REKLAMA
REKLAMA

Gdzie uciec przed zimą? Najlepsze kierunki na wycieczkę

Kiedy w Polsce zaczyna mrozić i sypać śniegiem nasze myśli kierują się w stronę słońca oraz ciepłych dni. Nie bez powodu początek roku to najlepsza okazja do planowania dalekich podróży – tylko kilka lub kilkanaście godzin podróży dzieli nas od temperatur powyżej 20 stopni. Jak zaplanować taką wycieczkę i gdzie się wybrać?

Im zimniej w Polsce, tym bardziej pragniemy wyjechać do ciepłego kraju, w którym choć na chwilę oderwiemy się codziennych obowiązków i zadań. Wyjazdom sprzyja przerwa świąteczna lub nadchodzące ferie zimowe. Jednocześnie ciągłe podwyżki, inflacja i rosnące raty sprawiają, że dalekie podróże odkładamy na później. Wcale nie musimy rezygnować z planów. Jak sfinansować swoje marzenie, aby nie martwić się o domowy budżet?

Budżet i możliwości

Na początek trzeba oszacować swoje możliwości. Trudno planować wyjazd, kiedy mamy duże zobowiązania i brak oszczędności. W takiej sytuacji przygotowania muszą rozpocząć się wcześniej, aby zgromadzić odpowiednią gotówkę, a w razie konieczności podjąć dodatkową pracę lub zlecenia. Marzenia o wyjeździe powinny być realne, dlatego czasami egzotyczną podróż do Kenii czy Tajlandii lepiej zastąpić bliższym kierunkiem, np. Wyspami Kanaryjskimi czy Maltą. O tej porze roku nadal znajdziemy wiele miejsc w Europie, które z racji bycia „poza sezonem” są atrakcyjne cenowo, a jednocześnie gwarantują przyjemną, ciepłą pogodę.

Wybór transportu i zakup biletów

Jeśli nasze marzenie to podróż zagraniczna trzeba rozważyć kwestię transportu, jednak w większości przypadku najlepszą opcją będzie lot samolotem. Na tanie loty są dwa sprawdzone sposoby: zakup z odpowiednim wyprzedzeniem lub na ostatnią chwilę biletów czarterowych. Pierwszy wariant wiąże się z tym, że musimy wcześniej zaplanować daty, zakupić bilety około 1-2 miesiąca wcześniej i następnie szykować się do podróży. Bilety czarterowe choć w atrakcyjnych cenach niosą za sobą ryzyko wyprzedania i najlepiej kupić je na ostatnią chwilę, w związku z tym trzeba być już gotowym i mieć elastyczną możliwość wzięcia urlopu.

Planowanie i oszczędzanie

Kiedy kierunek jest wybrany konieczne będzie zaplanowanie budżetu. Pod uwagę trzeba wziąć nocleg, wyżywienie, transport i dodatkowe atrakcje. To czas, aby zdecydować czy będziemy mieszkać w hotelu czy w mieszkaniu, stołujemy się na mieście czy gotujemy samodzielnie, wynajmujemy samochód czy stawiamy na komunikację miejską oraz jak będziemy spędzać czas – zwiedzać, odpoczywać na plaży czy próbować nowych aktywności. Dzięki temu łatwiej będzie zaplanować wydatki, sprawdzić, gdzie szukać oszczędności i nie nadwyrężyć domowego budżetu. Jak odłożyć na wakacje marzeń? Mając gotowy budżet w pierwszej kolejności sprawdzamy, ile zostanie nam z wypłaty. Jeśli oszczędności te nie są zadowalające możemy rozważyć dodatkowe zlecenia, wyprzedaż rzeczy, z których nie korzystamy lub nienoszonych ubrań. Można też skorzystać z dodatkowych źródeł finansowania, ale pod warunkiem, że będziemy mogli je uregulować w terminie. Dzięki temu szybciej zgromadzimy potrzebne środki i będziemy cieszyć się upragnionymi wakacjami bez stresu o wydatki.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

29-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook