„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

10-09-2010

Podkarpacka Policja włączyła się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Dzisiejsze wzmożone działania pod tym hasłem, ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz kierującym jednośladami.

Takie akcje będą realizowane raz w miesiącu przez cały okres jesienno-zimowy. Ważnym elementem będzie też propagowanie używania elementów odblaskowych.

Każdego roku, począwszy od września, gwałtownie rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Jest to związane z  pogarszającymi się warunkami pogodowymi i coraz wcześniej zapadającym zmrokiem. Piesi, którzy są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego, niejednokrotnie stają się zawinionymi bądź mimowolnymi ofiarami tragicznych wypadków.

Od początku tego roku, w 1346 wypadkach ucierpiało 330 pieszych – 29 osób poniosło śmierć, a 301 zostało rannych.

Dziś od rana, policjanci szczególnie troszczą się o bezpieczeństwo „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Zwracają uwagę na kierowców, którzy źle zachowują się wobec pieszych. Przyjrzą się temu, jak piesi zachowują się na drodze, gdyż najczęściej do wypadków z ich udziałem dochodzi na oznakowanych przejściach, w rejonie skrzyżowania i przystanków. Główne błędy pieszych to  wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym oraz wejście na jezdnię zza pojazdu.

Nie bez powodu właśnie teraz Policja zachęca do używania elementów odblaskowych. Noszenie odblasków sprawia, że po zmroku piesi i rowerzyści są lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy, kierowca dostrzeże ich znacznie wcześniej i może zmniejszyć prędkość i bezpiecznie ominąć. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

KWP

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.