Seminarium „Bezpieczeństwo krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Wpływ zmian klimatu na zdrowie” (ZDJĘCIA)

13-12-2011

PODKARPACIE/RZESZÓW. W dniu 9 grudnia 2011 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbyło się seminarium pt. „Bezpieczeństwo krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Wpływ zmian klimatu na zdrowie”.

 

Jego główną pomysłodawczynią i organizatorką była Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Pozostałymi gospodarzami spotkania byli Sławomir Miklicz, Marszałek Województwa Podkarpackiego ds. Zdrowia oraz Tadeusz Krzostek, Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

W wydarzeniu objętym Patronatem Honorowym przez Ministra Zdrowia RP – Pana Bartosza Arłukowicza, udział wzięli najlepsi specjaliści w dziedzinie krwiodawstwa i krwiolecznictwa, nie tylko w Polsce, ale również w Europie, a nawet na Świecie.

Wśród zaproszonych prelegentów byli m.in. dr Jan Semenza z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), który przedstawił referat nt. Wpływu zmian klimatu na zdrowie człowieka wraz z późniejszymi rekomendacjami dla Polski oraz Europy, a także dr David Leiby z Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, który poruszył zagadnienie wpływu klimatu na zdrowie człowieka w kontekście krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Dodatkowo listę zagranicznych gości uzupełnili najznamienitsi znawcy tematyki w kraju: Pan Marek Haber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia RP, który opowiadał o obecnie obowiązującym polskim ustawodawstwie, w tym przede wszystkim strukturze służby krwi oraz planowanych zmianach. Kolejnymi prelegentami byli: Pani Jolanta Antoniewicz – Papis z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Pani Małgorzata Lorek z Narodowego Centrum Krwi w Warszawie oraz lek. med. Urszula Bzdek, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Dodatkowo ważnym punktem wydarzenia było uroczyste przekazanie od Ministerstwa Zdrowia RP dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, Mobilnego Punktu Poboru Krwi, czyli nowoczesnego autobusu o wartości 2,5 mln zł, który już od przyszłego roku będzie jeździł po drogach Województwa. Podkarpacki ośrodek jest jednym z trzech w Polsce, które w tym roku otrzymały od resortu sprzęt tego typu.E

 

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.