Kolektor słoneczny płaski – co powinieneś o nim wiedzieć

21-12-2011

Kolektor słoneczny jest urządzeniem zamieniającym energię słoneczną na ciepło. Jak to się dzieje? Najprostszym obrazowym przykładem z  życia codziennego może być nagrzewanie się węża ogrodowego z wodą. Kolektor jest takim właśnie wężem efektywnie zamieniającym energię słoneczną w ciepło.Kolektory słoneczne są umieszczane w najbardziej nasłonecznionym miejscu, a więc najczęściej na dachu lub ścianie, od strony południowej. Są one tak skonstruowane, aby poprzez specjalnie do tego stworzony absorber pobierać energię cieplną ze słońca. Energia ta ogrzewa przepływający przez kolektor płyn solarny, który następnie ogrzewa wodę zgromadzoną w zasobniku. Po oddaniu ciepła płyn z powrotem trafia do kolektorów, w celu ponownego ogrzania. W ten sposób, w słoneczne dni instalacja solarna potrafi podgrzać wodę do kilkudziesięciu stopni.

Absorber to ta część kolektora, która odpowiada za pochłanianie energii promieniowania słonecznego. Absorber powinien być tak skonstruowany, aby pochłaniać tej energii jak najwięcej, a jednocześnie jak najmniej oddawać jej z powrotem do otoczenia. Kiedy podzielimy współczynnik absorpcji (pochłaniania energii) absorbera przez współczynnik emisji pochłoniętej energii z powrotem do otoczenia, otrzymamy tzw. selektywność absorbera. Absorbery w nowoczesnych kolektorach są wysoce selektywne. Oznacza to, że pochłaniają bardzo dużo energii i jednocześnie bardzo mało oddają jej do otoczenia. Kolektory St191DE, które posiadamy w naszej ofercie posiadają absorber z niebieską super selektywną powłoką SunSelect®. Współczynnik pochłaniania tej powłoki wynosi 0,95, współczynnik emisji 0,04, a selektywność 23,75. Dla porównania – stosowana często w kolektorach powłoka z czerni chromowej ma selektywność na poziomie 7 (pochłanianie 0,98, emisja 0,14).

Pokrycie kolektora chroni go przed zewnętrznymi czynnikami, np. przed gradobiciem. Ważne jest, aby ta powłoka była trwała oraz miała wysoką przepuszczalność promieniowania słonecznego. Zastosowane w naszej ofercie pokrycie zbudowane jest z hartowanego szkła solarnego, które przepuszcza ponad 91% promieniowania słonecznego, a jego trwałość przewidziana jest na kilkadziesiąt lat.

Meandrowy układ rur w kolektorze  ST191DE gwarantuje równomierny przepływ we  wszystkich kolektorach pracujących w układzie. Mamy gwarancję na pełny i równomierny odbiór ciepła z całego zamontowanego zestawu. Taki układ rur sprawia, że kolektor ten posiada bardzo niską temperaturę stagnacji – tylko 191 stopni C (jedną z najniższych na rynku). Nie trzeba przykrywać kolektorów gdy wyjeżdżamy na urlop. System jest bezpieczny. Przykładowo w kolektorach harfowych temperatura osiągnie w stagnacji nawet 300 stopni C!

Kolejna rzecz, która przemawia za omawianym kolektorem to bardzo niska waga – 32kg – jest tak dlatego, że zastosowano w nim innowacyjną izolację w postaci płyty warstwowej PIR-extra 20mm odpowiada to 80 mm wełny mineralnej co również daje dodatkowo gwarancje mniejszych strat ciepła

Dlaczego warto kupić kolektory w firmie Solartime?

  • Mają Państwo pewność, że zakupione kolektory posiadają certyfikaty wymagane do tego aby otrzymać dotację.
  • Nasi doradcy techniczni pomogą dobrać zestaw najbardziej optymalny do Państwa potrzeb i oczekiwań.
  • Wykonamy profesjonalny projekt
  • Montażu dokonują tylko autoryzowani przez nas instalatorzy
  • Pomożemy Państwu we wszystkich formalnościach związanych z kredytem i dotacją.
  • Gwarantujemy najwyższą jakość zestawów solarnych

Miłocin 284,             36-062 Zaczernie

WYSOKA JAKOŚĆ PRODUKTU SOLARTIME, TO PEWNA GWARANCJA ZWROTU INWESTYCJI!!!!

Zapraszamy do naszego oddziału w Sanoku
ul. Rymanowska 52 lub zadzwoń             13 46 46 120      515155900
www.solartime.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.