Sezon motocyklowy trwa. Policja apeluje o ostrożność

12-04-2017

REGION / PODKARPACIE. Sezon motocyklowy rozpoczęty. Policjanci apelują do kierujących jednośladami. Ładna pogoda i sprzyjające warunki drogowe spowodowały, że z dnia na dzień na drogach naszego województwa pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci apelują o ostrożność na drodze.


W większości przypadków motocykliści to ludzie odpowiedzialni, świadomi zagrożeń z jakimi mogą się spotkać na drodze, przestrzegający przepisów ruchu drogowego, dbający o bezpieczeństwo zarówno własne, swoich pasażerów oraz każdego innego użytkownika drogi. W większości to ludzie z pasją, dla których jazda na motocyklu jest sposobem spędzania wolnego czasu, często w gronie rodziny i znajomych.

Niestety istnieje również liczba tych nagannych zachowań, w których dla motocyklistów użytkowanie motocykla jest sposobem na ,,pokazanie’’ się na drodze, a dodanie gazu to możliwość dostarczenia sobie wrażeń oraz możliwość popisania się przed innymi. Drogi publiczne to dla wielu motocyklistów tory wyścigowe, gdzie im większa prędkość, tym większa adrenalina. Prawda w tym przypadku jest niestety inna, im większa prędkość, tym większe obrażenia i coraz mniejsze szanse na przeżycie.

303-125916

Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem, bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Motocyklista, oprócz hełmu i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Jeżeli dochodzi do tego prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem, niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, wciskanie się między inne pojazdy, wtedy moment utraty panowania nad motocyklem i zderzenie z innym uczestnikiem ruchu, kończy się najczęściej tragicznie.

Również kierowcy samochodów w stosunku do kierowców jednośladów popełniają błędy do których należą m.in. nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się czy kierowca ma do tego prawo. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa jaki i oni.

Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Przed urazami chroni ich jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

tabela

źródło: KPP Sanok/KWP

PORCELANOWY ZAKĄTEK Precyzyjne Wycinanie

Komentarzy: 9 do “Sezon motocyklowy trwa. Policja apeluje o ostrożność”

 1. Ed pisze:

  Po co powielac artykuly to co bylo w marcu na stronie ustrzyckiej kpp.

  • Easy Rider pisze:

   A chociażby dlatego, że ostrzeżeń nigdy za mało, zarówno dla „samochodowiczów” jak i prowadzących jednoślady. LWG!

 2. dostawca pisze:

  Apeluję o większe zaangażowanie policji na drodze od Bykowiec do serpentyn!
  To co wyprawiają motocykliści na „ścigaczach” przechodzi ludzkie pojęcie!
  btw.
  Szacun dla tych na tzw chopperach, jeszcze się nie zdarzyło bym miał do takich zastrzeżenia, a jeżdżę bardzo dużo kilometrów codziennie!

 3. józef pisze:

  na serpentynach już mi zatrzymali dowód rejestracyjny mają urzadzenia do badania hałasu

 4. DRIVER pisze:

  Ja zawsze jeżdżę w kamizelce odblaskowej o podobnym kształcie jak policyjna i to na pewno zwiększa widoczność motocyklist,no nawet widac reakcje innych kierowcow ze przykuwa to ich uwage wiec pewnie i zwiększa bezpieczenstwo

 5. Anonim pisze:

  Motocykliści, którzy do tej pory jeździli całą dobę z włączonymi światłami mijania, teraz tracą szansę na szybsze dostrzeżenie ich przez kierowcę samochodu i ewentualne uniknięcie niebezpieczeństwa. Z racji mniejszych rozmiarów pojazdów, którymi kierują oraz specyfiki poruszania się motocyklem powinni oni posiadać możliwość wyróżniania się wśród innych pojazdów, co było przesłanką do wprowadzenia kilkanaście lat temu uzasadnionego nakazu włączania świateł mijania przez motocyklistów. Przeprowadzone w 2003 roku na zlecenie rządu japońskiego badania ustaliły, że nakaz włączania podczas dnia świateł mijania przez samochody jest niebezpieczny dla motocyklistów.

 6. Anonim pisze:

  The National Highway Transportation Safety Administration (NHTSA), czyli amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała raport zawierający badania przeprowadzone niezależnie m.in. przez University of Michigan i The Insurance Institute for Highway Safety. Wynika z nich, że używanie w dzień świateł mijania lub świateł do jazdy dziennej nie wpływa na wzrost bezpieczeństwa drogowego, natomiast może mieć skutki uboczne dla pieszych i motocyklistów. Raport ten powstał w odpowiedzi na wniosek General Motors o wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych nakazu jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę.

 7. jaś pisze:

  Zdrowego rozsądku i grama wyobraźni nie zastąpisz niczym. Szkoda, że wielu musi się „sparzyć” żeby dojść do takich wniosków.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.