REKLAMA
REKLAMA

,,Czas na aktywność” seniorów w gminie Zarszyn (ZDJĘCIA)

“Czas na aktywność” to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Kobiet Gminy Zarszyn w miejscowości Długie. Był to projekt z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt realizowany był w partnerstwie publiczno- społeczno- prywatnym z Gminą Zarszyn, Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym Oddział w Zarszynie i MedicSan Sp. z o.o. w Nowosielcach, która świadczy usługi medyczne na terenie gminy Zarszyn.

Planowane działania odbywały od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. i były skierowane do osób w wieku powyżej 55 roku życia. Projekt Zakładał zwiększenie aktywności społecznej tych osób i zaangażowanie ich do podjęcia działań zmierzających do utworzenia Klubu Seniora w tej miejscowości. Promocja działań Klubu na terenie gminy i powiatu ma służyć, jako przykład dobrych praktyk na rzecz seniorów.

Pakiet zajęć w ramach projektu był bardzo bogaty i różnorodny – obejmował warsztaty, wykłady, zajęcia sportowe i wycieczki.
Były to między innymi:
warsztaty taktyk obronnych przed manipulacją – uczestnicy poznali podstawy prawa konsumenckiego, zdobyli wiedzę, która pozwoli każdemu stać się świadomym swoich praw obywatelem i konsumentem.  Podobnie przedstawiciel zespołu Przychodni MedicSan przedstawił problemy związane z lecznictwem i prawami pacjenta. Na spotkaniu z policjantami z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej z Sanoka uświadomiono uczestnikom zjawisko wykorzystywania ludzi starszych i ich zastraszania oraz zastosowanie możliwych sposobów samoobrony.

Warsztaty z psychologiem obejmowały techniki doskonalenia umysłu oraz równie ważne wzbogacenie wiedzy i umiejętności przydatnych w relacjach z wnukami, a szczególnie związanych z ich prawidłowym rozwojem.

Celem warsztatów komputerowych było przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu osób w wieku 55+. Zajęcia te polegały na doskonaleniu już nabytych umiejętności w obsłudze komputera oraz na wprowadzeniu szerszego korzystania z Internetu w zakresie zdobywania informacji, komunikowania się /Skype/, obsługi kont bankowych itd.

Odbyły się wykłady lekarzy specjalistów – spotkanie z urologiem, ginekologiem, dietetykiem, fizjoterapeutą, geriatrą. Zostały omówione najistotniejsze problemy zdrowotne ludzi starszych, ich objawy chorobowe, sposoby zapobiegania i leczenia. Specjaliści dodatkowo udzielali indywidualnych porad.

Ogromną popularnością cieszyły się zajęcia sportowe, szczególnie wyjazdy na basen, gdzie prowadzone były zajęcia z aerobiku wodnego. Odbywały się zajęcia gimnastyczne w sali przy muzyce prowadzone przez wykwalifikowanego trenera z uwzględnieniem profilaktyki chorób wieku dojrzałego. Przeprowadzony był instruktaż prawidłowego posługiwania się kijkami do Nordic Walking.

Zorganizowany został wyjazd do teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na sztukę pt. “Szalone nożyczki”.  Odbył się również wyjazd o charakterze wizyty studyjnej do sanockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku połączony z wysłuchaniem interesującego wykładu dra Mariana Szewczyka o roślinach leczniczych z okolic Sanoka.

Przeprowadzono szkolenie z opracowania projektów i pisania wniosków. Warsztaty zakończyły się opracowaniem trzech mikroprojektów, które następnie zostały zrealizowane. Mikrogranty obejmowały: zajęcia z rękodzielnictwa, wycieczkę do skansenu “Karpacka Troja” w Trzcinicy i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie oraz zorganizowanie wystawy starej fotografii pod nazwą “Długie dawniej…”. Wystawa odbyła się w dniach 20-22 czerwca. Przybyli na nią licznie mieszkańcy Długiego oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Długiem.

Po przeprowadzeniu wszystkich zajęć przewidzianych w projekcie przystąpiono do założenia Klubu Seniora, dokonano naboru członków i wybrano zarząd Klubu.

28 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie projektu z prezentacją wszystkich dokonań, pokazem nabytych umiejętności oraz częścią artystyczną.  Obecni byli zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy projektu.
Bezpośrednio realizacją projektu zajmowały się – Pani Alicja Chmiel – autorka projektu, Pani Renata Twarda – Prezes Stowarzyszenia Kobiet Gminy Zarszyn, Pani Maria Węgrzyn – koordynator projektu.  Należy podkreślić, że sukces tego przedsięwzięcia możliwy był dzięki dużemu zaangażowaniu się wszystkich uczestników (49osób), ich odpowiedzialnej postawie, wysokiej frekwencji na zajęciach oraz autentycznej chęci integracji i działania.

Tekst: Maria Grabowska i Maria Węgrzyn– koordynator projektu

Tekst Sponsorowany

01-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook