Po wielu chudych latach w końcu mamy wojsko w Sanoku. Trwa formowanie sanockiego batalionu Obrony Terytorialnej

26-05-2017

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki batalion wojsk Obrony Terytorialnej staje się faktem. Rozpoczęto już jego formowanie, cały czas przyjmowane są wnioski od kandydatów w siedzibie WKU zlokalizowanej przy ul. Lipińskiego. – Z każdym dniem zainteresowanie wzrasta – zdradza mjr Piotr Lasek, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sanoku. Dodaje, że pierwsze szkolenia zaplanowano w lipcu tego roku.

Obrona Terytorialna jest formacją obronną. W całej Polsce powstanie 17 brygad, po jednej w każdym z województw. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie tworzone będą dwie brygady.

Batalion sanocki jest jednym z pięciu pododdziałów 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Miejsca koncentracji zlokalizowano także w Rzeszowie, Jarosławiu, Nisku oraz Dębicy.

Płeć nie ma znaczenia, liczy się dbałość o bezpieczeństwo

foto

mjr Piotr Lasek

- Już wiemy, że batalion sanocki będzie złożony z 5 kompanii lekkiej piechoty, po jednej na cztery powiaty: sanocki, leski, brzozowski i bieszczadzki. Ponadto powstanie również kompania krośnieńska. W jej tworzeniu będzie nas wspierała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Jaśle – mówi mjr Piotr Lasek.

Kandydaci, którzy chcą dołączyć do formacji OT muszą mieć ukończone 18 lat, posiadać obywatelstwo polskie, odpowiednie predyspozycje fizyczne jak i psychiczne do pełnienia służby wojskowej. Ponadto nie mogą być karani, przeznaczeni do służby zastępczej, czy też należeć do innych formacji jak policja czy straż pożarna.

- Dla nas cennym jest każdy kandydat, dla którego ważne jest bezpieczeństwo powiatu, gminy czy jego miejsca zamieszkania. Płeć nie ma tutaj znaczenia – podkreśla mjr Lasek. – Muszę przyznać, że zainteresowanie służbą jest niemałe i z każdym dniem wzrasta. Dla kandydatów organizowane są spotkania w poszczególnych gminach, na które można przyjść i dowiedzieć się najbardziej istotnych szczegółów – dodaje.

Comiesięczne szkolenia, czyli hart ducha i umysłu 

Kandydaci, zanim rozpoczną szkolenie, zostaną skierowani do Wojskowej Pracowni Psychologicznej w Rzeszowie. Jeśli badania wypadną pomyślnie, będą mogli wstąpić w szeregi sanockiej jednostki.

Pierwsze szkolenia, dla żołnierzy po przeszkoleniu, czyli z odbytą służbą wojskową, zaplanowano już w lipcu. Potrwa ono 8 dni i będzie miało charakter wyrównawczy. Z kolei dla tych, którzy do tej pory z wojskiem nie mieli nic wspólnego, szkolenia zostaną zorganizowane nieco później i obejmą 16-dniowy okres ćwiczeń. Tym samym będą też miały charakter podstawowy z naciskiem na uzupełnienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności.

baner OT

Ci, którzy znajdą miejsce w jednej z kompanii sanockiego batalionu, raz w miesiącu będą odbywać ćwiczenia.

- Każda kompania będzie szkoliła się na swoim terenie na obiektach powiatowych. Będzie to jeden weekend w miesiącu. Co ważne terminy konkretnych spotkań szkoleniowych będą znane z dużym wyprzedzeniem – uzupełnia major.

dry_9175

W tym miejscu nie sposób pominąć zadań, jakie przyjmą na siebie kandydaci do WOT. To przede wszystkim udział w zwalczaniu i likwidacji skutków klęsk żywiołowych, zapewnienie ochrony miejscowej ludności i mienia, tworzenie bezpiecznego środowiska, czy też odbudowa patriotycznych fundamentów  systemu obronnego państwa.

