Sanoczan ciągle ubywa. Prognozy nie są zbyt optymistyczne dla całego Podkarpacia

11-09-2017

PODKARPACIE. Opracowana przez Główny Urząd Statystyczny „Prognoza ludności gmin na lata 2017‐2030” nie jest zbyt optymistyczna dla Podkarpacia. Z dziesięciu największych miast tylko Rzeszów zanotuje wzrost ludności i to bardzo znaczący w skali kraju. Przy tworzeniu prognozy wzięto pod uwagę następujące czynniki: dzietność, w tym liczbę urodzeń żywych, umieralność oraz migracje ludności. Nie uwzględniono ewentualnych zmian administracyjnych w powierzchniach geograficznych poszczególnych jednostek.

Na Podkarpaciu w porównaniu z innymi województwami stosunkowo nieduży odsetek gmin zanotuje ubytek ludności powyżej 5% i 10%. Jeżeli chodzi o miasta, to z dziesięciu największych miast Podkarpacia, według prognozy jedynie Rzeszów zanotuje wzrost liczby ludności. Ubytki w niektórych będą natomiast dość znaczne. Dla przykładu, według prognozy, ludność Stalowej Woli, która w 2016 roku liczyła 62,4 tys. mieszkańców, zmniejszy się w 2030 roku o 15,4%.

Spośród 39 miast w Polsce, które liczą powyżej 100 tysięcy ludności, zaledwie 6 zanotuje wzrost liczby mieszkańców: Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław i
Zielona Góra. Największy procentowo wzrost ludności wśród nich zanotuje Rzeszów – 7,2%.

Tabl. 1. Prognoza ludności dla 10 największych pod względem liczby ludności miast w województwie podkarpackim. Stan na koniec roku.

tabela

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Komentarzy: 79 do “Sanoczan ciągle ubywa. Prognozy nie są zbyt optymistyczne dla całego Podkarpacia”

 1. piterkom pisze:

  Oj tam braki uzupełnią imigrantami.

  • Stop pisowski wojewoda pisze:

   A wojewoda dalej daje pozwolenia o prace ukraincom i udaje ze brak podwyżek w obozach pracy to norma pis tak rządzi ze kazdy w koncu wyjedzie do tej Holandii a a propaganda w tvppis o suksesach gospodarczych normalnie szlak człowieka strzela jak w pracy Adr dostaję. 6 GROSZY PODWYSZKI BRECZ Z MAROWIECKIM

  • do Kamil Ng pisze:

   Kreatywnością powinni się wykazać rządzący naszym miastem, a uczestniczący w dyskusji mogą tę kreatywność ocenić po widocznych efektach.
   A tak na marginesie pytanie:
   Obwodnica wpisana na listę rządowych inwestycji w 2013 roku to skutek czyjej kreatywności?
   Pisze pan jeszcze o przyciąganiu turystów, czyli popiera pan najwyraźniej proturystyczny kierunek rozwoju miasta. A ten był niestety bardzo krytykowany w kampanii wyborczej… Nowa władza stawiała wyraźnie na gospodarkę….O ile dobrze pamiętam miały być nawet organizowane misje gospodarcze z udziałem fachowców, m. in. J.Piechocińskiego!
   Dziś gospodarcza wizja miasta jest jakoś pomijana….?!!!
   W jakiej dziedzinie pan Kamil Ng dostrzega tę kreatywność ?

  • Ja pisze:

   A za paręnaście lat rasowymi 500 plusami z wiedzą wyssana z mlekiem matki jak brać zasiłki i zerować na uczciwie płacących podatki dotyczy to szerokiej grupy niechanbiacej się pracą

   • Ja pisze:

    I takie jeszcze pytanie co się stało z tak szumnie wychwalaną nadwyżka budżetową?amba?czy wał?

   • stop ja ..kamil ng pisze:

    do ja wiesz jaka jest stopa bezrobocia i czy zwiększyła się od programu 500 plus o dziwo jest coraz mniejsza !!!!! wizja miasta takiego małego jak Sanok nie powinna się opierać na wszystkim co się da i na gospodarce przemysłowej i na alternatywnej turystyce !!!

