Aby skuteczniej leczyć nowotwory u dzieci (ZDJĘCIA)

26-11-2012

SANOK / PODKARPACIE. W Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka odbyło się szkolenie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej z zakresu diagnostyki, leczenia i pomocy dzieciom z chorobą nowotworową zatytułowane: „NIE-nowotworom u dzieci”.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Ronalda McDonalda, Burmistrza Miasta Sanoka i Stowarzyszenie SANITAS.

W szkoleniu uczestniczyło 28 lekarzy, którzy spotkali się z wybitnym hematologiem, onkologiem,  prof. Jerzym R. Kowalczykiem oraz zespołem doświadczonych  onkologów UM w Lublinie: dr hab. Marzeną Samardakiewicz,  dr n. med. Krzysztofem  Kąskim, dr n. med. Marią Stefaniak, dr n. med. Anną Jamroz-Wiśniewską.

- Dziedzina chorób nowotworowych wciąż się zmienia. Zmieniają się sposoby leczenia oraz metodyka badań. Dzisiejszymi metodami jesteśmy w stanie wyleczyć 80% małych pacjentów. Natomiast pozostałe 20% jest w rękach lekarzy pierwszego kontaktu. Szkolenia takie przeprowadzane są po to, aby dawały szansę lekarzom pierwszego kontaktu na ciągły rozwój
i dostęp do coraz to nowszej wiedzy na ten temat. Jeśli dziecko trafi do ośrodka specjalistycznego w początkowym etapie choroby, wówczas szansa dziecka na wyzdrowienie jest ogromna, a czas leczenia i cierpienia zdecydowanie krótszy i o to w tych szkoleniach nam chodzi – prof. Jerzy R. Kowalczyk.

Poruszane były ważne tematy jak:

– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów OUN
– Wczesne objawy białaczek u dzieci
– Wczesne objawy i diagnostyka nowotworów litych u dzieci
– Powiększenie węzłów chłonnych
– Centralne dojścia żylne – zasady postępowania
– Psychologiczne aspekty rozpoznania choroby nowotworowej u dzieci – informowanie
o chorobie
– Problemy psychologiczne dzieci w trakcie i po leczeniu choroby nowotworowej
– Współpraca lekarza rodzinnego z ośrodkiem specjalistycznym w leczeniu dziecka chorego
na nowotwór
– Problemy edukacyjne dzieci z chorobą nowotworową

- Cieszę się że mogłam uczestniczyć w dzisiejszym szkoleniu. Zwłaszcza że szkolenie było na miejscu. Z pewnością nie był to czas stracony. Wspaniała komunikacja prelegentów, sposób przekazu, dużo faktów praktycznych. Było to bardzo wartościowe spotkanie. Czekam na następne szkolenieuczestniczka szkolenia.

- Była to ogromna bomba wiedzy bardzo przydatnej, pediatrycznej, która pozwoliła na rozwianie wielu wątpliwości w pracy POZ. Miałam okazję zdawać egzamin u prof. Jerzego Kowalczyka. Jest on wspaniałym hematologiem i onkologiem dziecięcym o ogromnej wiedzy, którą dziś zechciał się z nami podzielić. Oby więcej takich szkoleń i fantastycznych  wykładowców na które zapisuje się jako pierwszauczestniczka szkolenia.

Każdy z uczestników otrzymał publikacje „Od objawu do nowotworu, wczesne rozpoznawanie chorób nowotworowych u dzieci”, pod redakcją prof. Alicji Chybickiej oraz „Przejść przez chorobę nowotworową u dziecka” pod redakcją prof. Jerzego R. Kowalczyka.

- Bardzo się cieszę, że pomimo dnia wolnego, wielu lekarzy poświęciło swój czas, by uczestnicząc w spotkaniu rozwijać swoją wiedzę. Jest to dowód Ich wrażliwości, służby drugiemu człowiekowi oraz troski o zdrowie i życie małego pacjenta – Anna Nowakowska – SANITAS.


 

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.