DZISIAJ: „Polska Światłoczuła” w sanockim BWA (video)

28-10-2011

SANOK. BWA Galeria Sanocka zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Jutro będzie lepiej”. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Dorotą Kędzierzawską – twórczynią filmu. Pokaz filmu odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Polska Światłoczuła”.


Termin projekcji i spotkania:
28.10.2011
godz. 19.00

BWA Galeria Sanocka Rynek 14
tel. 13 46 360 30

Wstęp: 2 pln

Polska Światłoczuła

Projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom małych miasteczek i miejscowości najważniejszych osiągnięć kultury polskiej, poprzez promocję nowego, autorskiego kina polskiego o wysokich walorach artystycznych, umożliwienie bezpośrednich spotkań z twórcami prezentowanych filmów, zachęcenie do prawdziwej i żywej dyskusji nad nimi, w miejscach, w których do tej pory nie miało możliwości zaistnieć, ale też wśród uczestników z całej Polski, odwiedzających multimedialną stronę internetową Projektu.

Projekt ma na celu pogłębienie współpracy między ośrodkami i twórcami na co dzień działającymi i pracującymi w największych miastach Polski, a ośrodkami kultury w mniejszych miejscowościach w Polsce, z lokalnymi animatorami kultury, oraz amatorami, próbującymi swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze, młodzież oraz ‘zwykłych’ mieszkańców nie związanych z środowiskiem twórczym.

Zadaniem Projektu jest jak najszersze dotarcie do lokalnych środowisk o ograniczonym dostępie do sztuki. Mamy na celu zaangażowanie polskich reżyserów do działalności wykraczającej poza prezentowanie i promocję własnych produkcji filmowych na światowych festiwalach i w największych polskich miastach. Projekt “Polska Światłoczuła” to doskonała możliwość zwrócenia uwagi na społeczności lokalne, widzów i wielbicieli kina z małych miast i miejscowości, zauważenie ich punktu widzenia oraz postrzegania roli kultury w kraju. To również doskonały pretekst do aktywizacji ich mieszkańców, a szczególnie zapewnienie młodym ludziom przestrzeni do podejmowania działań twórczych.

Naszym celem nadrzędnym jest popularyzacja i promocja polskiej, nowej sztuki filmowej poprzez dotarcie do różnorodnego widza oraz edukacja filmowa na terenie całej Polski, poprzez wyjście z projekcjami z multipleksów do miejsc na co dzień nie przeznaczonymi na pokazy filmowe, odnalezienie nowej przestrzeni do wspólnego „dzielenia się” kinem.

Twórcy i specjaliści zaangażowani w projekt

Twórcy, którzy wyrazili poparcie dla projektu oraz chęć wzięcia udziału w dyskusjach o swoich filmach w trasie kina objazdowego “Polska Światłoczuła”: Jacek Bławut, Mirosław Dembiński, Maciej Drygas, Mariusz Grzegorzek, Agnieszka Holland, Sławomir Idziak, Andrzej Jakimowski, Dariusz Jabłoński, Dorota Kędzierzawska, Jan Kidawa-Błoński, Jan Jakub Kolski, Marek Lechki, Magdalena Łazarkiewicz, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Lech Majewski, Arthur Reinhart, Wiesław Saniewski, Janusz Zaorski oraz inni twórcy o szeroko znanym, bogatym dorobku artystycznym.

Promujemy dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszamy do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze. Chcemy Wam zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale. Chcemy nauczyć widzów o filmach rozmawiać, spierać się, chcemy nauczyć się o tych filmach słuchać, walczyć o nie, bronić, bić się… Ponadto chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy „dzielić się” kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski.

/Twórcy projektu/

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.