 2. KSU pisze:

  Niech okoliczni pracodawcy zaczną płacić jeszcze mniej i ściągną sobie więcej pracowników że wschodu ( zwłaszcza na Zaslawiu u Włocha i japonca ) to nawet komu światła nie będzie zgasić

 3. .. pisze:

  jedynie boje sie o naplyw banderowcow

 4. Tymoszenko pisze:

  Szto się dzieje

  • nu WOT ! pisze:

   szto słucziłos ?, palaki wziali po pińcet złoty pakupali biliet w adnu stranu i ubieżali k Londynu :)

  • ciemny sanok pisze:

   No jak to? Z tego dobrobytu pisiorskiego uciekają? Głosują i nie chcą mieszkać w tej wspaniałej krainie? Zostańcie , chcą wam wybudować wspaniały zakład karny na 1100 pedofili, morderców, zlodzieji. Taki dobrobyt w PiSlandzie.

 5. marcin.sanok pisze:

  powinnismy przyłaczyc okoliczne wioski i na tych terenach utworzyc strefy przemysłowe

 6. nu WOT ! pisze:

  polakiw ubywajet ? to gdie nahodicja maciorowa armija ?

 7. Jakis pisze:

  Kiedy ktos na Górze otworzy oczy i zablokuje sprowadzanie ukraincow na te tereny?jak mlodzi maja tu zostawac skoro ukraincy sa bardziej szanowani od swoich.Podobno policja juz ma z nimi problemy,sklepikarze ,taksowkarze,a w autobusach torebki lepiej mocno trzymac

  • Z-------w pisze:

   To prawda,co pisza poprzednicy.Jak to sie dzieje ,ze miejscowi pracodawcy tak chetnie przyjmuja do pracy Ukraincow i bardzo grzecznie sie z nimi obchodza ,a Polakow zwalniaja lub poddaja ich takiej presji fizycznej i psychicznej ,ze miejscowi nie wytrzymuja i sami sie zwalniaja.Nie wiem czy jest to „zaplata”za ostatnie wybory ,czy swiadoma polityka rzadu.Jesli do tego dodamy stala place 1490zl.na reke,praca w kazda sobote(dobrowolny przymus),to nie ma nic dziwnego,ze Sanok sie wyludnia.Ale spokojnie.Za 20 lat,burmistrzem bedzie Ukrainiec,a Polacy beda w mniejszosci.Rzad bedzie sie cieszyl,ze uratowal przemysl,tylko Sanoczanie wyjada na poniewierke.

 8. maniek pisze:

  nie wiem co ludzie widzą w tym big city rzeszow, przeciez i tak bedzie pracowac w sklepie… za to samo lub nieznacznie wincyj

 9. anty123 pisze:

  miasto już siedzi na mieliźnie!.. zostało utopione!.. wyludnia się, ale jesteśmy na pierwszych miejscach w wysokości podatkach i opłat! i o to chodzi………….

  • nu WOT ! pisze:

   ty kaki to tiomnyj czołowiek, pis-dierżawa rasdało po pińcet plus, obsadiła wsie rady nadzorcze, spolki skarba polszy, to tiepier nada poddwignut podatku, szoby ekonumicznu rahunku zgadzaty sia :))))))))))))

 10. NIEMOŻLIWE pisze:

  Podczas rządów PiSu ?

 11. XX pisze:

  Jezeli chodzi o wyludnianie Sanoka to na youtubie jest cos idealnie pasujacego.
  Wpiszcie sobie „Sanok 2083″ Idealna wizja tego co sie teraz dzieje.
  I mysle ze tak bedzie ale wczesniej niz w 2083.

 12. Niewdzięczny naród! pisze:

  Obiecałem wam strzelnicę, czego jeszcze chcecie?

 13. Jacek pisze:

  Z tego co tu czytam, to sami KRETYNI zostali w Sanoku – hahahahaha

 14. Czaaaad pisze:

  Ale komentarze sama swołocz!!

 15. stan pisze:

  W tabeli podane że Sanok miał 38,3 tysiąca w tamtym roku. Wygląda na to, że liczenie odbyło się z dwóch stron miasta, a potem na końcu dodano wyniki, i taka wyszła suma.

  • 12 pisze:

   To ile ma ludnosci to nie ma znaczenia bo wielu wyjechalo a został tylko meldunek.Samych ludzi to pewnie ze 30 tysi max

   • oczko pisze:

    Nie ważne ile jest ludności,ważne ile płaci podatki.A nie tak dawno
    temu na tym forum wypowiadał się pewien poseł,że to za PO,
    takie miasteczka jak Sanok się wyludniały,czyli to była wina PO,
    bo w nie nie inwestowało.Okazuje się,że to wierutna bzdura,
    czego dowodzą prognozy.Nawet jakby PIS rządziła do 2030 roku,
    To i tak dalej ludzie będą wyjeżdzać za granicę.

