KRAJ. Na terenie całego kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar.
Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa posiada wilgotność poniżej 10% (zapalność ekstremalna). Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ALERT.
Ostatnie dni to wyraźna tendencja wzrostu liczby pożarów lasów. Tylko w czwartek 16 maja w całym kraju strażacy gasili 147 pożarów lasów (w środę było ich 125). W maju strażacy interweniowali aż 1094 razy w związku z pożarami w lasach.
W 2024 roku odnotowano już 1729 pożarów na terenach leśnych, to o ponad 700 pożarów więcej niż w podobnym czasie w 2023 roku. Spaleniu uległo 855 hektarów powierzchni leśnej.
Najwięcej pożarów odnotowano na terenie woj.: mazowieckiego 536, łódzkiego 172, świętokrzyskiego 136, dolnośląskiego 126, wielkopolskiego 122 oraz lubuskiego 115.
Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
– rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
– palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
źródło: Państwowa Straż Pożarna – fb
fot. zdjęcie poglądowe, Jakub Doliwa archiwum OSP Lutowiska
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz