REKLAMA
REKLAMA

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyrawie Wołoskiej

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyrawie Wołoskiej sięga zaboru austriackiego, kiedy to w 1880 r. ówczesny wójt wsi Tyrawa Wołoska Jakub Szubert założył Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej.

W skład Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej wchodziło 10 członków, których komendantem został Józef Fenicz. Z funduszy wsi zakupiono 10 wiader drewnianych, 10 haków żerdziowych, oraz 10 tłumic. Terenem działania wspomnianej straży było 340 chat o zwartej zabudowie i konstrukcji drewnianej. W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa pożarowego wprowadzono Straż Nocną, w skład której wchodzili dorośli mieszkańcy wsi. Strażnicy nocni zostali zobowiązani do alarmowania strażaków o wybuchach pożarów nocą, co miało przyspieszyć akcję pożarniczą i poprzez to, wyeliminować śmierć mieszkańców w płomieniach i zmniejszyć szkody wywołane pożarem.

W dniu 18 lipca 1892 roku na posiedzeniu Rada Gminy w Tyrawie Wołoskiej, a w dniu 5 sierpnia 1892 roku Wydział Powiatowy w Sanoku przyjęły i zatwierdziły Statut Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyrawie Wołoskiej. Statut został zarejestrowany w Wysokim c. k. Namiestnictwie we Lwowie w dniu 22 lipca 1893 roku przez Jana Gankiewicza i innych przedstawicieli Gminy Tyrawa Wołoska pod nr 60279/93. Statut określał zadania, organizację i siedzibę Towarzystwa. Członkiem czynnym Towarzystwa mógł być: „każdy mężczyzna po ukończeniu 18-tego roku wieku, jeżeli jest nieposzlakowanego życia, fizycznie uzdolniony, odda się przepisom statutu i regulaminu i do rąk naczelnika złoży przyrzeczenie, że obowiązki na siebie przyjęte sumiennie pełnić będzie”[1]. Statut określał również Korpus Ochotniczej Straży Pożarnej, który: „składa się z samych tylko członków czynnych i dzieli się na 4 oddziały, a mianowicie: I. oddział gimnastyczny, II. oddział od sikawki, III. oddział wodny, IV. pilnujący porządku”[2].

Po wybuchu I wojny światowej większość strażaków powołano do służby w armii austryjackiej co znacznie uszczupliło stan osobowy Straży. W celu uzupełnienia szeregów Straży, wspomniany wójt Jakub Szubert przeorganizował jednostkę, powołał nowych członków oraz dokonano wyboru komendanta, którym został Jachimowski Jan.

W 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, proklamowano powstanie Rzeczpospolitej Polskiej. W tym czasie wójtem wsi był Kuzicki Mikołaj, który dokonał reorganizacji Straży, powołano 15 nowych członków, a na komendanta wybrano Antoniego Krzyżanowskiego. W 1921 roku wójt wsi z funduszy wiejskich zakupił sikawkę ręczną i 6 węży tłocznych a do pożarów zaczęto jeździć wozem konnym na którym zamontowana była sikawka. Ten stan osobowy i wyposażenia Straży utrzymywał się do 1929 roku, kiedy to nowy wójt wsi Wołoszyn Michał zakupił z funduszy wsi dwie nowe sikawki ręczne, które umieszczono na stałe na drewnianych wozach. Stan osobowy strażaków zwiększono do 22 członków. Dodatkowo zwiększono bezpieczeństwo osobiste strażaków zakupując 15 sztuk hełmów mosiężnych, a w celu umożliwienia brania udziału przez strażaków w uroczystościach państwowych i kościelnych zakupiono dla nich 22 mundury wyjściowe.

W 1939 roku po wybuchu II wojny światowej na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow na wschodnie tereny Polski wkroczyła Armia Czerwona. Tyrawa Wołoska znalazła się w strefie okupowanej przez sowietów. Na początku 1940 roku został aresztowany i wywieziony na zesłanie komendant straży Krzyżanowski Antoni. W jego zastępstwie na komendanta wybrano Suchego Mikołaja.

22 czerwca 1941 roku po wypowiedzeniu wojny i napaści Niemiec na ZSRR, Tyrawa Wołoska znalazła się pod okupacją niemiecką. Od 1941 roku stan osobowy strażaków zwiększono do 35 osób i reaktywowano Straż Nocną. Komendantem został wybrany Biskup Michał.

