Surowe kary dla myśliwych za zabicie i oskórowanie wilczycy. Zapadły prawomocne wyroki

08-11-2017

KROSNO, BIESZCZADY / PODKARPACIE. Jest prawomocny wyrok dla dwóch myśliwych, którzy zabili i oskórowali wilczycę w Żernicy w Bieszczadach, w styczniu 2016 roku.

- W tej sprawie złożono trzy apelacje. Sąd Okręgowy w Krośnie nie uwzględnił ich i utrzymał zaskarżony wyrok w mocy – informuje sędzia Artur Lipiński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krośnie.

Ogłoszenie wyroku miało miejsce 7 listopada (wtorek) w Krośnie. Tym samym myśliwym grozi więzienie. Szymon G. otrzymał 10 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata, a Mirosław W. został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Ponadto obaj mężczyźni zgodnie z postanowieniem sądu zapłacą grzywny. Szymon G. – 5 tys. zł, zaś Mirosław W. – 3 tys. zł i pokryją koszty sądowe.

Sąd Okręgowy w Krośnie utrzymał wyrok sądu I instancji również w zakresie podania go do publicznej wiadomości na łamach regionalnego dziennika – te koszty także pokryją myśliwi. Podobnie orzeczono również przepadek na Skarb Państwa m.in. sztucera wraz z amunicją, lunety, czy skóry wilczycy wraz głową.

wilk-f-wojtek-zatwarnicki

foto: Wojtek Zatwarnicki

Szemrana wersja wydarzeń myśliwych

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w styczniu 2016 roku. Wówczas dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lesku odebrał zgłoszenie, z którego wynikało, że w lesie w Żernicy w gminie Baligród, kilka osób ściąga skórę z martwego wilka. Na miejscu funkcjonariusze zastali czterech mężczyzn, a przy nich leżącą tuszę oraz skórę wilka.

Jak się okazało trzech z nich było myśliwymi, którzy noc spędzili na polowaniu w bieszczadzkich lasach. Mężczyźni tłumaczyli, że natknęli się na martwego wilka, który prawdopodobnie został zastrzelony z broni palnej. Chcąc sprawdzić, co spowodowało śmierć zwierzęcia, jeden z nich postanowił zdjąć z niego skórę.

Sprawa trafiła do leskiej prokuratury, która oskarżyła mieszkańca powiatu częstochowskiego Szymona G. o to, że 24 stycznia 2016 r. w miejscowości Żernica w gminie Baligród zastrzelił samicę wilka w wieku ok. 2 lat, o wartości co najmniej 2,2 tys. zł.

Następnie mężczyzna nakłonił podleśniczego Mirosława W. do oskórowania zwierzęcia. Ciało oraz skórę wraz z głową zabrał, czym działał na szkodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Z kolei Mirosława W., mieszkańca okolic Leska, oskarżono o to, że pomógł Szymonowi G., przewiózł swoim samochodem skórę i ciało wilka. Obawiając się kontroli policyjnej, wyrzucił zwierzę do przydrożnego rowu, zacierając tym ślady przestępstwa.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Lesku, który wydał wspomniany już wyrok. Oskarżeni odwołali się od niego, bezskutecznie.

Precedens na skalę Polski

W tym przypadku sprawa wyszła na jaw, kiedy przypadkowy myśliwy na gorącym uczynku przyłapał mężczyzn oskórowujących wilczycę. Świadek tego procederu powiadomił policję, Straż Leśną oraz przedstawiciela Polskiego Związku Łowieckiego.

Sekcja zwłok zwierzęcia wykazała, że dwuletnia wadera zginęła od kuli.

Jednoznaczne dowody na kłusownictwo pozwoliły na skierowanie sprawy do sądu. Warto podkreślić, że sprawy dotyczące skłusowanych wilków, jeśli już wychodzą na jaw, zazwyczaj kończą się umorzeniami, z uwagi na brak wykrycia sprawców. W tym przypadku na szczęście stało się inaczej.

Komentarzy: 32 do “Surowe kary dla myśliwych za zabicie i oskórowanie wilczycy. Zapadły prawomocne wyroki”

 1. ja pisze:

  co to za kara jak w zawieszeniu

  • Wilczy Pazur pisze:

   Za zabicie wilka 1. 10 miesięcy , zawieszenie 2 lata.
   2. 8 miesięcy, zawieszenie 2 lata
   3. Grzywna 5000zł. + 3000zł.
   4. Koszty sądowe……..?
   Za zabicie człowieka
   1. 22 miesiące, zawieszenie 4 lata.
   Przeliczenie aresztu:
   za zbicie wilka 18 miesięcy
   za zabicie człowieka 22 miesiące
   wskaźnik………1,22
   Grzywna za wilka…..8000,00zł
   za człowieka….0,00zł.
   Zawieszenie:
   za wilka…….4 lata
   za człowieka…4 lata
   wskaźnik…………1,00
   Podsumowanie
   areszt..1,22 dla człowieka, minus 8000,00zł. grzywny i niewiadoma,koszty sądowe. To jest jest prawdziwy obraz polskich
   sądów. reasumując wyroki jednak 1 wilk jest ważniejszy od 1 człowieka!

