„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

23-07-2011

POWIAT SANOCKI. Po szkołach podstawowych nadszedł czas na zestawienie wyników jakie osiągnęli uczniowie szkół gimnazjalnych w powiecie sanockim. W części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej najwyższe wyniki osiągnęło Gimnazjum nr 1 w Zagórzu. Natomiast w językach obcych zdecydowanie najlepiej spisali się uczniowie Gimnazjum nr 4 w Sanoku. Poniżej znajdują się zestawienia wyników osiągniętych przez poszczególne placówki z terenu powiatu sanockiego.

Na terenie „starego” województwa krośnieńskiego najwyższe wyniki z części humanistycznej egzaminu uzyskali uczniowie brzozowskich gimnazjów. Natomiast powiat sanocki uplasował się na bardzo dobrym drugim miejscu, z przyzwoitą średnią punktową (27,08).

Wśród ościennych powiatów część matematyczno-przyrodniczą, zresztą jak również humanistyczną wypadła najlepiej w powiecie brzozowskim, oprócz którego lepsi od powiatu sanockiego okazali się mieszkańcy ziemi krośnieńskiej oraz jasielskiej. Warto dodać, że biorąc pod uwagę tylko placówki miejskie to Krosno i Jasło zdecydowanie przewyższają wynikami Sanok.

We wszelakiego typu egzaminach z zakresu języków obcych znakomicie prezentują się uczniowie jasielskich szkół, także w egzaminie gimnazjalnym wypadli najlepiej. Przyzwoite wyniki osiągnęli także uczniowie powiatu sanockiego, klasyfikując się tuż za rówieśnikami z Jasła i okolic.

Egzamin humanistyczny najlepiej wypadł w Sanoku oraz gminie Zagórz. Jednak gdyby wziąć pod uwagę terytorialnie tylko miasto Zagórz, to sanoccy uczniowie zdecydowanie przegraliby ze swoimi rówieśnikami. Natomiast najsłabsze wyniki osiągnęli uczniowie w gminach: Komańcza oraz Bukowsko.

Matematyka, że nie jest ulubionym przedmiotem sanoczan, mogliśmy przekonań się po wynikach egzaminów maturalnych. Podobnie wypadły egzaminy gimnazjalne z którymi najlepiej poradzili sobie uczniowie z Gminy Besko, którzy średnio o ponad 3% uzyskali wyższe wyniki aniżeli uczniowie miejskich placówek.

Na potrzeby porównania wiedzy zdobytej przez uczniów poszczególnych stopni edukacyjnych Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe posługują się skalą staninową (dziewięciostopniowa skala psychologiczna, znormalizowana tak, aby średnia w populacji wyniosła 5, natomiast odchylenie standardowe 2). Więc poprzez poziom poszczególnego stanina można określić w jakim miejscu znajduje się dana placówka w ogólnieprzyjętych kryteriach.

Skala staninowa nie obejmuję języków obcych. Natomiast na części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej funckjonuje, jednak każdy blok tematyczny posiada własnę skalę.

Humanistyczna część egzaminu gimnazjalnego zdecydowanie najlepiej wypadła w Gimnazjum nr 1 w Zagórzu. Średnia punktowa placówki przekraczająca 30 punków, może przynieść dumę humanistom z Zagórza. Sanockie szkoły wypadły przyzwoicie, jednak na tle miasta Krosna dużo słabiej, czyli po prostu jak zawsze… natomiast najniższe wyniki uzyskali uczniowie z Pobiedna i Bukowska.

Również znakomity wynik z części matematyczno-przyrodniczej osiągnęli uczniowie z zagórskiej „jedynki” (8 stanina). Na słowa uznania zasłużyła również niewielka szkoła w Wisłoku Wielkim, prowadzona przez katolickie stowarzyszenie, uzyskując drugi rezultat w powiecie sanockim. Z sanockich placówek najwyższe wyniki uzyskało Gimnazjum nr 3 w Sanoku. Natomiast matematyka sprawiła najwięcej problemów gimnazjalistom z Niebieszczan.

Większość uczniów zdecydowała się na egzamin z języka angielskiego. Wyjątkiem była szkoła w Bukowsku, której uczniowie w pełnym składzie osobowym postanowili zmierzyć się z językiem niemieckim! Przy egzaminach z zakresu języków obcych potwierdziła się istniejąca teza, że uczniowie szkół miejskich wypadają dużo lepiej aniżeli uczniowie kształcący się w wiejskich szkołach. Jednak na tle Krosna czy też Jasła wyniki sanoczan nie są rewelacyjne. Z pewnością wstydu nie przynieśli uczniowie Gimnazjum nr 4 w Sanoku, osiągając najlepsze wyniki zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Natomiast najgorzej egzamin językowy napisali uczniowie Gimnazjum w Niebieszczanach – średnia 36% chwały nikomu nie przyniosła.

Wyniki egzaminów gimnazjalnych są bardzo ważne, ponieważ na ich podstawie możemy dowiedzieć się jaki narybek otrzymają sanockie szkoły ponadgimnazjalne.

Interpretując wyniki sprawdzianów szóstoklasistów oraz egzaminów gimnazjalnych należy obawiać się przyszłych matur. Wyniki są przeciętne, tylko przerażać może fakt, że z roku na rok co raz słabsze.

Przegrywamy z Krosnem, Jasłem oraz Brzozowem. Zamiast gonić czołówkę, zbliżamy się do Leska czy też Ustrzyk! Po sanockiej oświacie niegdyś uważanej za silną niedługo mogą pozostać tylko wspomnienia!

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.