Trudna zima dla zwierzyny to zagrożenie upraw leśnych

14-02-2012

BIESZCZADY. Ponad metrowa pokrywa śniegu w górach i silne mrozy przekraczające 30 stopni Celsjusza mocno dają się we znaki leśnej zwierzynie. Mimo że leśnicy codziennie dostarczają do lasu nowe porcje pożywienia, obserwuje się już szkody w uprawach leśnych wyrządzane przez jeleniowate.

- W taki czas konieczne jest codzienne uzupełnienie zasobów w paśnikach, gdyż karma soczysta błyskawicznie znika – mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Samej kiszonki z buraków i kukurydzy wyłożyliśmy już 70 ton. Bezcenna w takich warunkach okazuje się sól, która pozwala uzupełnić mikroelementy w pokarmie i zatrzymuje wodę w organizmie. Zwierzyna z trudem dokopuje się do liści jeżyny, chętniej za to żeruje na pędach sadzonek i krzewów, niszcząc ostatnie ich przyrosty.

Coraz częściej obserwuje się tzw. spałowanie czyli obgryzanie kory młodych drzew i żerowanie nawet na zabezpieczonych specjalnymi preparatami sadzonkach. Dla zapobiegania tym szkodom leśnicy ścinają osiki i iwy, pozostawiając korony tych drzew w całości jako tzw. żer pędowy, z którego chętnie korzystają jelenie i sarny.

Tęgimi mrozami nie przejmują się tylko bieszczadzkie niedźwiedzie, które ten okres spokojnie przesypiają w swoich gawrach.

Edward Marszałek – Rzecznik RDLP w Krośnie
Zdjęcie: Piotr Kazimierczak

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.