Blog

Jaka kamera do transmisji Mszy?

Jaka kamera do transmisji Mszy?

kamera do transmisji
kamera do transmisji

W dobie zmieniającego się świata coraz częściej zadajemy sobie pytanie – jak dotrzeć do osób, dla których najważniejszym środkiem komunikacji jest smartfon (wg najnowszych badań, spośród wszystkich użytkowników internetu  – 85% użytkowników to osoby posiadające dostęp do internetu poprzez urządzenia mobilne, pozostałe kilkanaście procent to  komputery stacjonarne). Należy o tym pamiętać przy wyborze kamery. Tak, kamera do transmisji mszy – jej wybór i możliwości mają bardzo duży wpływ na na jakość sygnału przez użytkowników mobilnych. Ważnym elementem jest również sposób podłączenia kamery do internetu. Wieloletnie doświadczenie podpowiada nam potwierdzające się powiedzenie: „co przewód to przewód”. Dlatego nasza firma stawia na połączenia przewodowe. Rozwiązania bezprzewodowe stosujemy w ostateczności  – jeśli nie można zastosować połączeń pewnych – przewodowych.

Kamera do transmisji na żywo

Czy każda kamera nadaje się do transmisji na żywo? Tak, każda. Ale nie każda do transmisji Mszy. Na rynku jest wiele kamer tańszych, droższych i tych ze „średniej półki”. Większość kamer bez problemu poradzi sobie  z transmisją obrazu. Niestety z dźwiękiem jest również. Jak wiadomo w transmisji Mszy Świętej najważniejszy jest dźwięk. Dlaczego? Ponieważ jeśli dźwięk będzie szwankował, lub będzie nienaturalnie zniekształcony, to cały odbiór będzie zniekształcony. Należy pamiętać o użytkownikach – ok. 85% to osoby posiadające bardzo małe ekrany (smartfony), i właśnie dla nich obraz nie będzie tak istotny jak dźwięk. Bazując na doświadczeniu stosujemy profesjonalne urządzenia umożliwiające podłączenie do kamery dźwięku w bardzo wysokiej jakości – co skutkuje idealnym dźwiękiem u użytkowników końcowych. Zestawy oferowane przez Msze.LIVE posiadają w zestawie do transmisji mszy właśnie takie urządzenie.

Jakość obrazu

To, jaki zostanie finalnie wyświetlony obraz u użytkownika końcowego, w znacznej mierze zależy od jakości zastosowanego przetwornika w kamerze (nie ilości Mega Pikseli!). Można mnożyć przypadki dostępnych na rynku kamer z rozdzielczościami typu 5MP lub nawet 8MP, których jakość – (nie rozdzielczość) np. w trudnych warunkach oświetleniowych pozostawia wiele do życzenia… Oczywiście właściwa konfiguracja obrazu, sposobu jego kodowania itd. to elementy również ściśle powiązane z końcowym efektem.

Kamera do kościoła

Jakie dodatkowe funkcje powinna spełniać kamera w kościele? Przede wszystkim powinna strzec bezpieczeństwa i mienia znajdującego się w kościele. Kamery stosowane przez TECH5 posiadają własne, lokalne gniazdo na kartę pamięci micro SD. Dzięki takiej funkcjonalności kamera do transmisji mszy staje się również rejestratorem, a co za tym idzie jest możliwość przeglądania zarejestrowanego obrazu nawet 20-30 dni wstecz. To bardzo ważna i przydatna funkcjonalność. Należy zwrócić uwagę na fakt rejestracji również dźwięku, co pozwala na ew. pobranie nagrania do dalszej obróbki i publikacji np. na Facebook lub YouTube.

Transmisja z kamery do Internetu oraz zdalny dostęp

Jak transmitować? do jakiej platformy? Wady i zalety różnych rozwiązań.
Do transmisji można wykorzystać zarówno „darmowe” jak i płatne platformy. „Darmowe” rozwiązanie jest obarczone kilkoma niedogodnościami:

  • mogące pojawiać się reklamy w obrębie transmisji,
  • link do transmisji (wydarzeń) może być zmienny – co wymaga częstych aktualizacji informacji o transmisji,
  • transmisje mogą być blokowane z niewiadomych przyczyn,
  • wykrycie znanej melodii może zablokować transmisję lub nawet doprowadzić do blokady kanału,
  • w przypadku awarii lub nieprawidłowego działania transmisji kontakt do serwisu lub obsługi jest praktycznie niemożliwy.

Rozwiązania płatne, abonamentowe mają jedną wadę: są płatne… poza tym, jest szereg zalet, które wynagradzają wymienioną „niedogodność”:

  • stały kontakt z serwisem,
  • stały link do transmisji,
  • możliwość transmitowania przez serwery w Polsce,
  • możliwość reakcji serwisu nawet w niedzielę,
  • możliwość zaprogramowania czasu transmisji na każdy dzień tygodnia z osobna,
  • możliwość transmisji zarówno przez polskie serwery jak i przez YouTube jednocześnie,
  • możliwość (wystarczy jeden raz – link do transmisji się nie zmienia) zamieszczenia transmisji na własnej stronie internetowej,
  • obecność na stronie Msze.LIVE wśród innych parafii obecnie transmitujących Msze Święte,
  • możliwość nadawania tylko dźwięku przez aplikację RADIO PARAFIA.

Zestaw do transmisji na żywo

Czy kupić samą kamerę czy może cały zestaw? – wady i zalety.  Właściwie jedyną wadą całego zestawu do transmisji mszy jest jego cena. Poza tym pozostają tylko zalety. Najważniejszym atutem zestawu do transmisji mszy jest dobranie elementów do potrzeb kościoła oraz jego kompleksowa konfiguracja. Zestaw jest sprawdzony i przygotowany do uruchomienia i nadawania bezpośrednio po podłączaniu internetu oraz zasilania. Zestaw do transmisji online ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Można go zdalnie testować i serwisować. To niezmiernie ważna zaleta ułatwiająca bieżącą obsługę. W przypadku jakichkolwiek problemów z internetem, firma dostarczająca sprzęt jest w stanie w bardzo szybkim czasie zareagować na ewentualne problemy. Oczywiście nie wszyscy oferują takie rozwiązania. Przykładowy zestaw spełniający wyżej wymienione cechy posiada zestaw do transmisji mszy, który można znaleźć na stronie Msze.LIVE.

Zestaw do transmisji Mszy. Jaka kamera do transmisji Mszy
Zestaw do transmisji Mszy. Jaka kamera do transmisji Mszy

Kamera RTMP

Słynne RTMP – czy się sprawdza? W różnych sytuacjach „różnie”. Potwierdzają się informacje, że niektóre kamery wykorzystując protokół RTMP mają problemy ze stabilnym działaniem transmisji ze względu na brak wydajności w zakresie utrzymywania stałej ilości klatek na sekundę. Stukiem takiego problemu może być przerywanie i buforowanie transmisji realizowanej np przez YouTube.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://Msze.LIVE

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close