„Na pasterskim szlaku”

06-07-2013

SANOK / PODKARPACIE. Już 10 lipca br. na Skansenie odbędzie się międzynarodowa konferencja – „Na pasterskim szlaku”. Jest to wydarzenie na trasie Redyku Karpackiego Transhumance 2013, którego polski etap rozpoczął się 1 lipca.


Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 w budynku konferencyjnym, zlokalizowanym na Rynku Galicyjskim. Organizatorzy: Burmistrz Miasta Sanoka, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku i Tatrzańsko-Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” przygotowali wiele atrakcji. Jedną z nich będzie konferencja szkoleniowo-informacyjna, podczas której poruszone zostanie wiele ciekawych kwestii związanych m.in. z pasterstwem, owczarstwem, przyrodą Karpat.

Dla wytwórców serów z naszego regionu przygotowano warsztaty owczarskie i serowarskie, które poprowadzą Adam Pikuła oraz Michał Dybowski – przedsiębiorcy z powiatu bieszczadzkiego specjalizujący się w turystyce kulturowej z akcentami pasterskimi. Zdradzą oni tajniki serowarstwa.

Jednak to nie wszystko, bowiem na Rynku Galicyjskim w owczarskiej zagrodzie będzie można zobaczyć owieczki i kozy. Zachęcać do tego będzie „żywa maskotka” – karpacka owieczka, z którą, podobnie jak z zakopiańskim misiem, będzie pozować do zdjęć z każdym chętnym uczestnikiem spotkania.

Poniżej program konferencji.
10.00 - Otwarcie Konferencji przez Burmistrza Miasta Sanoka, Dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Dyrektora Instytutu Rolnictwa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku
Wykłady:
– Karpaty Łączą – założenia programowe – Józef Michałek
– „Rośliny chronione w Zielonych Karpatach”- prof. dr hab. Zygmunt Wnuk (Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie)
– „Regiony chowu owiec w Galicji w II połowie XIX w i na początku XX wieku w świetle współczesnej statystyki – prof. dr hab. Robert Lipelt (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku)
– „Bojkowie na stepach Ukrainy” mgr Natalia Klasztorna (dziennikarz, badacz kultury bojkowskiej –www.bojkosvid.com, Kijów – UKRAINA)
– przerwa kawowa
– „Redyk Karpacki 2013” Piotr Kohut  (Fundacja Transhumance )
– „Tradycyjne pasterstwo w Karpatach” – Józef Michałek (Beskidzko-Tatrzańska Spółdzielnia Producentów GAZDOWIE)

Zapraszamy!

foto: Piotr Kutiak

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.