O nowosielskich Żydach, ich zwyczajach i kuchni. Wspomnienia o ofiarach holokaustu (ZDJĘCIA)

26-01-2017

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. Mieszkańcy Nowosielec oraz samorządowcy gminy Zarszyn włączyli się w IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Otwarto wystawę poświęconą nowosielskim Żydom, zaprezentowano film. Przygotowano także tradycyjne, żydowskie potrawy.

Tegoroczne obchody rozpoczęto od upamiętnienia Żydów rozstrzelanych w nowosielskim lesie. Następnie w Domu Kultury otwarto wystawę pt. „Żydzi w Nowosielcach i okolicy”. Była także projekcja filmowa Judaika w sanockim Skansenie.

Wśród mieszkańców wsi znalazły się osoby, które pamiętają swoich żydowskich sąsiadów i współmieszkańców. O swoich przeżyciach i wspomnieniach opowiedzieli zebranym.

47

Na zakończenie uroczystości zaproszono gości do degustacji tradycyjnych dan kuchni żydowskiej.

Tegoroczne IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu zaplanowano od 23 do 27 stycznia. W organizację ich włączyło się 38 miast i miejscowości z terenu Podkarpacia, a w nich władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe.

Centralne obchody w Rzeszowie odbędą się jutro.

foto: UG Zarszyn

Komentarzy: 9 do “O nowosielskich Żydach, ich zwyczajach i kuchni. Wspomnienia o ofiarach holokaustu (ZDJĘCIA)”

 1. Historia Sanoka pisze:

  kto jest autorem treści i tłumaczenia na hebrajski, zamieszczonego na tablicy przed zamkiem w Sanoku, oraz kto wydał zgodę na postawienie tablicy w tym miejscu, chcę znać projektanta oraz za czyje pieniądze ta tablica powstała

  • Oficjalne źródła z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dowodzą, że “holokaust” był oszustwem pisze:

   Ostatnio udostępnione dokumenty, zamknięte przez lata, pokazują, że całkowita liczba zgonów w “obozach koncentracyjnych” wynosi tylko 271.301.

   Nie zginęło 6 mln Żydów: to twierdzenie było całkowitą fabrykacją*
   Przez wiele lat Żydzi mówili całemu światu, że 6 mln z nich było systematycznie mordowanych w niemieckich “obozach koncentracyjnych” podczas II wojny światowej. Każdy kwestionujący to twierdzenie jest zjadliwie oczerniany jako nienawistny antysemita. Kraje dookoła świata skazywały na więzienie osoby kwestionujące roszczenie o wymordowanych 6 mln.
   Teraz mamy dla obejrzenia przez cały świat zeskanowany obraz oficjalnego dokumentu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża jako dowód na to, że tzw. “holokaust” nigdy nie miał miejsca. Żydzi na całym świecie umyślnie kłamali w celu zdobycia emocjonalnych i finansowych korzyści dla siebie. Popełnili oni popełnione z pełną premedytacją oszustwo na milionach mieszkańców świata!
   “Holokaust” to największe kłamstwo kiedykolwiek powiedziane. Miliony dolarów wypłacano dla “ocalałych z holokaustu” i ich potomków za coś co nie miało miejsca. Jest to umyślne, przestępcze oszustwo na skalę tak masową, że jest prawie niewytłumaczalne. (…)

 2. rsa pisze:

  Kochani, poprawcie z „nowosielskich”, na „nowosieleckich”. Bodajże ta druga opcja jest poprawna.

  Tak poza tym, super sprawa, takie spotkania.

  • obserwator pisze:

   O tym ze Dom ludowy będzie miał 90 lat to nikt nie napisze .
   Ale pewnie Car Nowosielec zrobi festyn na to konto.
   Powodzenia ..

 3. Anna pisze:

  Zydzi to ogolnie grupa sukcesu, trzeba ich podziwiac i COS SIE NAUCZYC OD NICH a nie
  nienawidzic ich.Ale Polacy umia tylko narzekac i zwalac wine na innych=zaraza, ktora nas wykonczy na tym swiecie a nie Zydzi, Niemcy,Rosjanie.
  Co do jedzenia Zydow – to po prostu kuchnia z terenu, w ktorym mieszkali.

 4. bo we mnie jest... wir pisze:

  ehhh.. jak patrzę na te „16-stki” to aż mi wiruje w rozporku” ;-) łeeee!

 5. obserwator pisze:

  Co to jest i kto o czymś takim śmie mówić ??????
  Zeby coś mówić na ten temat to trzeba z kimś co ma teraz około 90lat. bo bardzo łatwo to obliczyć w 1939r. wybuchła wojna to ile teraz ma ta osoba a po wojnie to było już co bądź .
  Obecnie raczej nie ma w Nowosielcach osoby co ma około 90lat. czyli w tamtych latach miała by około 12lat i mogła by coś na ten temat opowiedzieć.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.