 16. xxx pisze:

  Ważne, że Burmistrz się z tym nie zgadza :)

 17. Zahutyń pisze:

  No ale widać przecież że to problem nie tylko Sanoka. Wyludniają się też miasta z dużo większym potencjałem: Łódź, Poznań, Lublin. Cała Polska się wyludnia

  • no pacz pan pisze:

   A za tfuuu komuny się zaludniała , jedynu ratunek w afryce i bander-ameryce oni nas ubogacą ,bo na Polski ?? Episkopat bym nie liczyła on broni ubogaconych Niemców aby im reparacyjny włos z głowy nie spadł.

 18. Pamiętacie drodzy wyborcy PIS? pisze:

  Program Tadeusza Pióro – kandydata na burmistrza miasta Sanoka:

  – rozwój gospodarczy i rozwiązanie problemu bezrobocia,
  – ograniczenie wyludniania i marginalizacji miasta poprzez przygotowanie terenów pod inwestycje,
  – aktywne włączenie Sanoka do Specjalnej Strefy Ekonomicznej poprzez stosowanie ulg i zachęt podatkowych,
  – aktywne wspieranie funkcjonowania istniejących małych i średnich przedsiębiorców,
  – uprzywilejowane traktowanie lokalnych przedsiębiorców,
  – wspomaganie aktywności i samozatrudnienia mieszkańców, a tym samym tworzeniu miejsc pracy dla ludzi.
  Mój program dla Sanoka:
  – przygotowanie nowych w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych, z przystosowanym układem komunikacyjnym. Sanok musi znaleźć inwestora, zdiagnozować jego potrzeby, dotrzeć do niego z profesjonalną ofertą i przekonać, że warto właśnie tutaj zakładać lokalizację fabryk. Jako źródło finansowania – RPO Woj. Podkarpackiego.
  – stworzenie czytelnego systemu ulg podatkowych i zachęt dla lokalnych przedsiębiorców oraz inwestorów zewnętrznych. Docieranie z nimi do potencjalnych inwestorów.
  – Aktywne poszukiwanie inwestorów poprzez dokładne rozpoznanie sektora potencjalnych inwestorów. Nawiązanie współpracy z Państwową Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz wydziałami ekonomiczno-handlowymi ambasad.
  – Utworzenie Centrum Obsługi Przedsiębiorczości przy Urzędzie Miasta poprzez stworzenie komórki specjalnie powołanej do wyszukiwania, docierania z ofertą i obsługi potencjalnych inwestorów, lokalnych przedsiębiorców oraz promocji proinwestycyjnej miasta.
  – Nie aqapark ale zmodernizowany i dostosowany do oczekiwań, możliwości finansowych miasta i potrzeb mieszkańców Sanoka basen, pod którego dachem znajdą się: zmodernizowany brodzik dla dzieci i jacuzzi.

  • @pamietacie..... pisze:

   Juz wszystko przepisales po-matolku czy masz jeszcze jakies haki???

   Najlepiej sie na nich po-wies :):):)

   • do@pamiętacie.... pisze:

    Skąd ta frustracja….?
    Twoje pytanie „czy masz jeszcze jakieś haki” powala!
    Wynika z tego że zacytowany fragment programu wyborczego obecnego burmistrza to są haki…?

    Sam się powieś frustracie!

  • Ty możesz zdechnąć ! pisze:

   Ciemniaku popaprany ładujesz tu z polskiego i ukraińskiego trzeba się było uczyć to teraz możesz najwyżej czyścić buty i pracować jako donosiciel lub tragarz.Kiepskie nadawanie partyjne nie zawsze jest opłacalne dla ciebie sprzedawali w kraju co było ile z tego skorzystałeś? nie martw się o innych.Mało podano trzeba jeszcze odliczyć złodziei i zdrajców narodu tu nie ma dla nich miejsca.

  • taki jeden pisze:

   Siedzę i kombinuję aby znaleźć choćby 1 punkt zrealizowany choćby w 25%. Nic z tego, nie ma takiego punktu. Za to wszyscy się dowiedzieli jak poprzednicy źle rządzili i ile kasy zmarnowali.
   Miało być tak pięknie byle by tylko PIS w mieście i województwie bo przecież są układy i da się wszystko załatwić.