Od roku 1945 do 1947 działania Straży Pożarnej zostały przez ówczesne władze zakazane. W 1947 roku dokonano reaktywacji Straży, naboru nowych członków oraz wyboru nowych władz. Od tej pory stan osobowy Straży wynosił 25 osób, na komendanta został wybrany Wołoszyn Michał a na prezesa Szczurowski Józef. W 1949 jednostka otrzymała motopompę marki „Leopolia”, a w 1956 zakupiono samochód pochodzący z kasacji od wojska marki „Dodge” oraz syrenę ręczną. Również w tym roku doszło do zmiany zarządu, komendantem Straży został wybrany Woźniak Franciszek a prezesem Biłas Stanisław. Po wielu staraniach czynionych przez ówczesne władze Straży jak i ludzi jej przychylnych, otrzymaliśmy działkę pod budowę małej remizy, która mogła pomieścić samochód oraz pozostały sprzęt gaśniczy. Budowę rozpoczęto w czynie społecznym 1965 roku a do użytku oddano w 1968 roku. W 1970 roku z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Sanoku Ochotnicza Straż Pożarna w Tyrawie Wołoskiej otrzymuje samochód bojowy marki „Żuk”.

W 1978 roku powiększono stan osobowy OSP do 26 członków, na komendanta ponownie wybrano Wołoszyna Franciszka a na prezesa Biłasa Stanisława. W tym samym roku na sesji Gminnej Rady Narodowej w Tyrawie Wołoskiej podjęto uchwałę o rozbudowie małej remizy na Dom Strażaka. Dom Strażaka miał powstać w czynie społecznym, drewno na więźbę dachową zabezpieczyła Spółka Gruntowo – Leśna wsi Tyrawa Wołoska a pozostałe materiały budowlane – wieś i Rada Narodowa w Tyrawie Wołoskiej. W związku z rozbudową, powołano komitet organizacyjny budowy, który miał być organizatorem czynów społecznych, koordynować prace budowlane oraz dbać o zabezpieczenie niezbędnych do budowy materiałów. W skład komitetu organizacyjnego wchodzili: Krzyżanowski Stanisław, Wołoszyn Franciszek i Biłas Stanisław. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w czynie społecznym wykopali fundamenty wraz z ich oszalowaniem. Ponadto ośmiu strażaków z Tyrawy Wołoskiej przy pomocy murarzy wybudowało parter budynku a pozostałe prace budowlane wykonała ekipa Spółdzielni Kółek Rolniczych oraz wielu prywatnych wykonawców. Budowę zakończono w 1986 roku. Rok ten był dla OSP w Tyrawie Wołoskiej szczególny, ponieważ w tym samym roku otrzymaliśmy samochód bojowy na podwoziu „Stara 266”.

W dniu 3-go maja 1992 roku jednostka nasza otrzymała sztandar, nadany przez Zarząd Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, którego wręczenia dokonał Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, zaś poświęcenia proboszcz parafii Tyrawa Wołoska, ks. prałat Bronisław Szewc.

W 1995 roku decyzją nr 19/23 z dnia 12 kwietnia 1995 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył naszą jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo –Gaśniczego, co w znacznym stopniu przyczyniło się do doposażenia w sprzęt ratowniczo –  gaśniczy oraz wyposażenie osobiste strażaków. W tym samym roku doszło do zmiany zarządu, prezesem został Michał Jasińki a na komendanta ponownie wybrano Wołoszyna Franiszka. W roku 2001 na zebraniu sprawozdawczo – wyborczym wybrano nowy skład zarządu, prezesem został wybrany Michał Jasiński a naczelnikiem Grzegorz Jasiński.
Z początkiem 2007 roku rozpoczęliśmy starania o pozyskanie nowego samochodu marki „Gazella”. W miesiącu wrześniu przy pomocy: Zarządu Głównego OSP RP, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Urzędu Gminy w Tyrawie Wołoskiej oraz środków uzyskanych z KSRG dokonaliśmy zakupu w/w samochodu.

W dniu 18 maja 2008 r. odbyła się uroczystość odznaczenia Sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Tyrawie Wołoskiej „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej” oraz poświęcenia i przekazania nowego samochodu „Gazella”.

W  2013 r. rozpoczęto starania o uzyskanie ciężkiego samochodu pożarniczego „StarMan”. Dzięki ogromnemu zaangażowania Wójta Gminy Tyrawa Wołoska Pana Jana Chowańca, Komendanta Powiatowego PSP w Sanoku st. bryg. Krzysztofa Dżugana oraz Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie nadbrygadiera Bogdana Kuligi w dniu 19.11.2015 r. ww. samochód został przekazany naszej jednostce.

Obecnie nasza jednostka dysponuje: dwoma wozami bojowymi; lekkim typu „Gazella” 4 x 4 i ciężkim „StarMan”, kompletem umundurowania dla 3 sekcji, 4 kompletami butli powietrznych wraz z osprzętem, nożycami do ratownictwa technicznego, zestawem do ratownictwa medycznego oraz innym sprzętem niezbędnym do skutecznego działania. Skład osobowy na dzień dzisiejszy to 28 – miu strażaków czynnych, 8 – miu honorowych, 5 – ciu wspierających oraz 1 drużyna młodzieżowa.

źródło: OSP Tyrawa Wołoska / UG w Tyrawie Wołoskiej

21-06-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)