- Jednym słowem to obrona naszej „małej ojczyzny” – podkreśla mjr Piotr Lasek.

Służba w formacji ma też wymiar finansowy

Wielu kandydatów zwraca uwagę na wymierne efekty OT. To też całkiem niezły zastrzyk gotówki. Za pozostanie w gotowości żołnierze otrzymają 320 złotych miesięcznie. Natomiast za udział w szkoleniach, za każdy dzień w mundurze – nieco ponad 91 złotych. Łącznie stawka ta sięga wyżej 500 złotych.

 Paulina Ostrowska

dry_8070_uDhQ6Bj

dry_9462_y9iuLgN

 

foto: archiwum WKU Sanok/ppor. Robert Suchy/CO MON

PORCELANOWY ZAKĄTEK

Komentarzy: 79 do “Po wielu chudych latach w końcu mamy wojsko w Sanoku. Trwa formowanie sanockiego batalionu Obrony Terytorialnej”

 1. ciemny sanok pisze:

  Komandosi

  • aa pisze:

   za pincet bedziecie wojskiem walczcie ,Antoni was obroni

   • ada pisze:

    do aa

    Lecz sie durniu!!!!

   • rezerwista pisze:

    Do „aa”.Śmierdzielu i dekowniku nie wypowiadaj się,bo masz kołtuńskie wyobrażenie o wojsku.

   • widać jak na dłoni że niedobitki KODu i SMRODU atakują pisze:

    widać jak na dłoni że niedobitki KODu i SMRODU atakują

   • sanockie SBeki i UBeki szaleją pisze:

    PiS zabrał i emerytury i dał na Obrone Terytorialną

   • Polak bardzo mały pisze:

    Maciora z żoliborskim satrapą będą mieli religijną bojówkę pislamistów :)

   • xxl pisze:

    Masakra co wy tu wypisujecie .. nawet nie chce tych bredni komentować .. Napiszę tylko jedno ..Wreszcie mamy Wojsko w Sanoku . ciesze się bardzo..A co do mięsa armatniego to w razie czego wszyscy jesteśmy nim …Pozdrawiam

   • Polak bardzo mały pisze:

    czy pislamiści wyznaczyli już w Sanoku cele do zniszczenia, jeśli nie, to na początek proponuję wziąć na muszkę ziololecznictwo, różdżkarzy, ruch antyszczepionkowców, serial Klan, strach przed szatanem i czarownicami :))))))))))))))))))))) – z partyjnym pozdrowieniem – w Pisdu !!

  • @ada pisze:

   Milcz forumowy głupku!

   • ciemny sanok pisze:

    Ty to jesteś inteligentna, coś jak pantofelka. Może być ten z biologii. Poszukaj na internecie.

   • dada pisze:

    ale się pisiorzyco kotłujesz

   • Pyta Ur Apata pisze:

    Dlaczego Pan Bóg nie broni Polski, przecież wydajemy olbrzymie pieniądze na kościół katolicki ?

  • ~ciemny sanok pisze:

   lepiej siedziec na dooopie przy darmowym laptopie i bzdety stukac????

   ZAMILCZ FORUMOWY IMBECYLU!!!!

  • widać jak na dłoni że niedobitki KODu i SMRODU atakują pisze:

   widać jak na dłoni że niedobitki KODu i SMRODU atakują

  • rezerwista pisze:

   Do Pilszaka /poety/… Chore dziecko ten Pilszak,nie wie biedny o czym pisze,byle się .tylko rymowało.Mając 19 lat ,ledwie zaliczył kwalifikację wojskową,bo byliśmy tam razem w tym roku,a już chciałby zaistnieć jako ekspert’ „kodomitów” i innej zarazy.
   Pomódl się do św. Antoniego o oświecenie i poczytaj historię Polski o epoce sarmatyzmu, kiedy szlachta twierdziła,że „Polska nierządem stoi’ i jest bezpieczna ,bo słaba, a słabego nikt nie będzie napadał. Może w historii znajdziesz odpowiedź, dlaczego Polski nie było 123 lata na mapie Europy.”Disce puere”.

