„Pożegnanie wakacji” (ZDJĘCIA)

05-09-2012

„Słoneczną Przygodę”, organizowaną dla dzieci przez Stowarzyszenie Przyjaciół Heleny Kosiny nieprzerwanie od 2003 roku, po lipcowych turnusach wypoczynkowych kończy corocznie dwudniowa, bezpłatna wycieczka dla dzieci szkół podstawowych. Dotychczas w 2-dniowych wycieczkach wzięło udział łącznie 310 dzieci.

Na przestrzeni minionych lat dzieci zwiedziły Kopalnie Soli w Wieliczce i w Bochni oraz zabytki Ojcowa i jego okolic. Miejscem docelowym był zawsze Kraków, jego zabytki a też atrakcje, jak wycieczka po Wiśle, Kino IMAX, Park Wodny, Ogród Zoologiczny. Nawiedzenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach każdorazowo zamykało program wycieczki.

W bieżącym roku, w dniach 22-23 sierpnia, wyjechaliśmy  z grupą 30-ga dzieci, uczniów szkół podstawowych i wychowanków Domu Dziecka, trasą Sanok-Bochnia-Kraków. Dzieci miały zapewnione śniadania, obiady i kolacje, a także ciasta drożdżowe, słodycze i napoje, a na zakończenie wycieczki otrzymały upominki.

Nie zawiedli też opiekunowie-wolontariusze, którzy w lipcu poświęcili swój czas dzieciom podczas turnusów wypoczynkowych – również w pełnym składzie podjęli się opieki nad dziećmi podczas wycieczki.

Kopalnia Soli w Bochni stanowiła pierwszy etap wycieczki. Tu zwiedziliśmy Park Archeologiczny – Osadę VI Oraczy. Jak informuje umieszczona tam tablica, jest to „Miejsce, gdzie średniowiecze jeszcze trwa”.


W Kopalni Soli, Szybem Campi zjechaliśmy z przewodnikiem na poziom 343 m pod ziemię. Wędrując trasą turystyczną,  korytarzami bajkowo zdobionymi wykwitami solnymi uczestnicy wycieczki poznawali historię powstania i funkcjonowania najstarszej Kopalni Soli, przedstawianą przez przewodnika i uzupełnianą ciekawymi efektami multimedialnymi.


Ostatnim punktem programu w tym dniu był przyjazd do Krakowa i liczne atrakcje w krakowskim Parku Wodnym. Dzień zakończyła kolacja w restauracji Eden i nocleg w sąsiednim hotelu przy ulicy Bydgoskiej.

Następnego dnia, po śniadaniu, dzieci zwiedziły krakowski Ogród Zoologiczny. Największą popularnością wśród dzieci cieszy się zawsze Mini-ZOO, gdzie można nie tylko pogłaskać zwierzęta ale też nakarmić je marchewką.


Jak co roku naszą „Słoneczną Przygodę” zakończyliśmy nawiedzeniem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Nie można było oczywiście pominąć wieży z widokiem na piękną panoramę Krakowa i jego okolic.

Z Łagiewnik rozśpiewany autobus wyruszył w drogę powrotną do Sanoka.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim Sponsorom, dzięki którym także w tym roku nie zawiedliśmy naszych podopiecznych. Tegoroczną wycieczkę wsparła również Fundacja PKO Banku Polskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.