Łącznik z obwodnicą droższy niż zakładano. Miasto dołoży do inwestycji ponad 1,5 mln złotych

14-06-2017

SANOK / PODKARPACIE. Za łącznik z obwodnicą Sanoka trzeba będzie zapłacić ponad 21 mln złotych, a nie tak jak szacowano dwa lata temu, 16 mln. Tym samym miasto przez dwa lata będzie musiało dołożyć do inwestycji ponad 1,5 mln złotych.

Pod koniec 2016 roku radni podjęli uchwałę o zabezpieczeniu w budżecie miasta 2,4 mln złotych na budowę łącznika pomiędzy planowaną obwodnicą Sanoka, a Rondem Beksińskiego. Wówczas w 2017 roku na ten cel zaplanowano 900 tys. złotych, z kolei w 2018 roku 1,5 mln złotych. Po przetargu, który zakończono w maju okazało się, że te kwoty znacznie wzrosną.

- Najtańsza oferta w przetargu opiewała na niespełna 21,4 mln złotych, najwyższa przekraczała 32,8 mln – informuje Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka do spraw gospodarki komunalnej i architektury. W porównaniu do szacowanych 16 mln to spora różnica.

18

- W sumie łącznik będzie nas kosztował ponad 3,9 mln złotych. W stosunku do 21,4 mln złotych, z czego 85% pokryje urząd marszałkowski, to i tak niewielka kwota – podkreśla wiceburmistrz dodając, że to swego rodzaju ukłon w stronę Sanoka.

- Pomimo wielu wniosków, jakie trafiały do urzędu marszałkowskiego, udało nam się wejść na listę inwestycji dotowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Naszym atutem okazała się deklaracja 15% wkładu własnego w realizacji przedsięwzięcia, co dało nam dodatkowe punkty – zaznacza Edward Olejko.

Po stronie miasta znalazły się koszty związane z wykonaniem dokumentacji, z wykupem gruntów – jeśli koszta przekroczą 10% planowanej inwestycji, to tę różnicę także pokryje magistrat oraz z pracami budowlanymi.

- Do tej kwoty trzeba będzie jeszcze doliczyć koszt zatrudnienia inżyniera kontraktu, czyli związany z obsługą inwestorską – dodaje Olejko.

Skąd takie różnice między szacunkowym kosztem inwestycji, a kwotą, która padła w przetargu?

- W stosunku do ubiegłego roku koszty robót na drogach znacznie wzrosły. W górę poszybowały także ceny masy bitumicznej. Do tego na rynku jest stosunkowo niewiele firm, które prace na drogach mogą przeprowadzić, a coraz więcej inwestycji do wykonania – wyjaśnia wiceburmistrz.

Przypomnijmy, że przetarg na łącznik wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa. Inwestycja ma ruszyć równocześnie z budową obwodnicy.

3

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 35 do “Łącznik z obwodnicą droższy niż zakładano. Miasto dołoży do inwestycji ponad 1,5 mln złotych”

 1. Oderwany od koryta pisze:

  Zaraz zaczniemy kwiczeć kwi kwi kwi

 2. M pisze:

  A co z ulicą Okulickiego? Czy faktycznie będzie zamknięta dla ruchu przez 2 lata?

 3. aaa pisze:

  Szanowni Państwo a gdzie się będzie kończyć ta obwodnica? Bo zaczynać na rozwidleniu drogi na Rzeszów i na Kraków. Czy to prawda że koło salonu renaut przed sanokiem ?
  Dzięki za info !

  • @aaa pisze:

   Nie to nieprawda – obwodnica będzie się kończyć na ostrym zakręcie w lewo (jadąc od Sanoka w kierunku na Zagórz) jakieś 50-60 metrów przed skrętem na stacje orlen

  • Ktos pisze:

   Za reno miał iść łącznik z MOSTEM na Bykowce zanim zaczęli skracać obwodnicę…

  • Anonim pisze:

   Wystarczy wyremontować ul Krakowska, która i tak będzie wyremontowana i wcale nie trzeba tego łącznika, A pieniądze przeznaczyć na most.

   • Sanoczanin pisze:

    To racja łącznik miałby może jakiś sens gdyby obwodnica zaczynała się w Pisarowcach tak jak pierwotnie planowano. A jak zacznie się na Dąbrówce to kto pojedzie na obwodnicę nadrabiać kilometry żeby za chwilę wracać na rondo. Ten łącznik nie ma sensu.

 4. maciej pisze:

  a na hokej to nie ma kasy

 5. zaniepokojony pisze:

  Jeszcze mie wbito łopaty, jeszcze nie wybudowano metra drogi, a koszty teoretycznej inwestycji zapier….lają w górę.
  A może, zanim zaczną rozkradać nasze pieniadze, CBA sie przyjrzy sprawie? Bo cos tu smierdzi

  • Oczywisty pisze:

   Informują o co chodzi a jemu już śmierdzi i to dużo przed czasem pewnie miał rozwolnienie i nie zdążył na sedes.Proponuję do lekarza po coś na zatrzymanie w odwodnieniu organizmu.

   • hedon pisze:

    Na zatrzymanie odwodnienia nie trzeba iść do lekarza. Wystarczy pić wodę, panie nie tak oczywisty.

 6. FRUSTRATka pisze:

  WYKOŃCZĄ MIASTO SANOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. sanoczanin pisze:

  jeszcze kieszenie musza napełnic

 8. Ktos pisze:

  Zamiast tego łącznika lepiej most na olchowce nowy wybudowac

 9. Ja pisze:

  Łącznik zamiast mostu, skracanie obwodnicy, to pomysł poprzedniej władzy tak jak zielony rynek, parking dla maluchów,Aquapark itp. Nie idźcie ta drogą!!!

 10. jas pisze:

  Kiedy zaczną pracę?

 11. zet pisze:

  Kiedy zaczną wypłacać odszkodowania?
  Na razie cudze grunty próbują traktować jak swoje.

 12. Swego czasu wypuszczano w media takie informacje: pisze:

  „Po wielu miesiącach starań przygotowano obszerny wniosek wraz z dokumentacją. W kwietniu Zarząd Województwa podjął uchwałę o finansowaniu budowy łącznika z obwodnicą Sanoka. Koszt inwestycji wyniesie około 16 mln złotych. Miasto poniesie koszty na przygotowanie dokumentacji oraz terenów pod budowę w wysokości około 2,4 mln złotych. 13,6 mln złotych to kwota, którą zabezpieczył Marszałek.
  Jest to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców. Budowa łącznika ma ruszyć równocześnie z budową obwodnicy. „

 13. Fachowiec pisze:

  !6 mln, a 24 i pół to kolosalna różnica… Kto robi takie szacowania?!!!
  Podobnie było z basenami!

 14. skl pisze:

  Za rok moze dwa….

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.