   NIE WSTYD CI

   • @taki jeden pisze:

    Zardzewialy gwardzisto blachy – wyluzuj, bo ci zylka peknie :):):)

   • Czerwona sfolocz pisze:

    @taki jeden wstyd mi za komputery wylowione z Sanu, zielony rynek bubel,parking dla maluchów,korty tenisowe w środku toru lodowego,i inne buble poprzedniej władzy.Teraz sa inwestycje oczekiwane przez Sanoczan jak remont Wierchy,budowa basenów, dworca,remonty ulic miejskich, budowa obwodnicy,uratowanie Autosanu.To są inwestycje,o których poprzednie władze miasta dużo opowiadali bajek latami ,a teraz burmistrz Pióro je wykonuje.

   • ceny w górę pisze:

    A sanoczan ubywa

  • anty123 pisze:

   no i nic z tego przez trzy lata nie udało się zrobić. Podobno zagubili swój program wyborczy…

   • @Czerwona sfołocz pisze:

    Ha!ha!ha! Stara śpiewka! Płyta się zacięła?
    Za poprzedników same „buble”. A za obecnych co? Nic sie nie dzieje. Chwalą się tym, co zrobili dostając w spadku po poprzednikach, chwalą sie inwestycjami GDDKiA,itp.
    Jak dotąd nie ma dworca, nie ma basenów, „uratowanie” Autosanu wątpliwe. Nic dziwnego że w obliczu takiej lipy remont Wierchów urasta do rangi inwestycji tysiąclecia!!!!

  • pawlo pisze:

   Noo…. program był abitny i na tym się skończyło.Ważne że burmistrz Sanoka zarabia ok 12800 miesięcznie a Ferenc w Rzeszowie tylko 500 pln więcej.
   PS. po co nam Pan Olejko za ok 11500 miesięcznie?- skoro się rozpłakał na pseudo strefie ekonomicznej i rozłożył ręce żę strefy nie opłaca się robić bo za drogo wyjdzie równanie terenu.
   Jak obejmował stanowisko wice burmistrza i znał program Tadusza Pióro to nie wiedział że teren jest trudny?

   Mam, nadzieje że pan moderator nie usunie tego wpisu. Licze na to. pozdrawiam

 19. autor pisze:

  Sanoczan ciagle ubywa

  KRETYNOW CIAGLE PRZYBYWA – taka jest prawda.

 20. nu WOT pisze:

  Prawdy gawarisz moja mać kuriwka a ja nie durak znaczy to że nie kretyn po polskiemu.

 21. jaś pisze:

  TV Rzeszów chwaliła w ubiegłym tygodniu, że w Rzeszowie wzrosła liczba urodzeń. Najlepiej cieszyć się sukcesem nie ukazując porażki innych. Liczba urodzeń wzrosła, bo pozamykali w szpitalach powiatowych porodówki, ale o tym już nie wspomnieli.

 22. do gizo pisze:

  po-matolska „kultura” w pelni – oto wierny obraz elektoratu partii oszustow.

 23. sanoczanin pisze:

  Sanok po 17 godzinie robi wrażenie wymarłego miasta. Młodzi ludzie nie znoszą takiej drętwoty więc uciekają do większych miast, bo tam wieczorem toczy się życie. W Sanoku trzeba zadbać o to, aby ludzie mogli często spotykać się ze sobą na masowych imprezach i oddawać sobie nawzajem cząstkę siebie i tak ubogacać się wzajemnie, bo to ożywia człowieka do działania dla dobra swojego i dla dobra innych.

  • siostra Łucja pisze:

   przecież macie kółka różańcowe, koła przyjaciół radia maryja, profesje fatimskie, pielgrzymki, wieczorne msze święte, jest w czym wybierać

   • ad siostra Lucja pisze:

    juz nie siostra Leokadia forumowy przebierancze – ‚sympatyczny wyborco’ – forumowy imbecylu?

    Wnet ci ksywek zabraknie :):):)

    Z daleka jednak nietrudno cie po-znac – capisz gw…nem!

  • -sanoczanin pisze:

   Jak to dla ciebie ‚wymarle miasto’ to chyba czas najwyzszy wyjechac tam, gdzie sie bawia dniami i nocami.

   Masowki, imprezy, miedzyplanetarne zjazdy juz poza nami – Bogu dzieki. Ludzie po calodziennej pracy wracaja do swoich mieszkan by odpoczac!

 24. Młody pisze:

  Taaa każdy weekend w robocie i mówią że zarabiamy dobrze, a jak się odmówi to już fochy że strony kierownictwa i do wywalenia..