 2. Ariel pisze:

  Bieszczady kraina wilka i KAPUSI.

 3. Anonim pisze:

  A za zabicie człowieka 4 lata
  A po 2 na wolność.
  Zwierzęta mają lepsze prawa.
  Człowiek jak umiera na ulicy.niema gdzie spać.brak ogrzewania.swiatla.to nikt tym się nie zajmuje.a tu piesek.zabka kotek

  • Ktokolwiek pisze:

   Bo zwierzęta są lepsze od ludzi xd

   • Mysl pisze:

    Trafny spostrzeżenie i bardzo realne. Większość zwierząt nie jest wstanie się samych obronic. Jak o mnie chodzi to za zwierzeta powinny byc surowsze kary zeby takich skur***now bylo jak najmniej. Dorwie sie dziecko do broni i mysli ze mu wszystko wolno. Klusownikow wypuscic w las i szczelac do nich zeby poczuli sie jak te zwierzeta.
    Nie zabierajcie im lasów to nie beda do miasta przychodzic

   • Zajączek pisze:

    Raczej nie strzelać. Takich „byków” już w zerówce dzieci nie robią. Jak chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami to rób to po polsku!

  • taki jeden pisze:

   Jak człowiek nie ma gdzie spać, co jeść, ogrzewania, światła to niech się zajmie sobą, ogarnie i weźmie za robotę albo niech zdycha na ulicy.

 4. asdf pisze:

  wartość 2200 zł to co takie drogie mięso więcej jak za krowe

 5. mb pisze:

  Nosił wilk razy kilka,poniosło i wilka

 6. xyz pisze:

  Takiego myśliwego, pisowską patologię vel szyszko należy napiętnować!!
  W gminie Zagórz jezt paru myśliwych , obrońców patologii vel szyszko, którymi powinna zająć się prokuratura ( ta od towarzysza Piotrowicza oczywiście) !!

 7. @xyz pisze:

  PATOLOGIA po-matolska z ciebie!v

 8. TOMI68 pisze:

  Ty anonim z 18.14!!
  Ty chyba jesteś z PiS-u albo od Szyszki albo jesteś radnym z RM w Zagórzu czyli od Nowaka??!!

 9. Śmieszne to pisze:

  Przecież Ci dwaj powinni powiedzieć, że to tamten ;-)
  Kara za opieszałą inteligencję … .
  Zastanawia mnie, czy myśliwi zachowali prawo do posiadania broni, a jeśli pozwolenie zostało cofnięte to za posiadanie broni grozi im pewnie znowu kara, no chyba, że mają w domu repliki na czarny proch, a nie sztucery. A tak poważnie to kara jest zbyt surowa. Cóż, nie znam się, ale, jak większość na forum, i tak się wypowiadam;-)

 10. TOMI68 pisze:

  Nie , jestem pis-uar z Żabnika!!!

 11. greg pisze:

  I bardzo dobrze że odstrzelili przynajmniej jednego wilka mniej!Powinni powystrzelać kilkanaście takich wilków bo strach wyjść z domu.
  Jak jest artykuł że wilki zagryzły przydomowe zwierzęta to wielkie halo bo szkoda pieska a teraz? szkoda wilków?

  • CMZA pisze:

   Powinni ale nie mogą taka różnica! I moim zdaniem kara dla myśliwych którzy skusowali wilka bardzo słuszna!

  • +++++++++++ pisze:

   Zgadzam się z CMZA. Nie wolno to nie wolno. Głupie prawo ale PRAWO. Co do wysokości kary jest stanowczo zbyt surowa. Typowy wyrok pod publiczkę. A wszystkim miłośnikom „ekologian” przypominam, że ta anarchistyczno-czarwono-zielona banda robi wszystko, żeby normalnym ludziom życie utrudnić. Kiedyś wam się to czkawką odbije.

 12. josef pisze:

  jeszcze jeden, jeszcze jeden…………………………

 13. Krzychu pisze:

  Jak wam wilk wpie…li psa albo inne zwierzę domowe lub hodowlane to zmienisz zdanie. Za dużo już ich jest w Bieszczadach i powinno się odstrzały wprowadzić. Wilki podchodzą już pod domy w miastach, np.Sanok…Niech ktoś się zacznie nad tym zastanawiać i podejmować jakieś decyzję celem selekcji…No chyba że czekamy aż zaatakuje i zje komuś dziecko….

 14. Rere pisze:

  A ze wilki klusuja na prywatnych posesjach na psy itd…czemu za granicami Polski strzelaja..a u nas…stracg do lasu isc.

 15. zeb pisze:

  Bardzo ciekawym materiałem na artykuł jest szykanowanie jakiego ze strony kolegów myśliwych i związku łowieckiego doznali myśliwi którzy zgłosili fakt zabicia wilka.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.