   • Gołota pisze:

    Pisze o godzinie 13, pewnie z pracy, ciekawe czy na rozkaz szefa?

   • Ania pisze:

    …te historyk z rezerwy, gdybyś nie siedział z głową w d…e to byś wiedział, że chłopak o którym piszesz dał link do utworu zespołu „Big Cyc”. Nie wstydzi się swoich poglądów bo wkleił to jawnie, całkowite przeciwieństwo ciebie, zakonspirowanego trola z esanok.

   • Pilszak pisze:

    Chyba ci się synek osoby pomyliły – 19 lat, miałem 15 lat temu. Za to „chory” to w realu oranżadą komunijną mogłoby ci się odbić. Kategorię wojskową mam „A” – garbaty nygusie.

 2. Czy rzeczywistość ? pisze:

  Propozycja nie do odrzucenia dla nierobów pijących piwo i inne płyny wyskokowe wokół sklepów na wsiach jak i w mieście.Kłopot z tymi predyspozycjami psychofizycznymi.W patriotyczne rocznice każdy może nieść szturmówkę z zabezpieczonym tępym końcem umocowania.Problem jaką partię będzie reprezentował i o czym krzyczał.

  • Misiu pisze:

   W sumie to masz rację, powinna być zasadnicza sluzba i prawdziwe szkolenia na specjalistów, a nie latanie po lesie i jedzenie jagodek i sadzenie papierzakow pod krzaczorami

   • rezerwista pisze:

    Do’Misia”.To nie o „‚jagódki” chodzi,ale o bezpieczeństwo terytorium, w którym żyjesz.

 3. Szcze Pan pisze:

  Wojsko hahahaha!

 4. Kolejna rzecz z Warszawy do Sanoka pisze:

  A co bylo za PO ? I dlaczego nic?

 5. .. pisze:

  wg.mnie najwiekszym zagrozeniem sa ukraincy

  • zet pisze:

   Nie Ukraińcy a Antoni jest największym zagrożeniem dla wojska.
   W NATO czekają aż skończą się rządy chorych królików i wtedy trzeba nadrabiać zmarnowany czas.Obecnie nikt nie chce z nimi rozmawiać i Antoniego oraz ten rząd nikt nie traktuje poważnie .Trzeba to przeczekać i szykować więzienia.

   • Tradzik pisze:

    Ty jestes taki glupi od urodzenia,czy jak wypadles z lozeczka.Mozesz czekac do usranej smierci,PIS ma ze dwie kadencji spokojnie.Cela+ sie zbliza:-)Wiezienie juz czeka na Folksdojcza Tuska,Ewke Peronowke,Bufetowa,Shreka,ministra H,DKupa,wariata Klicha,niemote ukrainca Siemonika

 6. jas pisze:

  To ma być wojsko?.Zasadnicza Służba Wojskowa na rok a nie jakaś dziecinada i bieganie z patykami po polach

  • 6 PDPD pisze:

   za głupi jesteś jas, żeby to zrozumieć! że wspomnę o Gwardii Narodowej w USA.
   Rozszyfruj mój nick frajerze!

   • kris.art pisze:

    Proponuję Ci wrócić się do Szkoły Podstawowej i na nowo rozpocząć edukację. …może tym razem z lepszym skutkiem.

   • ciemny sanok pisze:

    Gdyby to była prawda to się nawet nie przyznawaj bo wstyd. Przysięgałeś ci..to stać na straży konstytucji.

 7. smyka pisze:

  Jest tu sporo kpiarzy ukrainców i anty-polaków.

 8. znak pisze:

  Mistrz św. w jeździe szybkiej na lodzie „strażak co trenował na wylanej przez strażaków kałuży”, chęci to już bardzo dużo, ale jak w całej Polsce tak i tu jest wielu wrogów tego kraju.