  Dajcie godne pieniądze to nie będziemy uciekać za granicę lub do większych miast, w Sanoku nie ma przyszlosci, każdy o tym wie.

  • Starszy Pan pisze:

   -mlody

   Pakuj walizke i do warszafki lub na zlewozmywak – tam cie naucza szanowac prace a nie podskakiwac w pretensjach.

   • mlody pisze:

    Za to ciebie już nauczyli zapieprzać za marny grosz i cicho siedzieć. Twoi szefowie takich potrzebuja.

 25. gotowy do drogi pisze:

  Ja też już niedługo i spadam stąd razem z dziewczyną. Nie da sie żyć za 2000, i jeszcze straszą ukraińcami, w sanoku to sami emeryci i rencisci zostali. Tylko ciekawe kto bedzie pracował na emerytury ale to już nie mój problem.

 26. ~gotowy do drogi pisze:

  Fiuuuu – Bogu dzieki – NIKT nie zamierza plakac ani za toba ani za twoja dziewucha!

  Do roku wrocicie – zobaczysz!!!

  • gotowy do drogi pisze:

   Ja tez nie zamierzam płakać za wamii za waszymi zarobkami Do roku wrócimy- nie wydaje mi sie. Jakoś nie widze po znajomych żeby ktoś wracał. Zreszta pół roku temu byłem na próbe 2 miesiące i bardzo mi sie podobało, ludzie mili, życzliwi. Ale dałem sobie jeszcze szanse żyć w Sanoku. Wytrzymałem do teraz i mam dość. Wiem jedno moge żyćvwszędzie ale nie tu.

   • Gryf pisze:

    Jak sie tak dlugi bedziesz zastanawiac ‚gotowy do drogi’ to wszelkie szanse stracisz – adieu i nie wracaj!

 27. gotowy do drogi pisze:

  Gryf- moze wroce moze nie, ciebie sie nie bede pytal. A ty zasuwaj dalej za te ochłapy z panskiego stołu, tylko zasuwaj ostro bo cie ukraincem zastąpią.

 28. Gryf pisze:

  -gotowy do drogi – to ty bedziesz ochlapy z panskiego stolu zbierac i zapieprzac jak durny u ciapatych!

  Tam na ciebie czekaja bialy Murzynie – czerwony dywanik juz rozwiniety :):):)

  • gotowy do drogi pisze:

   Nie wiem gdzie bede pracował. Wiem gdzie nie bede pracował- u polaka. To jest pewne. I cały zachód to ciapaki. Tak tak a cała polska to ukraincy

   • ~gotowy..... pisze:

    Nic nie wiesz, ale ja wiem ze bedziesz zapierdzielac na calego, bo nigdzie nic za darmo nie ma, a potem zjedziesz z workiem pieniedzy i bedziesz grac „puna” – typowy polak z malej litery!

    Spadaj z tego forum bo capisz i obsrywasz swoje gniazdo.

   • Wowa pisze:

    Przyjezdzaj do London,tu jest inny swiat na wszystko bedzie Cie stac na wypady do restauracji typu KFC lub Subwey i wiele innych a i bez problemu pokupisz markowy sprzet. Sanok tonie a polska to titanic. hej

 29. Matylda pisze:

  Piszesz zę po 17 Sanok zamiera ale nie masz pomysłu dlaczego
  Osoby pracujące do 15 lub 16 jest w domu i je obiad,osoby bezrobotne i roszczeniowe są w pracy gdyż po 15 lub 16 nie chodzą kontrole PIP,ZUS,US itp
  bo właśnie po pracy jedzą obiad. Ale po konsumcji i wypoczynku bardzo chętnie by wyśli z domu ale gdzie,sklepy pozamykane o 17 / jakby handel nie mógł zmienić godzin pracy tylko prawo PRL./kultura też kuleje,może do baru no ale rano do pracy i cała prawda.

 30. @Matylda pisze:

  Chcesz pracowac w sklepie do 24-tej, to sie zglos.
  Sklepowym tez nalezy sie wypoczynek, zwlaszcza ze pracuja od wczesnych godzin rannych.

  Boooooooooze – sami ‚znafcy’ na tym forum – wasza kultura zupelnie upadla na pysk.

 31. bruno pisze:

  skoro miasto sie wyludnia to dlaczego sa takie utrudnienia z zameldowaniem

 32. Apacz pisze:

  Proponuję wyjazd na Podlasie – zobaczycie puste wioski i puste małe miasta. Polska powiatowa wyludnia się od wielu lat – Sanok nie jest wyjątkiem.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.