ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ „ZABAWY Z GRAFIKĄ”

01-06-2011

SANOK. 30 maja 2011 r. Biblioteka Pedagogiczna w Sanoku  gościła grupę uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku wraz z opiekunami. Dzieci gościły w bibliotece kolejny już raz i widać było wyraźnie, że czują się tu świetnie. 

Wizyta zbiegła się z prezentowaną w holu biblioteki wystawą  pt. „Zabawy  z grafiką”, na której zaprezentowano prace dzieci z autyzmem z oddziału „O” ,Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum.

Opiekunką małych artystów jest nauczycielka sztuki – p. Anna Sabat.

Prace na wystawę powstawały podczas zajęć plastycznych prowadzonych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sanoku. Uczniowie w czasie zajęć mogli przekonać się jak atrakcyjną formą wypowiedzi plastycznej jest technika grafiki, umożliwiająca powielanie formy plastycznej. Rzadko bowiem w przedszkolach czy szkołach  proponuje się dzieciom i młodzieży ten rodzaj sztuki. Może jest to spowodowane przekonaniem, że tworzenie grafiki jest skomplikowane i niemożliwe jeśli nie posiada się prasy graficznej, farby drukarskiej czy  specjalistycznych narzędzi. A przecież jest wiele prostych technik graficznych – stempel, szablon, kalkografia, monotypia, frotaż – którymi można bawić się w każdej szkole i przedszkolu.

Techniki graficzne wyzwalają inwencję twórczą młodych artystów, umożliwiają kreowanie niezwykłych światów. Takimi właśnie technikami  zostały wykonane prace prezentowane na wystawie w bibliotece. Wśród propozycji tematycznych znalazły się różne formy przyrodnicze i  abstrakcyjne, zabawy z linią, czy plamą.

Zajęcia te dostarczyły dzieciom przyjemności i satysfakcji, a  przede wszystkim dały  poczucie sukcesu, czego pięknym dowodem są te ,,małe dzieła”.

Również podczas pobytu w bibliotece, dzieci wykonały stemplami projekt graficzny „Wiosenna  łąka”, który ofiarowały paniom z biblioteki. Spotkanie zakończyło uroczyste wręczenie małym artystom dyplomów i drobnych upominków.

Wszystkie prace można oglądać w holu Biblioteki Pedagogicznej w Sanoku, ul. Kiczury 16 (II piętro) do końca sierpnia.

opr. Agata Wajda-Paszkiewicz
Biblioteka Pedagogiczna Sanok


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.