 9. Za i przeciw pisze:

  Niech powstanje taka jednostka. To dobrze zrobi. Z czasem może przejmą dominację nad wojskiem. Żadni specjalsi i nie róbcie sobie z tego jaj. Tak jak Jaś pisze, żadnego zasadniczego. To tylko psuje życie. Sam powinieneś wiedzieć ilu imbecyli ze spranymi mózgami wyszło z przymusu i nie mają nawet prawa jazdy.. Najlepiej żeby PO wróciło. Nie myślicie z partią, dla nieświadomych przysposobienie obronne. I każdy będzie wiedział jak obsłużyć kałacha, MSBS, czy rodzinę HK lub M4. Dodatkowo nauczą się trochę taktyki, survivalu, sztuk walki, a nawet jak zatamować krew po postrzale itd. a nie resuscytacje ma 3 potrafią zrobić.

 10. Kamil pisze:

  czy ktos po zetce z sanoka zapisal sie do OT
  pozdrawiam i prosze o odp

 11. Ksu pisze:

  Można się śmiać, pewnie że można.
  Ale fakt jest taki że wielu z tych którzy na ochotnika idą do OT wystrzelalo więcej amunicji kupionej za własne pieniądze niż duża część wojskowych zawodowych.
  Ludzie Ci też za własne pieniądze uczestniczą często w kursach medycznych, strzeleckich i taktyki organizowanych przez np byłych operatorów jednostek takich jak GROM,Foemoza,JWK, i znowu wielu zawodowych żołnierzy nie było nigdy na takim szkoleniu a czemu?
  Bo wielu zawodowych żołnierzy to upchani po znajomosci pracujący od 7-15 zniechęceni goście których wartość bojowa jest trochę wyższa od pierwszego z brzegu cywila.

 12. WW pisze:

  Istnienie WOT to obelga dla każdego Polskiego żołnierza. To żadna armia ale bojówki PiS-u które mają zastąpić normalnych żołnierzy kiedy PiS zdecyduje się przejąć władzę. Jeśli byłoby to potrzebne zaciągnąłbym się do wojska ale nie zamierzam udawać poparcia dla bandy nacjonalistycznych oszołomów którym marzy się wojenka w lesie i mordowanie niewinnych jak robili ich idole żołnierze przeklęci. Polska dla normalnych Polaków nie dla nacjonalistów, niech wynoszą się na Ukrainę bo tam jest ich miejsce.

  • JA pisze:

   ?????????????????????????????????
   ale jak przyjdzie (oby nie )czas wojenki to pierwszy bedziesz żądał pomocy od Wojska.

 13. xyz pisze:

  Duża cześć ludzi jest nie doinformowana
  od przyszłego roku wszyscy od rocznik 1998+ będą mieli obowiązek odbyć szkolenie tzw zeta tym że tylko 4m .
  Aktualnie jest rozwój wojsk w pl doszkalanie lepszy sprzęt itp

 14. widać jak na dłoni że niedobitki KODu i SMRODU atakują pisze:

  widać jak na dłoni że niedobitki KODu i SMRODU atakują

 15. MB pisze:

  6PDPD……….witaj komandosie

 16. swoje3grosze pisze:

  Witam wszystkich

  Cel jest szczytny i warty wsparcia , nie zamierzam polemizować bo nie o to chodzi , ale piszę do tych osób które myślą podobnie jak ja. Niech plują i szargają, dla mnie osobiście nie ma to żadnego znaczenia nie mam tu zamiaru pisać o tym, że Ojczyzna jest najważniejsza ,czy też o wartościach patriotycznych, bo ktoś kto ma choć odrobinę wiedzy historycznej i czyta jakie są założenia takich projektów, ten wie że nie ma tu polityki jest tylko i wyłącznie Patriotyzm . Nie lękajcie się służby, mundur i godło naszego kraju jest zaszczytem.

