Jak wygląda wizyta u alergologa?
Jeśli masz przewlekły, wodnisty katar, ciągle kichasz, budzisz się z zatkanym nosem, koniecznie wybierz się do alergologa. Skonsultuj się ze specjalistą również wtedy, gdy męczą Cię duszności, kaszel bądź dolegliwości trawienne. Umów się na wizytę, jeśli pojawiły się obrzęki, wysypka, czerwone plamy lub krostki. Sprawdź, jak się do niej przygotować!
Alergia – do jakiego lekarza się zgłosić?
Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, udaj się do lekarza rodzinnego, który postawi wstępną diagnozę i wystawi skierowanie do alergologa. W przypadku uporczywego kaszlu może również zlecić wykonanie podstawowych badań: morfologii krwi, OB, glukozy, IgE całkowitego i RTG klatki piersiowej. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą wyniki, dzięki którym alergolog oceni Twój stan zdrowia.
Jak przygotować się do wizyty u alergologa?
Przed konsultacją spisz listę przyjmowanych leków i sposób dawkowania. Oprócz tego zanotuj niepokojące dolegliwości wraz z częstotliwością i okolicznościami ich występowania. Zastanów się, czy warunki pogodowe lub kontakt z określonymi produktami bądź zwierzętami nasilają objawy. Przygotuj też listę pytań, jakie chciałbyś zadać alergologowi. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, powiedz o tym lekarzowi.
Jak przebiega wizyta u alergologa?
Podczas pierwszej wizyty alergolog przeprowadza wnikliwy wywiad i analizuje dostępną dokumentację. Na podstawie zebranych danych może Cię skierować na badania krwi, spirometrię czy testy skórne – punktowe lub naskórkowe (płatkowe). Aby potwierdzić alergię pokarmową, specjalista może zalecić dietę eliminacyjną. Początkowo wykreśla się z niej produkty, które mogą wywoływać objawy, po czym stopniowo się je wprowadza, obserwując przy tym reakcje organizmu.
Jakie badania może zlecić alergolog?
Specjalista może skierować Cię na testy punktowe, podczas których nakłada się na skórę kropelki konkretnych alergenów i pozostawia na około 20 minut. Z kolei testy śródskórne polegają na wstrzyknięciu określonych substancji. Igła nie przebija skóry, dlatego badanie jest bezbolesne. Następnie porównuje się reakcje skórne z punktem odniesienia, czyli roztworem soli fizjologicznej lub histaminy. Należy zaznaczyć, że negatywne wyniki testów oznaczają, że pacjent nie ma alergii na podane składniki, co nie znaczy, że nie wystąpi ona po kontakcie z innymi substancjami.
Niekiedy wykonuje się próby prowokacyjne, podczas których sprawdza się, czy dany alergen wywołuje objawy. Można je przeprowadzić donosowo, dospojówkowo, dooskrzelowo lub drogą pokarmową. Alergolog może również zlecić wykonanie testów z krwi, polegających na pobraniu próbki materiału z żyły łokciowej. W ten sposób ustala się poziom przeciwciał IgE dla konkretnego alergenu – wziewnego, pokarmowego czy kontaktowego.
Skuteczne leczenie alergii
Metoda leczenia jest uzależniona od czynnika wywołującego objawy i stopnia ich nasilenia. W miarę możliwości powinieneś unikać kontaktu z alergenem. Niekiedy wystarczy wykreślić go z diety. Jeśli masz wodnisty katar, uporczywy kaszel lub łzawią Ci oczy, będziesz przyjmował leki przeciwhistaminowe. W przypadku nasilonych objawów specjalista może zdecydować o odczulaniu, podczas którego systematycznie podaje się coraz większe dawki odpowiednio spreparowanego alergenu. Z biegiem czasu organizm się na niego uodporni, tym samym nie wystąpi reakcja alergiczna. Aby umówić się na konsultację do alergologa online.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane