Silny i porywisty wiatr. Wyciąg narciarski „odcięty od świata”. Ćwiczenia strażaków (ZDJĘCIA)

19-12-2017

Silny i porywisty wiatr wiejący z prędkością ponad 100 km/h powoduje w bardzo krótkim okresie czasu zamiecie i zawieje śnieżne, które są przyczyną ograniczenia w ruchu dla pojazdów i osób znajdujących się na terenie wyciągu narciarskiego w Karlikowie. Osoby przebywające w tym czasie na wyciągu zostały odcięte od możliwości powrotu do swoich domów.

Niektóre osoby próbują pieszo dotrzeć do najbliższych zabudowań oddalonych o kilka kilometrów od wyciągu. Niestety tracą orientację w terenie i brak jest z nimi kontaktu. Pozostałe osoby znajdują schronienie w budynku hotelowo-gastronomicznym na terenie wyciągu narciarskiego. Przerwy w dostawie zasilania są przyczyną zaprószenia ognia przez jedną z osób, która wykorzystuje otwarte źródło ognia do oświetlenia pomieszczeń.

image020

Przedstawiona sytuacja była głównym założeniem do ćwiczeń zrealizowanych w dniu 14 grudnia br. przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku. Ćwiczenie pk. „Zima 2017” zostało przeprowadzone na terenie wyciągu narciarskiego w Karlikowie. Celem realizacji ćwiczenia było:

1. Ocena przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do działań związanych z usuwaniem zagrożeń porą zimową.
2. Sprawdzenie praktyczne zasad udziału jednostek ochrony przeciwpożarowych w akcjach poszukiwania osób zaginionych w terenie.
3. Ocena możliwości dotarcia w trudnodostępny rejon powiatu sanockiego przez zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej.
4. Organizacja punktów przyjęcia osób (namioty ogrzewane, lokale zastępcze).
5. Podjęcie działań ratowniczo-gaśniczych w trudnodostępnym górskim terenie (ograniczenia dojazdu przez dużą pokrywę śnieżną ograniczenia widoczności – pora nocna z opadem śniegu).

W ćwiczeniach udział wzięły zastępy Komendy Powiatowej PSP w Sanoku, jednostka OSP Niebieszczany – członkowie grupy STORAT oraz wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych działające na terenie Gminy Bukowsko.

Ćwiczenie poprzedzone zostało odprawą, w trakcie której omówiono szczegółowy przebieg ćwiczeń oraz przeprowadzono szkolenie w zakresie zasad prowadzenia poszukiwań terenowych.

materiały nadesłane

Komentarzy: 6 do “Silny i porywisty wiatr. Wyciąg narciarski „odcięty od świata”. Ćwiczenia strażaków (ZDJĘCIA)”

 1. QQrudza pisze:

  Ci to zawsze mają czas na zabawe.

  • Ja pisze:

   Zawsze się trafi jakiś idio… I doda głupi komentarz

   • Anonim pisze:

    Właśnie dzisiaj Strażacy mieli dużo roboty na Czerteżu – może ktoś wie co tam się zdarzyło bo droga około 20-stej była zablokowana a karetki pędziły na sygnałach i kto powie, że Strażacy się bawią???

   • eklezjasta pisze:

    @Anonim Jak to co się zdarzyło, przez Czerteż jeździ cała swołocz z tablicami rbr… jakiś tłumok się pośliznął na płatku śniegu

  • TV. Blokersi pisze:

   19bm. o godzinie 18 .ma skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Zwirki doszło do poważnie wyglądającego wypadku..

   wiecej informacji niebawem
   Oliwka

 2. ------- pisze:

  A nasi strażacy to są tak wyszkoleni że jak był ostatni sprawdzian gotowości, to jeszcze syrena nie zdążyła zawyć a oni już byli już pod remizą

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.