 17. MB pisze:

  Wyśmiewacie i krytykujecie,chcecie przywrócenia służby zasadniczej a gdyby do tego doszło,to wszyscy chowalibyście się pod mamusi spódnicą albo udawali chorych,niezdolnych do pełnienia służby.Ot patriotyzm w polskim wydaniu,szkoda gadać.

 18. ad ciemny sanok pisze:

  Spadaj w GW…no forumowy DEBILU

 19. iTi pisze:

  Do woja marsz do woja a ty nie płacz miła moja, tu z ofermy na gieroja na kowboja zmienią cię.
  Nic w tym złego, ojszczymurków i szczylów powinno się rozumu uczyć przez nogi do głowy aby choć przez chwilę nie myśleli o rozróbach i chuligaństwie, pseudokibicowaniu czy jakiś tam ustawkach, kapral szybko rozumu nauczy a smak papierosa po ćwiczeniach to dopiero jest radocha a jaki przepiękny smak ma piwo a jakie piękne są dziewczyny.
  Obowiązkowa służba wojskowa i nic innego, byłem zasmakowałem i żal serce ściska, że dzisiejsi gówniarze nic o tym nie wiedzą tylko GPS w ręce i lezie na oślep wpatrzony w niebieski ekran jakby nic innego nie było do roboty.
  POZDRAWIAM WSZYSTKICH KTÓRZY ZALICZYLI CHOCIAŻBY JEDEN ROK SŁUŻBY WOJSKOWEJ.

 20. Macie ? pisze:

  Nieświadomych słabo opłacanych młodych najemników macie .Obok żołnierza to wasz dowódca nawet nie stał.

  zupak na kontrakcie

 21. bosman pisze:

  No, Paulina jesli OT to wojsko, to „gratulacje”. Blysłaś ;-)
  Ale cóż, staż rządzi się swoimi prawami.

 22. luzak pisze:

  Ja siedzę sobie w foteliku, popijam cieplutka herbatkę i niezmiennie od 10 lat popieram PiS, a POmatołków olewam zółtym sikiem…

 23. leszek pisze:

  Szkoląc kolesia przez 16 dni i kilka dni weekendowych w roku,nie
  ma szans na to,żeby taki ktoś mógł spełniać dobrze jakąkolwiek
  funkcję w wojsku.To jest niemożliwe i każdy to powie,kto służył w wojsku.
  I niech nikt mi nie mówi,że te 35 tysięcy żołnierzy,rezerwistów czy
  jak ich nazwać,obroni mnie przed zewnętrznym wrogiem.Mało tego,niektórzy
  mówią,że powstanie WOT osłabi polską armię,dlatego,że część pieniądzy,które
  powinny iść na modernizację armii,pójdą na WOT.A na dodatek WOT nie
  podlega pod głównego dowódcę armii,tylko pod ministra obrony.Ja się
  może nie znam,ale służyłem w wojsku dwa lata i wiem,żeby czegoś się nauczyć
  i być w tym dobrym,trzeba było zasuwać co najmniej przez rok,dzień w dzień,
  pół roku na szkółce,a póżniej następne pół roku zdobywać doświadczenie w jednostce bojowej.Ale może teraz młodzież jest zdolniejsza i wystarczy im
  16 dni.Powodzenia.

 24. bigot pisze:

  Mięso armatnie. Polecam „Na zachodzie bez zmian” dla rwących się do zarzynania.

 25. raf pisze:

  Zaraza pisowska sieje zawiscia jak zawsze. Armia Macierewicza,pozal sie boze. Mam nadzieje,ze slepakami sie beda bawic w wojne.Jaki wodz taka armia.

 26. Sanoczanin pisze:

  Proszę państwa, to nie jest żadne wojsko tylko amatorka, takie dorosłe harcerstwo. Niech sobie będą, tylko trzeba znać proporcje i nie obrażać prawdziwych żołnierzy. Każdy wie co to będzie na tych comiesięcznych szkoleniach.

