REKLAMA
REKLAMA

Emigracja w UK – jak oszczędzać w funtach i przesyłać je tanio do kraju?

Przez lata emigracja do UK była sposobem na zarobienie niezłych pieniędzy dla wielu Polaków. Sporo jednak zmienił Brexit, choć mimo to na wyjazd do pracy w Wielkiej Brytanii wciąż decyduje się wielu ludzi. W ocenie opłacalności emigracji istotna jest oczywiście stawka i wynagrodzenie, które będziemy otrzymywać, ale ważny też jest kurs funta brytyjskiego. Niski wpływa niekorzystnie podczas przewalutowania środków po powrocie do kraju. Co więc zrobić, żeby zarobić na emigracji jak najwięcej?

Czy emigracja po Brexicie nadal się opłaca?

Po Brexicie osoby, które nie mieszkały ani nie pracowały w UK ponad 5 lat, muszą zmagać się z dodatkowymi utrudnieniami i formalnościami. Jednak mimo wyjścia z UE, wielu Polaków zdecydowało się na zostanie w UK. Powodem są wciąż wysokie zarobki, nawet w przypadku wykonywania najprostszych prac.

Polacy najczęściej decydują się na podjęcie pracy w przemyśle, hotelarstwie i gastronomii. Według badań NBP „Polacy pracujący za granicą w 2022 r.” 71% respondentów powiedziało, że ich miesięczne zarobki brutto mieszczą się w przedziale 1500 – 2500 GBP, czyli kształtują się blisko mediany wynagrodzenia, która w 2022 roku wynosiła na Wyspach 2041 funtów.

Zarobki te w porównaniu do tych osiąganych w Polsce na podobnych stanowiskach są wyższe, co jest decydujące przy wyborze UK jako kraju do emigracji mimo większych wymagań formalnych. Dla zwiększenia korzyści z pracy za granicą, wielu emigrantów ogranicza wydatki, by wrócić do Polski z jak największą sumą pieniędzy. Przy maksymalizacji zarobków ważne jest też korzystne przewalutowanie środków z GBP na PLN.

Jak oszczędzać na emigracji?

Oszczędzanie za granicą wygląda podobnie do tego jak oszczędzamy w kraju. Dojazd do pracy autem warto zastąpić komunikacją miejską bądź rowerem. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest korzystniejsze cenowo niż zamawianie jedzenia bądź wychodzenie do restauracji. Dużym kosztem jest też mieszkanie, dlatego warto rozglądać się na rynku, ponieważ czasami pojawiają się okazje cenowe. Zwiedzanie miejsc, które oferują bezpłatne wejścia w konkretne dni albo korzystanie z darmowych wydarzeń kulturalnych czy lokalnych atrakcji jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu bez nadmiernych kosztów.

Jak i kiedy wymieniać GBP, czyli kiedy kurs funta ma znaczenie

Kurs funta brytyjskiego nieustannie się zmienia, dlatego warto śledzić kurs GBP i porównywać oferty zarówno banków, jak i serwisów internetowych, oferujących możliwość wymiany waluty online. Na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/ możesz sprawdzić jak kształtuje się kurs funta w bankach i porównać do oferty Walutomatu. Pamiętaj, aby podczas kalkulacji wziąć pod uwagę ewentualne dodatkowe koszty czy prowizje.

Korzystając z serwisów internetowych, zwróć uwagę, jaką reputacją wśród klientów cieszy się ten wybrany przez Ciebie. Rozważ również dodatkowe rzeczy, takie jak przelewy międzynarodowe, czas realizacji transakcji czy dostępność serwisu. Jeśli nie musisz wymieniać zarobionych funtów od razu na złotówki, możesz ustawić w Walutomacie alert kursowy, który powiadomi Cię kiedy kurs funta osiągnie oczekiwaną przez Ciebie wartość, co pozwoli Ci zyskać więcej złotówek po wymianie. Sprawdzaj również promocje i akcje specjalne, które mogą obniżyć koszt przewalutowania, np. Program Punktowy – to opcja nie tylko na wymianę bez prowizji za punkty, który gromadzisz za swoje wymiany, ale polecając Walutomat znajomym, możesz zyskać punkty również za wymiany dokonane przez nich.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

11-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook