzał. Tylko odpowiednie przygotowanie i dużo godzin praktyki pozwala na doskonalenie umiejętności strzeleckich.

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego, topografii, ze szczególnym naciskiem na strzelanie bojowe. Szkolenie podstawowe zakończy się pętlą taktyczną, czyli swojego rodzaju sprawdzianem umiejętności nabytych przez ostatnie 2 tygodnie szkolenia. Nagrodą za przelany pot, wysiłek i trud włożony w szkolenie będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 16 października w Sanoku. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3 Podkarpackiej Brygady OT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3PBOT
zdjęcia: 3PBO

 

09-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)