REKLAMA
REKLAMA

Rosną zasoby – rośnie pozyskanie drewna w podkarpackich lasach

PODKARPACIE. Podkarpacie jest drugim pod względem lesistości regionem kraju – aż 37,6% jego powierzchni to lasy, które należą do najstarszych i najzasobniejszych w Polsce. Większością ich obszaru zarządzają nadleśnictwa podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Lasy te należą do najzasobniejszych w Polsce, gdyż na hektarze rośnie przeciętnie 289 metrów sześciennych drewna (średnia krajowa 254 m. sześc.).

Wyliczono, że rocznie na 1 ha przyrasta 9 metrów sześciennych drewna. Do najwyższych należy też średni wiek drzewostanów wynoszący 73 lata (średnia krajowa 62 lata). Obecne zasoby drzewne na pniu w naszych lasach szacuje się na 114,7 mln m sześciennych, co oznacza, że w ciągu ostatnich 11 lat wzrosły o prawie 12 mln m sześciennych.

To pozwala nam również zwiększać pozyskanie, które na ten rok zaplanowaliśmy w wysokości prawie 1,9 mln m sześc., podczas gdy w 2002 roku w naszych lasach pozyskano niespełna 1,4 mln m sześc. – mówi Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie. – Trzeba też pamiętać, że każdy tysiąc metrów sześć. pozyskania to w warunkach podkarpackich przynajmniej 2 miejsca pracy przy ścince i zrywce drewna oraz kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

Obecnie 1/3 podkarpackich lasów to drzewostany posadzone 50-60 lat temu na gruntach porolnych. Wymagają one wielu zabiegów i podlegają procesowi tzw. przebudowy składu gatunkowego, tzn. w miejsce gatunków przedplonowych: sosny, świerka czy olchy,  wprowadza się gatunki właściwe dla siedlisk podkarpackich, głównie jodły i buka.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

07-01-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)