 27. Co może pomiot UB- zdradzić sprzedać pisze:

  Lepszy rydz niż nic.Z braku laku do obrony w czasie walk i wojen rzucano prostych cywili starców a nawet dzieci i w wielu przypadkach odnosili zwycięstwo lub znacznie opóźniali ofensywę a kto bronił np. Lwów i czyj był do II wojny światowej.

 28. Człowiek pisze:

  Piszą tu albo ludzie nie mający pojęcia o wojsku albo albo ludzie przepojeni nienawiścią do obecnej władzy..Obrona Terytorialna dopiero powstaje pełno wartościowym wojskiem będzie dopiero po szeregu odbytych ćwiczeń , a więc za około 2 lata można powiedzieć że będzie pełno wartościowe wojsko .. Obecnie będzie bardzo przydatne do wsparcia Straży Granicznej w razie destabilizacji na Ukrainie i oczywiście w razie większemu napływowi emigrantów.. Jeszcze odniosę się do tych nienawistnych wpisów .. W RAZIE JAKIEGOŚ ZAGROŻENIA WY UCIEKNIECIE GDZIE PIEPRZ ROŚNIE, A CI CHŁOPACY BĘDĄ BRONIĆ TEJ ZIEMI ,, TEGO JESTEM PEWNY !!!

  • z Sanoka pisze:

   ta, sami będą spieprzać zostawiając za sobą ślad w postaci obsranych pampersów…

   weekendowe wojsko 500+

 29. raf pisze:

  Nienawisc i glupote te widze we wpisach tego niedouczonego pisowskiego elektoratu.Pomniki budowac a nie glupoty wypisywac.

 30. RT pisze:

  @raf

  NIENAWISC I GLU-PO-TE REPREZENTUJESZ TU NA FORUM NIEDOUCZONY PO=MATOLSKI KMIOTKU!

  Zapierd…j na zlewozmywaku – i won z forum!!!!

 31. SROT pisze:

  Takie z nich wojsko, jaki z Dudy prezydent.
  Niby prezydent, a nie prezydent.

  • ad SROT pisze:

   Taki z ciebie patRYJota jak z koziej dooopy flet!

   Nadal oplakujesz „chrabiego”-wpadke komuruskiego?????

 32. HW pisze:

  WOT to nie jest żadne wojsko więc przestańcie stawiać ich na jednym poziomie z WP. Ich wartość bojowa na dzisiejszym polu walki będzie żadna. Zamiast wydawać nasze pieniądze na głupoty PiS-iory niech zaczną dozbrajać nasze wojsko bo sytuacja na świecie naprawdę nie wygląda dobrze i może wybuchnąć jakaś wojna.

 33. wyborca sympatyczny pisze:

  6 PDPD jest w stanie skopać dupę każdemu maciorowi i kaczorowi, jeden komandos z szóstej jest w stanie rozwalić w sześć sekund 6 ochroniarzy słynnego prezesa razem wziętych do kupy z 6 Błaszczakami
  wiem co mówię cieniasy

 34. z Sanoka pisze:

  wojsko 500+……Putin podobno dostał już sraczki ze strachu….

 35. JA pisze:

  Bardzo ciekawe komentarze pod tym tematem. Nie dziwie się, że nas nazywają zaściankiem poglądowym i ukrainćami. Dajmy najpierw szanse jakiemuś projektowi w ogóle się rozwinąć później oceniajmy.
  Sanoczanie jak zwykle żeby nie wiadomo która opcja polityczna cokolwiek robiła lub sam człowiek cokolwiek chciał zorganizować to zawsze źle.

 36. Adam pisze:

  To co na tych linkach się wypisuje, ja doświadczyłem służąc w dawnej LWP. Za te obelgi mam dzisiaj dobrą emeryturę. Co było istotne – odporność psychiczna.
  Czołem.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.