REKLAMA
REKLAMA

Leasing auta a zawieszenie działalności

Problemy finansowe lub niespodziewane sytuacje losowe mogą przyczynić się do konieczności zawieszenia działalności gospodarczej. Co, jeśli przedsiębiorcę wciąż obowiązuje umowa leasingowa? Wówczas może on zdecydować się m.in. na rozliczenie leasingu, wykup auta lub scedowanie umowy leasingowej. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat.

Na czym polega zawieszenie działalności i z czym się wiąże?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest formą tymczasowego zamknięcia firmy. Decydując się na ten krok, przedsiębiorca zostaje zwolniony z dotychczasowych opłat, w tym składek ZUS oraz podatku dochodowego. Obecnie można zawiesić działalność na dowolny okres, ale nie krótszy niż 30 dni. Jednak z tego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, lub też na zasadzie powołania lub naboru. Warto podkreślić, że zawieszenie działalności nie zwalnia ze zobowiązań wynikających z wcześniej zawartych umów dotyczących na przykład najmu lokalu, rachunków za media lub leasingu auta.

Zawieszenie działalności a leasing – możliwości rozliczenia umowy

W przypadku wiążącej umowy leasingu auta przedsiębiorca zawieszający działalność ma do wyboru kilka opcji:

  • zerwanie umowy z firmą leasingową – to rozwiązanie wiąże się z koniecznością zwrócenia samochodu użytkowanego w ramach leasingu. W tym przypadku należy także uregulować opłaty na poczet leasingodawcy, zgodnie z treścią umowy leasingu.
  • cesję leasingu – ta opcja pozwala na odstąpienie umowy innemu leasingobiorcy. Wówczas inna osoba będzie korzystała z samochodu, zgodnie z pierwotnie zawartą umową.
  • wykup samochodu – umożliwia wykupienie auta będącego przedmiotem leasingu na warunkach uzgodnionych w umowie.
  • dalsze spłacanie rat leasingowych – pomimo zawieszenia działalności przedsiębiorca może dalej uiszczać spłaty leasingu, wliczając poniesione wydatki do kosztów. Warto podkreślić, że w tym przypadku można od każdej zapłaconej raty odliczyć VAT.

Zawieszenie działalności a samochód firmowy – czy warto zdecydować się na cesję leasingu?

Dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na leasing auta, a w późniejszym czasie podjęli decyzję o zawieszeniu działalności, taka opłata jest zazwyczaj dodatkowym obciążeniem finansowym. Na szczęście wiele firm leasingowych wychodzi naprzeciw osobom, które z przyczyn losowych zostały zmuszone zamknąć lub chwilowo zawiesić swój biznes. Przykładem jest Automarket.pl oferujący swoim klientom możliwość scedowania praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej na rzecz innej osoby. To jedno z najkorzystniejszych rozwiązań, które pozwala całkowicie zwolnić dotychczasowego leasingobiorcę ze wszystkich zobowiązań. Dzięki temu w momencie przywrócenia działalności przedsiębiorca będzie mógł nawiązać nową umową leasingu, dostosowując ją do aktualnych potrzeb firmy.

Leasing na firmę – jak jego rodzaj wpływa na sposób rozliczenia kosztów?

Decydując się na leasing auta, przedsiębiorca może wybrać jego formę operacyjną lub finansową. Jeśli zawiesi swoją działalność, w przypadku leasingu operacyjnego nie będzie musiał dokonywać tak zwanych odpisów amortyzacyjnych. Z kolei w przypadku leasingu finansowego, w momencie zawieszenia działalności, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów firmowych tylko część odsetkową comiesięcznej spłaty leasingowej.

Ważne!

Przy leasingu finansowym przedsiębiorca jest zobowiązany opłacić VAT od transakcji z góry, od razu po otrzymaniu samochodu. Z tego powodu obowiązuje go inny sposób rozliczania kosztów firmowych.

Co z leasingiem po zamknięciu firmy?

Jeśli chodzi o kwestię leasingu i zamknięcia firmy, to przedsiębiorcy, którzy się na to decydują, mają do wyboru takie same rozwiązania, jak w przypadku zawieszenia działalności. Wybierając całkowitą likwidację swojego biznesu, mogą (podobnie jak w przypadku zawieszenia) skorzystać z opcji wykupu samochodu, cesji leasingu, zerwania umowy z leasingodawcą oraz dalszego spłacania rat leasingowych.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

29-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook